Jump to content

start baniaka z falstartem?


rafik567
 Share

Recommended Posts

Poproszę o porady bo chyba coś znowu nie idzie mi "książkowo"... Ale od początku....


Startowałem na początku stycznia na złożu od kolegi deccorativo (gotowa lawa) któemu dizękuję za pomoc - start z dodatkiem WA. Baniak 700 litrów woda nalana powoli przez węgiel w korpusie liniowym, dodana WA. Pompa w kaseciaku to DCT4000 pracuje na 4 biegu. Przy pierwszym starcie NO2 wystartowało do wartości 1 i nie ruszyło potem wcale w dół - cykl się zatrzymał...

OK-> zlałem wodę i wystartowałem od zera ale z większa ilością dodatków a w sumie miksując kilka metod:( licząc że teraz musi ruszyć choć którąś:

Wylana woda, piasku jedynie nie płukałem więc co nieco z pierwszego startu w piasku siedziało, nalana znowu przez węgiel w korpusie liniowym - sączy się powoli przez wężyk 1/4 czyli cały baniak w 11 h, Dodana mała dawka WA (tylko 1,5 ml), po 10 minutach dodany uzdatniacz Seachem Prime zgodnie z dawkowaniem. Utrzymałem to samo złoże (lawa) ale dodałem bakterii Prodobio (3 ampułki) i wpuściłem kilka rybek startowych które karmię i one też pożywkę bakteriom dostarczają. Do tego doszło mięsko jako pożywka dodatkowa (w trzeciej dobie wywaliłem bo zapach w całym mieszkaniu był już nie do wytrzymania) wiec bakterie nafutrowały sie na max. I teraz obserwacje parametrów:


doba 1:

Temp 26C

NH4 0,1 ppm

NO2 0,5 ppm

NO3 1 ppm


doba 3

Temp 26C

NH4 <0,05 ppm

NO2 0,6 ppm

NO3 1 ppm

(po tym pomiarze mięsko wyjęte)


doba 4

Temp 25.8C

NH4 <0,05 ppm

NO2 0,6 ppm

NO3 1 ppmdoba 5

Temp 25,7C

NH4 <0,05 ppm

NO2 0,4 ppm

NO3 1 ppmdoba 6

Temp 25,7C

NH4 <0,05 ppm

NO2 0,1 ppm

NO3 1 ppm
Widać ze od 5 doby NO2 zaczęło spadać ( jupi) i dziś spadło znowu czyli jutro by już go nie było co mnie cieszy bo poprzednio spadku nie zauważyłem wcale. Ale zastanawia mnie brak wzrostu NO3 które by mówiło że wszystko idzie w dobrą stronę. Racja?


Czy to możliwe że najpierw cykl zbije mi NO2 do 0 a potem dopiero NO3 wystartuje? czy samo zejście NO2 zakończa i po prostu mam taki urok baniaka że NO3 nie powstało?? Jak to interpretować? Rozważam jeszcze wrzucenie od mowa złoża kupowanego w sklepie surowego, i ponowne bakterie ale to jako ostateczność jak teraz nie zaskoczy.

Zamiast cieszyć się rybami to mam fajny baniaczek który mi się podoba ale bez finalnych mieszkańców a wiecie jak to może drażnić. Z drugiej strony cieszę się że wstrzymałem się z rybami i nie muszę walczyć teraz z parametrami a tylko w czasie to przeciąga mi się strasznie...


Proszę o porady jak to wg was wygląda i czy jestem na dobrej drodze i poczekać kilka dni czy powyższe pomiary już są nietypowe i znowu ślepy strzał??

Link to comment
Share on other sites

Guest grabiec

mam dokladnie tak samo.

Mysle ze trzeba chwilke poczekac na NO3 i tyle jak sie wszystko ustabilizuje.

Ale pewnie deccorativo zaraz Ci podpowie.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Dodana mała dawka WA (tylko 1,5 ml), po 10 minutach dodany uzdatniacz Seachem Prime zgodnie z dawkowaniem. wpuściłem kilka rybek startowych które karmię i one też pożywkę bakteriom dostarczają. Do tego doszło mięsko jako pożywka dodatkowa (w trzeciej dobie wywaliłem bo zapach w całym mieszkaniu był już nie do wytrzymania) wiec bakterie nafutrowały sie na max. I teraz obserwacje parametrów:Nie wiedziałem że tak nafutrowałeś ten baniak.

dałeś WA do tego rybki startowe i dodatkowo mięcho.

