Jump to content

Pomóżcie z obsadą


herosseverus
 Share

Recommended Posts

herosseverus

W nawiązaniu do http://forum.klub-malawi.pl/powitanie-prosba-t26454.html

Z miesięcznym poślizgiem ale się w końcu doczekałem.

Prawie 2 miesiące codziennej lektury tego forum, kompletowania sprzętu i jest! Akwarium wystartowane !

Ostatecznie stanęło na zbiorniku 110x60x60 czyli po odjęciu tła , kamieni ,podłoża coś około 300 l wody.

Biolog JBL CRISTALPROFI GREENLINE e1501 , mechanik AQUAEL TURBO FILTER 1500

Zbiornik wystartowany AZOO 11in1 SUPER BIO-BACTERIA , pływa w nich teraz kilka molinezji ,które później przekażę znajomemu.

Czyli mam teraz ze 3 tyg na wybór obsady. Po wielu wieczorach lektury tego forum i poznawania biotopu Malawi optuję za taką obsadą:


Cynotilapia sp. hara Gallireya Reef

Metriaclima sp. Membe Deep

Metriaclima sp. elongatus Chewere lub pseudotropheus elongatus neon spot


Wszystkie 3 gatunki wg bazy ryb Klubu Malawi są wszystkożerne , więc podstawowy warunek jest spełniony . Podpowiedzcie czy jakoś się "dogadają" w jednym zbiorniku.

Proszę o ocenę moich typów , ewentualnie podpowiedzi .

Aha, czy te 3 gatunki to już max co mogę w moim zbiorniku obsadzić?

Docelowe haremy to 1+3-5 . Czy może jeszcze jakiś czerwonawy akcent można wcisnąć? np Iodotropheus sprengera Rusty Cichlid ? Bo na aulonacary to pewnie zbiornik za krótki ?

-- dołączony post:

Nikt się nie wypowie? Czy tak ciężko pomóc początkującemu malawiście ?

Link to comment
Share on other sites

kurde już drugi raz czytam Twój post i chcę pomóc ale kurde nie wiem jak to ugryźć. Chodzi o to że masz krótkie akwarium. nadrabiasz to szerokością. Masz prawie 400 l . Gatunki, które dobrałeś powinny ze sobą jakoś żyć. Neon spot gdybyś się na niego zdecydował to by miał przechlapane bo najmniejszy i najspokojniejszy,jeśli można tak powiedzieć o pyszczakach. Masz wysokie akwarium może by pomyśleć nad Acei. Tylko zaznaczam,że jeśli chodzi o Acei to bardzo teoretyzuję bo nigdy nie miałem,a akwarium jest krótkie, jedynie wysokość dobra. Musi się wypowiedzieć ktoś kto w Aceikach siedzi.

Jeśli chłopaki potwierdzą, że jest możliwość trzymania Acei to może zostań przy C.Hara i M.Deep i do tego Acei jakiś rodzaj dorzuć.


Moim skromnym zdaniem zostań przy trzech gatunkach. Haremy 1+4.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

herosseverus

Dziękuję za opinię!

Jest tu mnóstwo opisanych zbiorników 120 cm ( czyli dłuższych o zaledwie 10 cm ) za to węższych o 10 czyli chyba aż tak strasznie nie malawijski mój zbiornik nie jest ?

Pseudotropheus sp. Acei (Msuli) owszem ładny!

Czyli wg ciebie taki układ nie byłby błędem:

Cynotilapia sp. hara Gallireya Reef

Metriaclima sp. Membe Deep

Metriaclima sp. elongatus Chewere ?


bo jakoś na tym ostatnim też mi zależy

Link to comment
Share on other sites

Bezprym

Na Acei trochę za krótkie to akwarium natomiast te 3 gatunki będą ok.


Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Podobno odmiana acei itungi rośnie mniejsza. Ewentualnie z nią mógłbyś spróbować.

W tym układzie C. hara i M. sp. membe deep będzie pasować, chociaż te 110cm....? Elongatus chewere ma piękne samce, ale samice są nieciekawe, chociaż można doszukać się urody.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Najmniejszy z P. acei to chyba Ngara "white tail" jest.


Wysłane z mojego Xperia SP przy użyciu TapatalkaTen gatunek Acei rośnie do 18 cm to raczej jest za duży do tego zbiornika.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Odmiana, nie gatunek :P

Do 18cm rośnie "Nkhata Bay", "Ngara" jest znacznie mniejszy (10-12cm).


Wysłane z mojego Xperia SP przy użyciu Tapatalka

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Odmiana, nie gatunek :P

Do 18cm rośnie "Nkhata Bay", "Ngara" jest znacznie mniejszy (10-12cm).


Wysłane z mojego Xperia SP przy użyciu TapatalkaFakt, odmiana :) Chcąc kiedyś trzymać ten gatunek zaciągnął info od chłopaków z forum, którzy posiadają tą odmianę i na tamtą chwilę samce miały po 18 cm

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.