Jump to content

Plan na 600l 200x50x60- dylematy.


szymon201
 Share

Recommended Posts

Witam.


Patrząc na moją 240kę uznałem że czas je powiększyć:) Początkowe pomysły zmieniły się na wersję maxx, czyli największe możliwe akwarium jakie jestem w stanie zmieścić. Niestety nie wcisnę więcej niż 50cm głębokości, zamiast tego na tło zostanie użyte 3mm PCV czarne aby nie zabierać cennego miejsca.


Mam następujące dylematy:


1. Czy akwarium o wymiarach 200x50x60cm da radę postawić na 3 kolumnach w równych odstępach betonu komórkowego o szerokości 12cm i wysokości 70cm z blatem 36mm na górze?

Opcja szafki i stelaża odpada ze względu na wagę oraz cenę:) Natomiast mam lekkie obawy co do stropu, jest się czym martwić? Dom 2 piętrowy, piętro drugie (w ostatnim roku podwyższony z płaskiego dachu), czyli jakby można powiedzieć chodzę po dachu:p


2. Czy ktoś ma doświadczenie w murowaniu betonu komórkowego? Ostatnią moją ściankę bez problemu postawiłem na piance do szybkiego klejenia, prosto na wypoziomowane kafle. Skakałem po niej w celu sprawdzenia wytrzymałości (120kg), i przy szerokości 10cm nawet nie drgnęła (oczywiście obciążenie chwilowe a stałe to jednak różnica). Mam dylemat czy na siłę kuć kafelki czy kleić również bezpośrednio.


3. Filtracja: myślę o narurowcu 2xgąbka równolegle--- pompa CO LFP---- 3x korpusy szeregowo z bypassem wzorując na projekcie Kolegi Stana;) Do całości falownik w akwarium.


4. Pokrywa zapenie PCV spienione, oświetlenie LED Samsung + LedDimmerPro.


4. Czas na myślenie o obsadzie na spokojnie będzie, zdecydowanie non-mbuna, mam tylko zapytanie: czy warto przejechać się do Fuljera w Słowacji? Mam 2 godzinki drogi, a widzę ceny bardzo atrakcyjne;)


Tak w planie ma wyglądać całość z dostawionym biurkiem:)

rragoqgs5xpw_t.jpg

Link to comment
Share on other sites

timi-akwaria.pro
Czy akwarium o wymiarach 200x50x60cm da radę postawić na 3 kolumnach w równych odstępach betonu komórkowego o szerokości 12cm i wysokości 70cm z blatem 36mm na górze?

Opcja szafki i stelaża odpada ze względu na wagę oraz cenę


Ja bym zrobił 4 kolumny czyli co pół metra, albo 3, tylko wtedy na nich płaski metalowy stelaż i dopiero blat. Odległość miedzy kolumnami to 1 m i bałbym się przy takim zbiorniku stawiać go na samym blacie podpartym tylko w 3 miejscach.

Natomiast mam lekkie obawy co do stropu, jest się czym martwić? Dom 2 piętrowy, piętro drugie (w ostatnim roku podwyższony z płaskiego dachu), czyli jakby można powiedzieć chodzę po dachu

Zapytaj "swoich" fachowców, którzy rozbudowywali ten dom, bo nikt Ci w tym temacie nie będzie w stanie doradzić, bo nie wiadomo co to za konstrukcja.

Mam dylemat czy na siłę kuć kafelki czy kleić również bezpośrednio.

Ja bym kuł.


Na narurowcach się nie znam:) W kolumnach będziesz musiał przewidzieć przeloty na rurki od filtracji.


Pokrywa zapenie PCV spienione, oświetlenie LED Samsung + LedDimmerPro.

No i git będzie:)


POWODZENIA!

Link to comment
Share on other sites

Ja bym zrobił 4 kolumny czyli co pół metra, albo 3, tylko wtedy na nich płaski metalowy stelaż i dopiero blat. Odległość miedzy kolumnami to 1 m i bałbym się przy takim zbiorniku stawiać go na samym blacie podpartym tylko w 3 miejscach.


Przy 3 wychodzi 82 cm przestrzeni, natomiast licząc 12 na zewnętrzne kolumny i 2x 10 cm na środek zostaje 3 x 52cm. Trochę to utrudnia montaż filtracji, ale dało by się zrobić;)

Ew opcja 24cm po środku, wtedy miejsca będzie 2x 76cm:) Ot właśnie dylemat;)

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie punktu 4 - Przeglądnąłem te ceny w Słowacji i wcale nie są takie super.

Ja ciekawsze okazy u Korola zakupiłem taniej i z dostawą do domu.

-- dołączony post:

Odnośnie punktu 3 - Dlaczego taka pompa, Grundfos Alpha 2 ma lepsze parametry i stosunek pobieranej energii do wydajności.