Zjadłbyś 3 obiady na raz:D to zafundowałeś bakteriom.


Wszystko OK

po 24h znikł amoniak , nie wiem kiedy rybki wpuściłeś ale jak widać złoże ma już gdzieś te wszystkie amoniaki.


NO2 od 3 dób ci spada a to dlatego tak wolno bo 3 grzyby w barszcz to za dużo.


Jutro zapewne NO2 też zejdzie do 0,03-0,05. Przez ostatnią dobę spadek z 0,4 do 0,1ppm więc leci bardzo szybko w dół a 3 barszcze cały czas dają te futrowanie:(

Pomiar NO3 między 1 a 5 jest trudny i dopiero jak zdecydowanie wyżej 5 to widać.


Wyławiaj rybki startowe nic już nie lej tylko w przyszłym tygodniu wpuszczaj obsadę docelową:D :D bez podmianki wody, wyniki na pewno będą już książkowe:D


Obaj - ty i Plezi wywaliliście nowiutkie kaseciaki sklejone CosmoFenem Plus i obu wam choć z odroczeniem ruszyło.

Coś jednak jest na rzeczy choć mnie z tym klejem ruszyło normalnie może ilość wody decyduje ja robiłem na 2l wody RO wy setki litrów kranówy.

Nie wiem ale odradzam stosowanie kleju CosmoFen do akwarystyki łącznie z klejeniem pokrywy.

powodzenia w hodowli życzę:D

Link to comment
Share on other sites

Doba 10 - czyżby dojrzewanie się zakończyło?? Czyli można wreszcie zarybiać? :DDzisiejszy pomiar to NO2 niewykrywalne (kolorek ciężko rozpoznać czyli 0.01-0.025 ppm), NO3 przez cały cykl nie wyszło powyżej 1 (i stoi na wartości 1 do dziś - to jest mocny kolor 1 i do 5 mu daleko).


Rozumiem tym samym, że cykl się zamknął skoro NO2 zeszło do niewykrywalnych piziomów, mimo że wzrostu NO3 nie widać czy jednak te NO3 niepokojąco wygląda....?Po wpuszczeniu rybek zaobserwuję wzrost NO3 dopiero i wtedy monitorować NO3 i co jakiś czas NO2 - si?
Kontynuacja pomiarów do poprzedniego wątku:


doba 7

Temp 26C

NH4 <0,05 ppm

NO2 0,05 ppm

NO3 1 ppmdoba 9

Temp 25,7C

NH4 <0,05 ppm

NO2 0,025 ppm

NO3 1 ppmdoba 10

Temp 25,7C

NH4 <0,05 ppm

NO2 0,01 -0,025 ppm

NO3 1 ppm

Link to comment
Share on other sites

Sprawdź test na NO3 bo przy początkowym NO2 0,6 azotany powinny być większe niż 1. Natomiast wygląda na to że możesz zarybiać :).

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Hej, żeby nie zakładać kolejnego tematu, to podłączę się tutaj, to jakby nasz wspólny problem z Rafałem.

Dokładnie tak jak u Rafała, u mnie też włożone zostało gotowe złoże od Deccorativo i też wlałem WA. Niestety u mnie w ogóle nie zbijało NH4 przez kilka dni, a jak w końcu zbiło to No2 poleciało do 0,6 i stanęło na ponad tydzień bez ruchu.

Podejrzewaliśmy klej Cosmofen Plus a raczej jego składniki, zrobiliśmy szereg testów, wymieniałem się z Deccorativo złożem, on mi dawał nową partię sprawdzoną a ja jemu zawoziłem to niby nie działające i u niego śmigało. W miedzy czasie myśleliśmy, że już będzie ok i wpuściłem obsadę. No2 ruszyło jak szalone i bardzo szybko wyszło poza skalę, ratowałem ryby podmianami wody, wlałem Prodibio, sytuacja była dość dramatyczna, starałem się utrzymywać no2 na poziomie 0.4, ryby się lekko przytruły, pływały osowiałe i ocierały się bokiem o piasek. W między czasie znalazłem jednego Labidochromisa Hongi a raczej to co z niego zostało, gdyż nygus wpłynął z tyłu za kamień i nie mógł się chyba wydostać. To był moment kulminacyjny.

Kupiłem małe akwarium 72l, wziąłem od Deccorativo nowe złoże, przerzuciłem ryby i zrobiłem restart Czarnej Perły. W między czasie wyszła jedna rzecz, której wcześniej z braku testu nie sprawdziłem, otóż w mojej kranówie jest ponad 0,1PPM NH4. Czyli moje podmiany i to duże, dodawały tylko pożywki w postaci amoniaku, który bakterie przerabiały na No2 - zamknięte koło, najprawdopodobniej zamęczył bym ryby.

