Skocz do zawartości

Czy taki filtr DYI da radę do akwarium 500 l ?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,


czy TO ma sens?


filtr500.png


Ogólna idea: chcę dać prefiltry przed pompą CO, a za pompą 2 filtry FPF i w ogóle zrezygnować z filtru kubełkowego i innych rodzajów filtracji.

Czy Waszym zdaniem taka filtracja będzie wystarczająca? akwarium 500 l (aranżacja jeszcze nie zdecydowana. Albo malawi z pyszczakami, albo roślinne + ryby w ilości średniej - do tej ostatniej opcji reaktor co2 na schemacie).


Filtry narurowe: 10 calowe

Pompa: Grundfos Alpha 20-65



PS mam marzenie, żeby filtr był "niskowymagający" w obsłudze, tj nie wymagał czyszczenia częściej niż raz na pół roku. Da radę w obecnej konfiguracji? Mam obawę o ten sznurkowy, czy nie będzie się zapychał co chwilę, może dać więcej prefiltrów z "grubszym" medium?


PPS nigdy nie bawiłem się w narurowce, to pierwsze podejście. Dotychczas filtrację załatwiały kubełki. Nie było źle, ale zawsze nurtuje człowieka nadzieja że może być lepiej, no i można spróbować czegoś nowego.


Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wypowiedzi/opinie/uwagi/krytykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielu doświadczeń kolegów wynika, że najlepiej dać w postaci bazowej:

wlot -> dwa korpusy równoległe na mechanik -> pompa -> dwa korpusy równoległe na biologię -> wylot


Taki układ najmniej tłumi przepływ wody. Ten pojedyńczy korpus u Ciebie ze sznurkiem to wąskie gardło.

Popatrz sobie na filmik Stana. Tam jest wszystkio super pokazane. Moim zdaniem konfiguracja optymalna.


Dwóch wlotów też bym nie robił, bo moim zdaniem będą wolniej zasysać wodę, więc siła ssąca będzie słabsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielu doświadczeń kolegów wynika, że najlepiej dać w postaci bazowej:

wlot -> dwa korpusy równoległe na mechanik -> pompa -> dwa korpusy równoległe na biologię -> wylot


Taki układ najmniej tłumi przepływ wody. Ten pojedyńczy korpus u Ciebie ze sznurkiem to wąskie gardło.

Popatrz sobie na filmik Stana. Tam jest wszystkio super pokazane. Moim zdaniem konfiguracja optymalna.


Dwóch wlotów też bym nie robił, bo moim zdaniem będą wolniej zasysać wodę, więc siła ssąca będzie słabsza.




Dzięki. Filmik obejrzałem. Faktycznie tam lepiej. Poprawiłem schemat:


filtr500_v3.png


Fi rurek - Waszym zdaniem 3/4" wystarczy, czy warto dać w niektórych miejscach większą średnicę? Albo może całość z 1"?


PS zdecydowałem się zostawić 2 wloty. Jak będzie słabo ciągnęło, to zmodyfikuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dużo lepiej.

Ja mam całość na 3/4 , ale od trójnika do pompy i dalej do kolejnego trójnika ma 1 cal.

Moja pompa i tak ma gwinty wejście i wyjście 1 cal więc zdecydowałem , że tak będzie lepiej.



Mam identycznie 1" w pompie :) już zamówiona - Grundfos Alpha 2 L(N) 25-60


To rozwiązanie (1" od trójnika i za pompą) wydaje mi się dobre. Powiedz czy nie miałeś problemu ze znalezieniem trójnika 3/4 - 3/4 - 1"? Przejrzałem katalog NIBCO i chyba mają tylko 3/4 - 1 -1.

Zawsze mogę dać redukcję, ale wygodniej kupić dopasowany trójnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi układ lepszy ale po co ci sznurki? Przecież będą dławić przepływ. Lepiej daj 2 mechaniki na gąbkach 45ppi. Co prawda sznurki nie będą się tak szybko zapychać bo będą gąbki ale w mojej opinii to już przerost formy nad treścią.

Za pompą dodaj kranik spustowy wody. Zawsze to duże ułatwienie podmiany wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację , też nie mogłem dostać takiego trójnika, ja dałem zwykły 1" i dwie redukcje na 3/4.

Jeśli chodzi o kranik to koniecznie, bardzo pomaga w razie zapowietrzenia układu, a ja dodatkowo puszczam przez niego wodę przy podmiance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.