Jeśli chodzi o korpusy szeregowo to (przeglądnij forum - poprawki do filtracji narurowej) nie bardzo zdają egzamin, bardzo spowalniają przepływ. Lepiej montować je równolegle.


Zrobisz jak chcesz.

Powodzenia życzę.

Link to comment
Share on other sites

Witaj!


Ad1.

Mam "podobne" akwarium do Twojego i też na początku chciałem zrobić "szafkę z bloczków", jednak mnie od tego odwiedziono. Weźmy na przykład stelaż, wcale taki drogi nie jest (swój kupowałem u Przemka razem z akwa, ale myślę, że możesz znaleźc kogoś w okolicy), jest mobilny w przeciwieństwie do tych wymurowanych bloczków i oczywiście pewnie będzie lżejszy niż te Twoje kolumny a widzę, że już teraz martwisz się o strop...


Ad2.

Murarzem nie jestem, ale podobnie jak timi - skułbym płytki/kafelki.


Ad4.

I tu zgodzę się w 100% - żadnych kombinacji tylko tak jak napisałeś ;)


Odnośnie obsady (pewnie miała tam być piątka (5) ) :) To uważam, że jeśli masz blisko to możesz podjechać, nawet jak nie kupisz tam ryb, to zobaczysz je na żywo i może to podpowie Tobie, że będziesz zdecydowany na taki i taki gatunek albo w drugą stronę

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Pierwsze to plan na 200x60x50h chyba:D

Drugie to jak SmyQu - stelaż metalowy obudowany płytą w okleinie jak biurko - będzie o niebo lżejsze od razu z poziomowaniem i będzie pasowało do otoczenia.

Trzecie to nie mam nic na przeciw narurowcowi na tej pompie LFP Experia 25/60 za 400zł która da max z3000l/h z 45W więc wsio podobne do Grundfosa Alfa2 25/60. Stan który dla mnie jest ekspertem od narurowców ma chyba 2 pompy 25/40


Ale przemyśl jeszcze koncepcję kaseciaka w tym schowanym lewym rogu na pompie Jebao DCT4000 za 329zł i na pewno faktyczny wylot wody 4000l/h z wszystkimi bajerami dla akwarystyki jak 10 biegów,fale i funkcja feed ale o wiele ważniejsze jak zabezpieczenie przed pracą bez wody lub zatrzymaniem wirnika. Pompy CO nawet sekundy nie mogą pracować bez wody - ale nie sprawdzałem i nie radzę. Do kosztu całej filtracji dołóż 100-150zł na czarne spienione pcv,klej,gąbkę ppi45,złoże ceramiki 2l i policz dla porównania koszt tego narurowca z pompą i ilością korpusów,rurek,kolanek,zaworów,sznurków, baypasów ale zaznaczam - ty decydujesz że woda opuszcza akwarium :confused: a ja lubię narurowce choć nigdy nie miałem:D

Link to comment
Share on other sites

Postaram się ocenić koszt stelaża, ma ktoś pomysł gdzie na Śląsku szukać znającego się na tym ślusarza?:)


Akwarium ma mieć 50cm głębokości, więc nie chce zabierać tego wymiaru kaseciakiem. Pompe LFP wybrałem 25/60, koszt 230-280zł. Znajomy stwierdził że niezła za tą cenę:)

Co do samego projektu filtracji napewno wszystko dokładnie przemyślę i ostateczną wersję skonsultuję z Kolegami tu na forum:) Narazie kwestią jest podstawa, zagospodarowanie gabinetu oraz powolne męczenie żony;)

Co do Fuljera uważam że 3-4euro za porządną rybę 4-6 cm to mało:) Wolę oszczędzać gdzie indziej;)

Dostałem dzisiaj wycenę od Mycioka, chcą za zbiornik 200x50x60 więcej niż za 200x60x60, łamie się czy biurka nie skrócić 10cm:)

Dzięki za zainteresowanie i porady!:)

Link to comment
Share on other sites

Guest grabiec

co do stropu to ten zaraz pod dachem zwykle nie jest robiony na duze obciążenia.

Pytanie, czy jest dewniany, wylewany, czy z prefabrykatów, lub na belkach stalowych?

Jeżeli jest drewniany to jednak bym dokładnie sprawdził nosność z jakimś szpecem.

Link to comment
Share on other sites

Wylewany. Na to jest podobno warstwa styropianu i również jakiś strop gęstożebrowy + wylewka (tak przynajmniej zrozumiałem człowieka który nam wykonywał remont). Ogólnie stwierdził że utrzyma bez problemu.


Większy problem jest z tym jak to wnieść;) Firma Myciok z Mikołowa dowozi ale niestety nie zajmują się wnoszeniem. Zastanawiam się czy lepiej nie ogarnąć klejenia na miejscu;) Znacie może kogoś kto się tym zajmuje w ok Katowice- Tychy?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.