Kupiłem 3 baniaki na wodę 2x20l i 30l, wypłukałem dokładnie piasek i głazy pod kątem tego kleju i zacząłem żmudne napełnianie wodą przywożoną od mojej cioci, wolną od NH4 i z mniejszym No3.


Tak jak Rafał użyłem wszelkich możliwych metod, wiem, że to wygląda troszkę jak miotanie się w amoku, ale ryby w małym akwarium bardzo szybko podniosły No2 do 0.4.

Także do Czarnej Perły wsypałem oba złoża od Deccorativo, czyli 2l lawy i flakonik Prodibio Biologist. Po dwóch dniach doszły kolejne bakterie czyli zestaw od Microbe Lift - Special Belnd i Nite Out 2.

Pomiary pokazywały

NH4 0.05 PPM

No2 0.4 PPM

No3 <0.5 PPM

Speciala Blenda wlałem od razu zgodnie z zaleceniem producenta, podmieniłem też 20% wody na tą przywiezioną oczywiście, swojej już nie wlewam. I po podmianie wlałem solidną dawkę Nite Out 2. I teraz się zaczyna przełom.

Rano po 12h od wlania produktów Microbe Lift.

No2 0.4 PPM

wieczorem po 24h

No2 0.2 PPM

na drugi dzień po kolejnych 12h zmierzyłem 3 parametry

NH4 0.05 PPM

No2 0.1 PPM

No3 1 PPM

i kolejny dzień już tylko No2 i No3

No2 około 0,05 PPM

No3 około 1 PPM

wczoraj minął 7 dzień od wlania bakterii, co dwa dni zgodnie z zaleceniem producenta dolewałem Nite Out 2. Woda nie podmieniana, wyniki z wczoraj to:

NH4 0.05 PPM

No2 0.05 PPM z tendencją do mniej

No3 5 PPM z tendencją do mniej


Podsumowując, nasuwają mi się takie wnioski. Złoże od Deccorativo nie radzi sobie w dużym baniaku, nie jest w stanie ruszyć biologi, na pewno przyspiesza start, ale bakterie muszą zasiedlić cały zbiornik, piach, kamienie. A już na pewno nie można napuszczać ryb, wtedy wszystko staje na głowie. Na pewno do złych parametrów przyczyniły się duże podmiany wody bogatej w amoniak + ryby.

I teraz widać, że No2 nie jest zbite do zera a to że jest na poziomie akceptowalnym to raczej zasługa bakterii od Microbe Lifta, teraz razem ze złożem od Henia buduje się dopiero prawidłowa biologia.


I na koniec pytania.

Jak myślicie trzeba lać bakterie jeszcze z tydzień a te startowe zgodnie z zaleceniem producenta w dniu 1 - 8 - 15 - 22 i 29. Bo moim zdaniem trzeba lać cały cykl.

Druga sprawa to podmiany wody, No3 stoi na wartości około 5 PPM, podmiana wody normalnie planowana by była na sobotę, czy w przypadku tak świeżej i niestabilnej biologii podmieniać 20% czy poczekać aż się wszystko unormuje ?

Link to comment
Share on other sites

Pewnie mnie tu wielu od czci i wiary odsądzi, ale taki paradoks jako konkluzja mi się nasuwa.

Normalnie start zbiornika wg "starej szkoły" zajmuje ok 3-4 tygodnie: Baniak, podłoże, dekoracje, filtr, grzałka, ewentualnie rośliny, zalewamy wodą z kranu, co jakiś czas dodajemy pokarm suchy lub mrożonkę i spokojnie czekamy.

Panowie pleziorro i rafik567 na przyspieszaczach, bakteriach, dziwnych wkładach, nie dość, że stracili więcej kasy, pewnie i więcej nerwów, ciągła niepewności dlaczego nie działa, codzienne testy, które nie wiadomo, czy dobrze pokazują wyniki, przelewanie wody, dodatkowe zbiorniki i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy, bo z opisów wychodzi horror w końcu doszli do tego samego (po ilu tygodniach?) - zbiornik stabilny (choć czy aby na pewno?) - można wpuszczać ryby.


Ale jest wiele metod startu zbiornika, każdy decyduje sam :)


Panowie, chwała Wam, że to opisaliście, bo niektórzy do porażki się nie przyznają. :)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.