Jump to content

Budowa Akwarium i narurowiec


Czen
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich


Dawno do was nie zaglądałem lecz po wczorajszych debatach z Zona podjęliśmy decyzje ze już czas rozpocząć budowę naszego baniaka , obsada Malawi oczywiście jeszcze niesprecyzowana aczkolwiek chciałbym przerybic, żeby troche tego było .Czytałem artykuł na Malawi Polska i w artykule jest info ze przerybienie to 1 ryba na 10-15 litrów

Wymiary 153x43x55 czyli jakieś 300 L netto

Szafka 180x50x75


I tu kilka pytań :

-filtracja narurowiec + alfa 2 25 40 wszystko zrobione na 3/4 , czyli popularny schemat 2x mechanik równolegle, pompa i 3 szeregowo + baypas i tu pytanie czy wylot tez zrobić na 3/4 i zdławić na końcu na 1/2 ??


- system klejony czy zgrzewany co polecacie co jest bardziej trwałe


- czy pompa na 2 biegu wystarczy żeby chodziła, jak to u was wygląda w praktyce czy np. na noc zmniejszacie przepływ ??


- czy ktoś ma jakiś system z grzałka w narurowcu ??


- jak rozwiązać napowietrzanie wystarczy jak ruszę tafle wody ?


- czy możecie kogoś polecić jeżeli chodzi o pokrywę z alu lakierowana proszkowo.Z góry dziękuje za wszelkie sugestie i pomoc


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

spiochu

-filtracja narurowiec + alfa 2 25 40 wszystko zrobione na 3/4 , czyli popularny schemat 2x mechanik równolegle, pompa i 3 szeregowo + baypas i tu pytanie czy wylot tez zrobić na 3/4 i zdławić na końcu na 1/2 ??


Lepiej daj za pompą 2x2 czyli po dwa szeregowo i razem równolegle. Bez bypassu- czy ktoś ma jakiś system z grzałka w narurowcu ??


Wiem, że ktoś używa grzałki do kaloryferów- jak rozwiązać napowietrzanie wystarczy jak ruszę tafle wody ?


Wystarczy. Przy okazji będziesz rozbijać filtr bakteryjny.


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli macie to bym poprosił o jakiś sprawiony schemat narurowca .

Co w przypadku tego rozwiązania przy uzyciu FBF-a , czy sobie darować to rozwiązanie ?

Jeżeli chodzi o grzałkę od grzejnika to w zasadzie niezłe rozwiązanie trzeba w korpusie wyciąć otwór , tylko co się stanie z korpusem jak będzie brak przepływu wody , a grzałka będzie grzała- pewnie nic dobrego . Pewnie zastosuje wewnętrzna .


Zawory mogę zastosować tradycyjne (chromowane)

Link to comment
Share on other sites

ja przy swoim 900l mam dwa korpusy narurowe szeregowo,w pierwszym grys koralowy a za nim FBF na bajpasie i przy samym wyjściu grzałka 300W przepływka

Link to comment
Share on other sites

Kolego a szafka 180x50x75 to specjalnie po akwa robiona? Jeśli tak to stawiaj akwa o tych wymiarach i nie bij się z myślami. Ja akwa zmieniałem 4 razy zanim ostatecznie postawiłem 160x60x60.

Co do narurowca aby sobie ułatwić życie, za pompą zrób kranik spustowy i jednocześnie do napełniania wody. Mega wygoda przy podmianie. Dałbym bajpas pomiędzy tymi szeregowymi.

FBF na piachu dobry wybór ale długi start. Na FBF proponuje korpus 20 cali. Ogarnie Ci biologię nawet w większym zbiorniku a resztę korpusów będziesz miał na dodatki ( absorbery PO4, NO3, węgiel itp itd ).

Jeśli chodzi o samą podmianę to wąż zwijany i podłączenie do najbliższego kranu i odpływu do kanalizy. Woda o ile nie jest chlorowana może być prosto z kranu, jednak lepiej przepuścić ją przez węgiel i jakiś sznurek 5mikronów. Przy takiej podmianie usiądziesz w fotelu i będziesz obserwował jak wody ubywa w akwa, choć wg prawa Murphy'ego woda leci szybciej gdy odwrócisz wzrok ;)

To tyle tak na szybko.

Link to comment
Share on other sites

Tak szafka robiona pod akwarium , natomiast akwarium może się wydłuży nieznacznie max 6-8 cm wiec bez szaleństw. Szafka konstrukcja z płyty meblowej i na to poją fronty boki blat drewniane patynowane (żonka sobie wymyśliła, wiec wymiana mebli w salonie- od razu szafka na której będzie akwarium ;) )

Oczywiście kran będzie a jak wygląda z korpusem 20" ile potrzeba miejsca żeby wyjąc go swobodnie?

Link to comment
Share on other sites

ja bym się chyba w FBF nie bawił przy takim litrażu.

Ciężko uruchomić, wymaga nietypowego korpusu (20"). Więcej zachodu niż to warte, ale to oczywiście moje zdanie. Ja w każdym razie w swoim narurowcu FBF nie włożyłem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.