Jump to content

Pierwsze podejście do Malawi


AndrzejDFA
 Share

Recommended Posts

AndrzejDFA

Jako, że dziś dołączyłem do szanownego grona, chciał bym się przywitać. WITAM Wszystkich :) .

Akwarium mam od dłuższego czasu, ale jakoś do chwili obecnej nie miałem okazji utworzyć tego biotopu i jestem w tym temacie zupełnie zielony.

Dlatego też bardzo proszę o wyrozumiałość i poradę dla nowicjusza :)

Moje pierwsze pytanie będzie chyba dość nietypowe, bo chciał bym się dowiedzieć, czy są gatunki/ odmiany nie agresywnych pysi?

Link to comment
Share on other sites

CoolPhone

Jak każdemu początkującemu polecamy i Tobie na start poczytać Faq:


http://forum.klub-malawi.pl/faq.php


Jeżeli mówimy o mbunie to nie ma czegoś takiego jak spokojne pysie. Są gatunki, które uchodzą za relatywnie spokojne, a wiąże się to z ich małym terytorializmem.


Napisz coś więcej o swoim akwarium (wymiary, filtracja itd) no i powiedz co konkretnie Ci chodzi po głowie.

Link to comment
Share on other sites

AndrzejDFA

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.

Akwarium standard 720l. (200x60x60)

2 filtry eheima 2228, 2078 + mini kani jako 2 drugi reaktor co2.

Pytałem o spokojne gatunki, ponieważ mam chyba zbyt słabą filtrację na większe grono pysi.

Pomyślałem, że mniej, ale spokojniejszych ryb nie zatłucze się niż więcej ryb agresywnych, a dzięki takiemu rozwiązaniu nie będę musiał kombinować z filtrami.

Link to comment
Share on other sites

No to u nas ( biotop Malawi ) nie potrzeba Ci rekatora co2 bo tylko będziesz wodę zakwaszał, a oprócz nurzańca nic za bardzo CI się na dłuższą metę z badyla nie utrzyma.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Baniak solidny dla Malawi i filtracja zupełnie wystarczająca. Będzie pięknie i kolorowo-zapewniam

Nie masz żadnych ograniczeń w obsadzie poza tym by ją wybrać z polecanych w tematyce obsada. dla 720l .

Masz tematy z polecanymi obsadami jak wybierzesz pytaj w odpowiednim działe speców od obsad - doradzą.

Link to comment
Share on other sites

AndrzejDFA

Jeszcze raz bardzo dziękuję za porady.

Moje kolejne pytanie (nie chciałem od razu o wszystko pytać, bo było by zamieszanie), to która skała będzie lepsza? Wapień filipiński, czy Serpentenit?

Akwarium jest postawione na piętrze i z tego względu wolał bym lżejszą skałę. Obecnie mam skałę wulkaniczną, która chyba nie pasuje do tego biotopu. Pod Malawi chciał bym usypać większą górkę i to znacząco wpłynie na wagę zestawu.

Generalnie najlepszą opcją było by kupienie/ zrobienie tła i wrzucenie kilku kamoli, ale to pewnie drogi interes.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Moje kolejne pytanie (nie chciałem od razu o wszystko pytać, bo było by zamieszanie), to która skała będzie lepsza? Wapień filipiński, czy Serpentenit?


...witam Cię Andrzeju na właściwym w końcu forum (oczywiście mały żart bo DFA jest również OK) . Odpowiem Tobie tak jak wczoraj pisałem...Osobiście polecam serpentynit a nawet otoczaki. Teraz już możesz wejść na naszą galerię i tam się inspirować. Dlaczego serpentynit i otoczaki? Dlatego ,że dają one bardzo fajny klimat. Ale to jest moje zdanie..Natomiast wapień bardziej kojarzy mi się( optycznie) z morskim. Ale tak naprawdę to Ty sam zadecydujesz co Ci się bardziej podoba. Bo jeżeli chodzi o oddziaływanie na parametry wody to jeden i drugi jest bezpieczny. Andrzej ..przejrzyj galerię , daj sobie trochę czasu i wtedy określisz jakie wolisz klimaty.

W naszym biotopie jesteś "nowicjuszem" ale tak naprawdę jesteś bardzo doświadczonym akwarystą i jest nam miło ,że tu dołączyłeś.

Wpisz miejscowość w informacji o sobie ( dobrze nam znaną:)) bo to później ułatwia wiele spraw.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

AndrzejDFA

Witam Cię również Andrzeju. Przyznam, że bardzo mi się tutaj podoba, ale z oczywistych powodów nie zmienię miejsca hehe ;)

Tak, wiem że te skałki są fajne, ale szukam czegoś lżejszego o czym wspomniałem w poście powyżej. Kurcze siedzę, oglądam i czytam, ale od tego wszystkiego coraz większy mętlik w głowie.

Jeśli chodzi o doświadczenie, to na tym stricte tematycznym forum jestem totalnie zielony i praktycznie zaczynam przygodę. Dlatego wszelkie sugestie (nawet te banalne) są mile widziane i nie będę się wymądrzał. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.