Skocz do zawartości

Parametry wody - nalot na roślinkach, "nieaktywne rybki"


acid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Dzisiaj zakupiłem kropelkowe testy do akwarium, wyszło mi z pomiarów:


GH - 9.5

KH - 8

NO2 - 0.3mg/l

pH - 8.0


o ile nie zrobiłem źle któregoś pomiaru ;] robiłem to pierwszy raz więc jeśli któraś wartość nie ma sensu dajcie znać ;]


Akwarium zalane na początku grudnia z roślinami, piaskiem i skałami ( piasek płukany, kamienie wygotowane), ryby wpuszczone między świętami a nowym rokiem ( nie robiłem testów wtedy )


Rybki żyją, ale są mało ruchawe, większość dnia spędzaja w takiej pozycji:


2016-01-04%2019.20.27.jpg


"Siedzą" mało pływają, na karmę reagują pozytywnie, ale niedługo po wracają do pozycji spoczynku.


I na roślinkach pojawił mi się brązowy nalot:


2016-01-04%2017.34.30.jpg


Oświetlenie Aquastara + Hangen Power-Glo. T8 36W. Ustawione na włączanie o 12, wyłączanie o 22.


P.S.


Czy ryby mogą się bać sierściucha który sobie upodobał akwarium na legowisko?



2016-01-04%2019.39.52.jpg

-- dołączony post:

Zaobserwowałem też dziwny nalot na powierzchni wody... porównał bym to np: do warstwy benzyny rozlanej na wodzie, tylko mniej intensywna,


2016-01-04%2020.36.25.jpg


i zbierają się tam pęcherze powietrza


2016-01-04%2020.36.14.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej masz niezamknięty cykl azotowy (proponuję o nim poczytać w dziale FAQ) tzn. niedojrzałe akwarium. Świadczy o tym dosyć wysoki poziom NO2, który przy prawidłowo wystartowanym akwarium powinien być na niewykrywalnym poziomie. NO2 truje Ci ryby.

To na pewno nie wina kota:)

Proponuję ich teraz nie karmić, a najlepiej jak byś mógł komuś podrzucić ryby do czasu aż akwarium się ustabilizuje. Za szybko wpuściłeś ryby:(

Na powierzchni wody ten "korzuch" to tzw. film bakteryjny, ustaw wylot z filtra w kierunku tafli wody, żeby go rozbijać, to normalne zjawisko.

To brązowe na roślinach to glony okrzemki, też normalne.

-- dołączony post:

Aha kup jeszcze test na NO3 i poczytaj ten wątek:

http://forum.klub-malawi.pl/wymuszony-start-kado-t25885p4.html?highlight=wymuszony+start


Licz się z tym, że możesz mieć zgony:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powodem może być "przekarmienie" części pokarmu osadziła się na dnie

Nie, masz niezamknięty cykl azotowy. Przekarmianie wpływa na poziom parametrów, bo gnijące resztki pokarmu i odchody powodują wzrost amoniaku, a ten jest przetwarzany przez bakterie na NO2, które następnie jest przerabiane na NO3. Dlatego napisałem Ci, żebyś teraz ryb nie karmił, nic im nie będzie jak nie będą przez parę dni jadły.

qrcze akwarium stało prawie miesiąc

Widocznie za krótko. Mierz codziennie NO2 i sprawdzaj czy spada czy rośnie. IMHO powinno już spadać.

-- dołączony post:

Jak masz jakieś bakterie, ale bez pożywki, to wlej do baniaka.

-- dołączony post:

Ten pokarm co leży na dnie usuń z akwa.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokarm posprzątany z dnia ;] Jutro kupię co trzeba i dam znać...


ostatnie pytanie taki efekt w piasku jest OK? ;]


2016-01-04%2021.47.57.jpg


Czy to też efekt niezamkniętego cyklu? nie mam tego w całym akwarium tylko w jednym narożniku, gdzie jest większa górka piasku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to też efekt niezamkniętego cyklu? nie mam tego w całym akwarium tylko w jednym narożniku, gdzie jest większa górka piasku


...to jest przypadłość świeżych zbiorników. A najwięcej na górce bo jest najbliżej źródła światła. Zamieszaj palcami. A na temat walki z okrzemkami możesz tutaj poczytać http://forum.klub-malawi.pl/slimaki-military-helmet-poradzilem-okrzemkiem-glonami-t23610.html?&highlight=helmet+military


Ale możesz je po prostu ignorować. Wszystko zależy jakie masz do nich podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GH - 9.5

KH - 8

NO2 - 0.3mg/l

pH - 8.0

CO2 - 4.1

+

NO3 ... albo 10 albo 15... nie wiem która wartość z testu JBL odczytać z górnej czy dolnej skali... nigdzie w instrukcji nie jest to wyjaśnione:


2016-01-05%2017.53.05.jpg



Czyli parametry od wczoraj bez zmian.


Aczkolwiek wczoraj podmieniłem około 10l wody w akwarium ( pierwsza podmianka od początku ) i jest bardzo duża różnica w zachowaniu ryb, dzisiaj normalnie pływają ganiają się itp.. bardzo żywiołowo reagują na zbliżanie się do akwarium, otwieranie klapy, czy tez dotykanie lustra wody.


Poprosiłem w sklepie o jakieś sensowne bakterie i coś na azotany dostałem taki zestawik:


2016-01-05%2018.14.08.jpg


Powinienem podejmować jakieś kroki jeśli rybki się aktywowały?


p.s. ostatni raz karmione wczoraj rano.

-- dołączony post:

Dodatkowa obserwacja Red Redy próbują zjadać okrzemki z liści ;]

-- dołączony post:

I jeszcze usunąłem wczoraj filtr węglowy z filtra bo totalnie o nim zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.