Skocz do zawartości

Baniak 300x90x70 prosba o pomoc w budowie filtracji


Capovandersar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupilem jakis czas temu zbiornik o pojemnosci 1890L tj:300x90x70. Zamierzam zbudowac biotop malawi cos na wzor Stana. Obsada to beda glownie drapiezniki. Wybralem miejsce gdzie bedzie stal ten zbiornik, podmurowka z bloczkow betonowych o wysokosci 80cm, na niej warstwa betonu samopoziomujacego okolo 15cm i na to wszystko utwardzany steropian o grubosci 5cm.(solidna konstrukcja, mozna na tym czolg postawic:))Za tylna sciana akwarium jest scianka dzialowa od lazienki i tam wlasnie planuje instalacje filtracji narurowej z wykorzystaniem pomp lub pompy obiegowej oraz czesci mechanicznej jak i biologicznej. Na ta chwile posiadam zbiornik, cyrkulator jebao rw 15, grzalke 300W zewnetrzna(zakladana na waz gumowy od filtra kubelkowego). Moje pytanie jest takie, ile pomp obiegowych powinienem wpiac w system? ile i jakie wklady przed pompa i za pompa przy takim litrazu? instalacja narurowa jest w trakcie projektu wiec wszelkie informacje beda przydatne.


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile masz od podłogi do sufitu?

bo mi wychodzi górna krawędż baniaka na wysokości 170cm albo 190cm w zależności co jest tym h.:D no to tylko drabina albo elektrowciąg by łapę wsadzić i kamole wwalić ale jak sufit na 3 metrach to nie ma problemu -dasz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sufit jest na 3 metrach, wiec problemu nie bedzie:) Na marginesie , to planuje rowniez zabudowac gorna czesc nad akwarium do samego sufitu. Jednak bedzie mozliwosc odsloniecia tej zabudowy aby dostac sie do kazdego miejsca w baniaku. Na scianie za tylem akwarium beda otwory na instalacje filtracji oraz na wszelkie kable elektryczne. Mam duza powierzchnie sciany od strony lazienki, tam bedzie wszystko co niezbedne do zasilania baniaka. Jestem zwolennikiem naturalnego wygladu zbiornika, dlatego tez rury ssace od narurowca chce pochowac pod tlem strukturalnym, ktore tez mam w planach sam wykonac. Zdecydowalem sie rowniez na ogrzewanie tego baniaka za pomoca grzalki zewnetrznej wpietej w rure od kubelka na biologie, tak aby nie bylo widac zadnego sprzetu w zbiorniku,jedynie cyrkulator.

-- dołączony post:

Witaj Bikebog. Mysle,ze zanim znajde na forum informacje o instalacji jaka zrobil Perez666 to Ty mi szybciej pomozesz:) Pytanie o kubelek na biologie: Czy jest on konieczny, czy mozna go zastapic korpusami z wkladem biologicznym? Lub jesli ma byc, to czy ma byc oddzielnie zainstalowany z wlasnym zrodlem napiecia, czy wpiety na bypasie w instalacje narurowca z wylotem do zbiornika? A drugie pytanie: czy dwa korpusy z wkladem sznurowym 100 mikronow przed pompa na poczatku wystarcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alleee się rozpędziłeś - lepiej wpisz w profil jaki wodociąg i ile w kranówie NO3 bo może być nie miłe zaskoczenie dla tej biologii na jednym korpusie a nawet na beczce 30l. jak się okaże NO3 =30ppm

Podmiany po 50-70% wody u ciebie to by był jednak problem na dłuższą metę.:(

Jestem optymistą i może także stała podmianka wchodzi w grę? ale trzeba zaczynać budowę filtracji od parametrów wody w kranie.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 w kranowie na poziomie 0mg/l:) wiec jest dobrze. Wlasnie przed chwila badalem. Owszem zastanawialem sie nad automatyczna podmiana wody, ale po dluzszych przemysleniach postanowilem ten temat pominac. Podczas podmiany recznej 30% wody raz na 2 tyg, poprzez wykorzystanie pompy grunfos do oprozniania zbiornika( z wykorzystaniem odciecia glownej linii filtracji zaworami) bede odlewal do kanalizacji wode,(wszystko w systemie zamknietym), natomiast przy napelnianiu baniaka planuje zrobic linie bezposrednio z kranu wraz z filtrem sznurowym oraz weglowym polaczonym w korpusach rownolegle i bezposrednio na baniak. czy to dobre rozwiazanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast przy napelnianiu baniaka planuje zrobic linie bezposrednio z kranu wraz z filtrem sznurowym oraz weglowym polaczonym w korpusach rownolegle i bezposrednio na baniak. czy to dobre rozwiazanie?


szeregowo ..szeregowo kolego najpierw sedymentacyjny a po nim szeregowo węglowy.

Ty masz już cała filtrację zaprojektowaną to po co pytasz:D ?


wiesz zawsze stała podmianka to mniejsze wahanie parametrów dla ryb jak takie 30% na raz co dwa tygodnie.


masz już ugruntowany projekt ale może przeczytaj ostanie z 10 postów w temacie kolegi inmara bo baniaczek tylko ciut mniejszy a jakby otoczenie podobne - dostęp do kranu i kanalizacji falowniki też macie obaj podobne 12000-13000l/h. choć marki inne.

http://forum.klub-malawi.pl/projekt-inmar-t25955.html

tło sam masz robić więc myślę że taka pompa DCT6000 sterowalne z feedem 42W z tym RW12 by swobodnie stykło u ciebie.:D

No i w tej łazience po drugiej stronie ściany też całego akwarystycznego bajzlu by nie było. no chyba że to łazienka w garażu jest.


EDIT

a jakim testem ty te NO3 = 0 wymierzyłeś - lepiej się upewnić - wejdz w swój wodociąg i sprawdz na ich stronce jak się wstydzisz wpisać miejscowości w swój profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uwazasz, ze pompa grunfos alfa 2 tej instalacji nie pociagnie? A wiesz moze z doswiadczenia jaka jest roznica miedzy pompami grunfos, a ta ktorą zaproponowales - DCT6000? Falownik jaki posiadam to Jebao RW15 a nie RW12:)

-- dołączony post:

Test do NO3 - AQUATEST NO3 firmy Zoolek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem o którym Grudfosie piszesz - czy ta na końcu 40 czy ta 60 bo to znaczna różnica w wytrysku, mocy i nawet w cenie.


Uważam że na obu Grundfosach + RW15 ten twój baniak będzie chodził absolutnie dostatecznie ale tak jak ja bym zaprojektował filtrację do twojego baniaka to mnie Jebao dałby na wylocie 2" te 6000l/h z 42W w 10 biegach a nie trzech no i te Jebao DCT to pompa stricte akwarystyczna z zabezpieczeniem pracy na sucho, wyłączeniem jak coś zatrzyma wirnik i ma funkcję feed oraz miękki start a Grundfos to pompa do CO i do pracy poza wodą.

Ja nie widzę problemów by to na tym Grundfosie miało żle chodzić zresztą masz z narurowcami na Grundfosach tu paru kolegów i są bardzo zadowoleni - może ci podpowiedzą co i jak.


Test Zooleka na NO3 od razu wyrzuć do śmieci i zacznij od zakupu NO3 Saliferta lub JBLa - do tego czasu wstrzymaj się z projektem

Poczekaj jak odpowie grabiec to sam zobaczysz jaki masz test

http://forum.klub-malawi.pl/filtracja-akwarium-300l-prosba-rade-t26552.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.