Jump to content

Z Tangi na Malawi - Obsada


Krzymor
 Share

Recommended Posts

W najbliższym czasie planuję "przesiadkę" z tanganiki i muszlowców na malawi :P

Obecny baniak taki nietypowy bo 140x30x30 taki pozostanie na kilka- kilkanaście tygodni. Potem zmiana na "prawie" dwukrotnie większy - niestety też bez szału bo max. jaki zmieszczę to 150x40x40.

Na chwilę obecną poza lekką korektą parametrów wody (gł. twardość) i zmianą kaseciaka na mniejszy nie zamierzam wprowadzać żadnych zmian. Akwarium stabilne, bez wahań parametrów. W okresie pomiędzy zmianą zbiornika na większy zamierzam przygotować nową pokrywę (no bo inne wymiary baniaka), nieco zmodyfikować oświetlenie i do białych i niebieskich modułów LED dodać RGB. W tym też czasie wstępnie dobrana obsada podrośnie i po dokonaniu selekcji zamieszka w nowym baniaczku.


Zdecydowany jestem na:

- Pseudotropheus saulosi coral 1+5 lub 2+6

- Iodotropheus sprengerae 1+4 lub 2+5

- Pseudotropheus cyaneorhabdos ''maingano'' 1+4 lub 2+5


I teraz proszę o sugestię w kwestii obsady pod względem ilości ryb i doboru dwóch z ww trzech gatunków.

Nie wiem jakie zestawienie jest lepsze: maingano z saulosi, saulosi i rdzawy czy może maingano i rdzawy?

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Nie wiem jakie zestawienie jest lepsze: maingano z saulosi, saulosi i rdzawy czy może maingano i rdzawy?


..pod względem optycznym to Saulosi i Maingano ( mam tak teraz tyle ,że Saolosi nie coral).

Ilościowo masz dobrane OK. Fajnie ,że po dwa samce planujesz.

Może zamiast "rdzawego" pomyśl ( to taka moja sugestia) o Labidochromis sp Perlmutt . Ta ryba chyba też wyląduje w moim akwa i pasuje do tego co planujesz.

Link to comment
Share on other sites


Może zamiast "rdzawego" pomyśl ( to taka moja sugestia) o Labidochromis sp Perlmutt .Dzięki Andrzeju za propozycję. A w jakim zestawieniu ilościowym Perlmutt'y? i jako trzeci gatunek do Saulosi i Maingano czy zamiast któregoś z nich?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli możesz, to zrób wyższe akwarium. 40cm. to bardzo mało. Dla mbuny wystarczy, ale co gdy najdzie Cię ochota na trzymanie non mbuny, albo choćby P. Acei? Jeśli możesz, to zrób 60cm.

Link to comment
Share on other sites

Co perlmuttów możesz spróbować wielosamcowo ale IMHO marne szanse na dłuższą metę. U mnie w 150cm się nie udało. Ryby "nie terytorialne" zwalczają konkurencję w całym akwa a stricte terytorialne bronią głównie rewiru. Takie małe spostrzeżenie po latach ;). Oczywiście to nie reguła i wiele zależy od charakteru danego osobnika jak i wielkości baniaka.

-----------------

Tak wyglądał samiec alfa po prawdopodobnej bójce z betą, jak widać w miarę wydobrzał (choć górne zęby nie odrosły) ale życie miał przes..... zawsze schowany wypływał tylko na posiłki.

1_proces_gojenia.jpg

 • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
A w jakim zestawieniu ilościowym Perlmutt'y? i jako trzeci gatunek do Saulosi i Maingano czy zamiast któregoś z nich?


...ja bym dał jako trzeci 2+5. Samca zawsze można zredukować z czasem . To są spokojne ryby . Marek_81 posiada takowe i tak naprawdę jestem ciekawy jego opinii. Na You Tube jest jego filmik.

Labidochromis sp Perlmutt - YouTube

. Mam nadzieje ,że Marek się nie pogniewa za linka:)

I tak jak Pozener radzi..zrób wyższe jak możesz. A obsadę po prostu przemyśl.

-- dołączony post:

Ryby "nie terytorialne" zwalczają konkurencję w całym akwa a stricte terytorialne bronią głównie rewiru. Takie małe spostrzeżenie po latach


..i tu mamy opinię kogoś kto je posiada. Kurcze..trochę jestem teraz zaskoczony tą opinią.

Link to comment
Share on other sites

Już ich nie mam ale miałem je ponad rok. Na początku spokojne rybki ale w miarę dorastania pokazywały niezłe rogi (tylko wewnątrz gatunku bo za małe żeby się stawiać większym ;)). Samice miały straszne branie u samca Fryeri ale na szczęście potomstwa z tego nie było :D

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Tak wyglądał samiec alfa po prawdopodobnej bójce z betą, jak widać w miarę wydobrzał (choć górne zęby nie odrosły) ale życie miał przes..... zawsze schowany wypływał tylko na posiłki.

...kurcze. Może masz jakieś wyjątkowo bojowe? Muszę sam teraz się zastanowić. Ale to temat Krzysztofa to poczekam jeszcze na inne opinie.


-- dołączony post:

(tylko wewnątrz gatunku bo za małe żeby się stawiać większym ).


...to już lepiej brzmi:) Strasznie mi się podobają a tak mało są u nas propagowane.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli możesz, to zrób wyższe akwarium. 40cm. to bardzo mało. Dla mbuny wystarczy, ale co gdy najdzie Cię ochota na trzymanie non mbuny, albo choćby P. Acei? Jeśli możesz, to zrób 60cm.


No własnie nie da rady :( w tym cała rzecz. Podobnie z szerokością: 40 to taki maksymalny max :)


Poczekajmy może jeszcze ktoś z Koleżanek/Kolegów dorzuci jakieś info na temat Perlmutów.

Link to comment
Share on other sites

marek_z_81
Mam nadzieje ,że Marek się nie pogniewa za linka
No co Ty Andrzeju ;)

Moje perlmutty są najmniejsze w akwarium. Najbardziej łagodne i nieterytorialne. Aż mnie dziw bierze że eliot miał takie zadziory. Ja z czystym sumieniem mogę je polecić.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.