Skocz do zawartości

Spuchniete oczy


Rekomendowane odpowiedzi

Podmiany wody nawet wielkie po 70% nie wpływają znacząco na biologię bo ona siedzi w złożach a nie w wodzie.


Jako kompletny laik, ale myślący, zastanawiam się, jak to możliwe, że bakterie siedzą w złożach, a nie ma ich w wodzie. Czy na wypływie z filtra jest znak stop dla bakterii? Czy granica piachu jest barierą dla nich? Rozumiem że złoża w filtrach i w piachu są matecznikiem bakterii nitrifikacyjnych, gdzie się namnażają, ale nie jestem w stanie uwierzyć, że nie ma ich w wodzie. Jest to po prostu nie logiczne. Nie jest to tak wartościowy materiał jak złoże, ale na pewno użyteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to po prostu nie logiczne. Nie jest to tak wartościowy materiał jak złoże, ale na pewno użyteczny.


Nikt nie mówi, że ich tam nie ma. Oczywiście są ale ich ilość jest tak mała, że w porównaniu do tego co siedzi w złożu jest pomijalna. Spokojnie można dać znak równości między łyżką dojrzałego złoża a całym baniakiem wody jeżeli chodzi o ilość bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej o procesie nitryfikacji wyczytasz w naukowych opracowaniach o oczyszczaniu ścieków i uzdatnianiu wody w wodociągach gdy mają wysokie poziomy amoniaku i azotynów powyżej normy.

Nie znajdę już gdzie to kiedyś wyczytałem ale było przez naukowców podane a co mnie też zdziwiło ( tych co każdą bakterię policzyli:D) - że w wodzie są tylko pojedyńcze %-ty bakterii nitryfikacyjnych z tego co siedzi w złożu, piasku, gąbkach i całej powierzchni gdzie natleniona woda.


Zrobiłem na tym forum taki test piasku i wody z dojrzałego zbiornika za pomocą WA.( nie mogę znależć ale i nie chce mi się szukać:D )

Z piaskiem rusza natychmiast z wodą nie rusza wcale - zapewne po miesiącu by ruszyło ale to dowód że w tej starej wodzie przenoszonej ze starego baniaka do świerzaka na start poza g... NO3/PO4 i patogenem nic wartościowego dla nitryfikacji nie ma. No to g... zrobi amoniak ale znam czystsze formy amoniaku bez g... i patogenu. Najlepsze jak któś radzi wycisnąć gąbkę no więcej g... trudno zasyfić.

Czekamy co będzie z tymi oczami ryb bo zdychanie chyba opanowane.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie ma kolejnych zgonów,paczka z testami już w drodze. Dostane testy zrobię to wrzucę wyniki

-- dołączony post:

Testy zrobione przed chwilą po wczorajszej podmianie

NO2-0,01 mg/l

N03-2 mg/l

Chyba dzisiaj już nie będę podmieniał chyba że jeszcze trzeba

Chyba wszystkim podziękowałem za pomoc.Miejmy nadzieje ze to już prosta przedemną:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.