Jump to content

Odmulanie - jak sobie radzicie, czym najlepiej ?


Pleziorro
 Share

Recommended Posts

Pleziorro

Cześć, krótka sprawa, kopię forum, ale nie znajduję jednoznacznej odpowiedzi.

Czym odmulacie swój piasek ? Na rynku są różne urządzenia, tańsze i te droższe. Nie mam bladego pojęcia, które będą przepłacone a które bublami. Podejrzewam, że EHEIM na baterie bublem nie będzie, ale jego koszt w porównaniu do EBI jest trzykrotnie większy.

Oczywiście pozostaje metoda analogowa, czyli wodzenie wężem przy podmianie wody. Tylko tak to ja się bawiłem 20 lat temu, może teraz lepiej korzystać dobrodziejstw techniki ?


ps. Metoda z podłączeniem do kranu, chyba najmniej mnie interesuje - JBL ma taki patent, ale to już bym chyba wolał wężem grawitacyjnie :)


Z góry dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

pablojogi

masz rację, że to co było 20 lat temu nie straciło nic na swojej niezawodności, Ja tak robię u siebie i polecam taką metodę, co do odmulania odmulaczami na baterię, miałem jeden i niestety szybko się zapychał, a i baterie bardzo często po chwili coraz słabiej zasysały:-)

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Oczywiście pozostaje metoda analogowa, czyli wodzenie wężem przy podmianie wody. Tylko tak to ja się bawiłem 20 lat temu, może teraz lepiej korzystać dobrodziejstw techniki ?


....używałem różnych"wynalazków". Ale wg mnie odmulanie przy podmianie wężem to najbardziej szybki i praktyczny sposób. Na końcu lekko zruszysz piasek palcami i po kłopocie. Taki odmulacz http://www.telekarma.pl/p9726-tetra.odmulacz.do.akwarium.html?gclid=CM_KnJSC1coCFYIfwwod-KQCCg miałem ostatnio ale po paru razach wróciłem jednak do odmulania wężem przy podmianie.

Link to comment
Share on other sites

Sprzęt na baterie bym sobie odpuścił,jak najbardziej grawitacyjnie przy spuszczaniu wody i to od lat działa.W morszczyźnie by oszczędzić solanki do sumpa wkładałem filtr z watą plus do tego wąż i robiłem układ zamknięty,potem jak korale podrosły dałem sobie spokój bo nie było dojścia do piasku.

Link to comment
Share on other sites

MALAWI MBUNA WORLD

Ja używam odmulacza sery z długą tubą.

SERA GRAVEL WASHER ROUND odmulacz okrągły (5846783421) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.


Dno czyszczę przy podmianach wody.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiednia cyrkulacja i odmulanie nie potrzebne ;-)


Dokładnie jak piszesz,osobiście sam nie pamietam,kiedy ostatni raz odmulałem podłoże ;)

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

Odmulanie to może zbyt wiele powiedziane bo ktoś może sobie wyobrazić ,że na dnie mamy pełno kupsk czy też starej karmy. Nie. Czasami jakieś kupsko z za kamienia wypłynie..ale mi chodzi bardziej o wodzenie wężem nad dnem a zawsze coś tam znajdzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.