Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Narurowiec do 1200L ile korpusów jaka pompa?


AbhorPL
 Share

Recommended Posts

Panowie i Panie robię restart zbiornika 1200L i zastanawiam się nad narurowcem, tylko problem w tym ile czego dać bo zbiornik ma 3 metry długości więc ile korpusów i jaką pompę obiegową założyć? Proszę o szybką odpowiedz nie mogę nic wyszukać, oczywiście są wątki ale do akwariów średniej wielkości.

Link to comment
Share on other sites

Moja propozycja jest taka:

- 2 korpusy mechaniczne równolegle z zaworami po obu stronach ( bez sznurków a gąbki ppi45 wystarczą spokojnie ) każdy z osobnym zasysem 3/4 cala po obu stronach baniaka. Podwójny zasys załatwi sprawę syfków z dna znacznie lepiej niż jeden zasys.

- pompa grundfos alpha 25-60

- za pompą trójnik do spuszczania wody i napełniania

- dalej 4 kospusy w 2 rzędach po 2 szeregowo ( przed pierwszym i ostatnim w rzędzie zawory ) - pomiędzy tymi dwoma rzędami oczywiście bajpas z zaworem.

- dalej prosto do akwarium


Na wszelki wypadek proponuje dodać np. przed bajpasem kolejny kranik na ewentualną rozbudowę gdybyś poczuł taką potrzebę. Taki kranik bardzo ułatwia życie. Ja ostatnio musiałem przerabiać wąż spustowy aby zainstalować osobne 2 korpusy na żywice usuwającą NO3. Gdybym miał taki kranik to była by bajka.


Jeżeli chodzi o same korpusy za pompą, montować je odwrotnie do przepływu. Ja teraz gdybym robił narurowca dałbym 2 korpusy 20 cali na biologie np. matrix albo coś w tym stylu, a 2 korpusy 20 cali na wszelki wypadek np. na absorbery PO4, NO3 lub węgiel.


To takie moje skromne zdanie.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje za szybkie odpowiedzi sa naprawde pomocne a z tym zasysem czyli dwie rurki i kazda z osobna do pojemnika z gabka oto chodzi tak? I jeszcze jedna sprawa rurki jakie do podlaczenia tego wszystkiego bo chyba na korpusach jest 0,5 cala tak?

Link to comment
Share on other sites

Czyli wszystko na 3/4 cala, dziekuje zabieram sie do kompletowania czesci a jeszcze jedno posiadam obecnie podpieta lampe UV ewentualnie gdzie ja wpiac w cala instalacje na samym koncu?

Link to comment
Share on other sites

Gapka ppi45 to mozna kupic juz razem z tymi korpusami czy osobno i to przerabiac bo nie orientuje sie wogole w tym temacie więc z gory przepraszam za 100 pytan do

Link to comment
Share on other sites

Damian780425

Ja na dzisiaj zrobiłbym tak :

3 zasysy 3/4' każdy do osobnego korpusu mechanicznego 3x ( gąbki 45ppi ) dalej połączenie do 1' , pompa 25/60 , za pompą trójnik 1' i z niego dwa odejścia po 3/4' jedno bezpośrednio do baniaka drugie na resztę korpusów . Oczywiście kraniki zrzutowe itd. obowiązkowo ;-).

Mam podobnie zrobione i z całą odpowiedzialnością stwierdzam , że miałem spory wzrost przepływu dodając osobną prostą nitke po mechanikać bezpośrednio do baniaka.

Dałbym trzy mechaniki dlatego , że faktyczny przelot przez korpus jest mniejszy jak jego przyłącze i nie ma znaczenia czy będzie to 1/2' czy 3/4' przelot i tak jest taki sam. Można też zrobić jeden zasys ale 1' i równolegle 3x korpusy mechaniczne.


Taka jest moja wizja ;-)


tu są gąbki :


WKŁAD FILTRACYJNY GĄBKA 30x7 cm PPI 45 (5916311886) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img15.allegroimg.pl/photos/400x300/59/16/31/18/5916311886@@AMEPARAM@@15@@AMEPARAM@@59/16/31/18@@AMEPARAM@@5916311886

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.