Skocz do zawartości

Przeliczniki ilości światła-wydzielony


kado

Rekomendowane odpowiedzi

ludzie , co wy macie z tym światłem ??? tak naprawdę , to nasze pysie mają go co najmniej kilkanaście razy mniej niż w naturze...... wystarczy sobie porównać jak mamy oświetlony pokój słońcem gdzie stoi akwa i wtedy prawie nie widać , że doświetlamy je sztucznie.... to jest podobne z tym , jakbyśmy uzywali latarki w słoneczny dzień , gdzie na pewno nie zobaczycie jej blasku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zależności między świetlówkami a ledami w sensie ilości światła na litr... Ledem możesz oświetlić akwa wyraźnie bardziej niż świetlówką jeśli dasz tego bardzo dużo i odwrotnie. Tu nie ma roślin więc taki przelicznik jest zresztą bez sensu, ot po prostu ryby tyle światła nie potrzebują, a jeśli się przesadzi to bywają podobno płochliwe. Ilość światła w zbiorniku z biotopem Malawi to naprawdę subiektywna kwestia i każdy Ci doradzi po swojemu. Ja na początku napisałem, że za dużo bo takie było moje wrażenie po obejrzeniu zdjęcia i tak uważam jeśli chodzi o 4 świetlówki na 240 litrów. Sam zresztą zauważyłeś, że było za jasno i świecisz dwiema...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no pytanie jest do toczącej się dyskusji – jak moderator przeniesie to fajnie;) .

No i nie czuję się urażony.


Pytanie niby bez sensu ale dlaczego je zadałem . Otóż prowadząc przez ileś tam lat akwa z zielskiem dokładnie wiedziałem że dane oświetlenie (moc w watach, barwa) się nadaje lub nie do moich celów.

Oczywiście przelicznik wat na litr jest ułomnym uproszczeniem, ale daje jakąś ogólną wartość do której możemy się odnieść. Wiadomo akwarystyka to hobby lubiące zaskakiwać t.j. co się sprawdzi u mnie nie koniecznie u Ciebie. Możemy oczywiście określić zakres w lumenach i przewagi w widmach t.j. niebieski, żółty, czerwony. Dlaczego zapytałem – dlatego, że ktoś kto nie ma dogłębnej wiedzy na temat akwarium z biotopem J. Malawi może mieć problem z doborem światła np. ja czyli mój zestaw oświetleniowy po roślinniaku uszczuplony o t5 54 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będzie po kolei czy chaotycznie ale... postów też nie będę cytował...

Podawanie proporcji watów na litr nie ma większego sensu jako jakiegoś standardu bo ma ogromne widełki. Od 0,05 do 0,2 tak patrząc standardowo. Ale podawanie standardu nie ma sensu również ze względu na barwę światła. Zimne ma inne rozchodzenie niż ciepłe itd.

DO akwarium 240l wystarczy 30w(10000k) świetlówkowych co w ledach oznacza około 18 wat. Ale tu też jest inne przenikanie przez wodę. Led mocniej dojdzie do dna(nie pamiętam wyników) a świetlówka przy 50cm wysokości zaledwie 25%.

Zdjęcia wykonane przez autora mają dużą poświatę ze względu na słabą jakość aparatu. Brak ustawień balansu bieli. W ten sposób akwarium nie wygląda normalnie/robi odblaski/jest jaśniejsze niż w rzeczywistości.

Rybom nie szkodzi sama w sobie ilość światła tylko elementy odbijające. Pisząc ogólnie chodzi o to, ze jak ktoś przy białym piasku wsadzi biały wapień i da zimne światło to sam długo nie wytrzyma patrząc na akwarium bo go zaczną boleć oczy. Stąd zapewne skrót myślowy u wielu osób że światła jest dużo. Światła może być więcej ale przy setupie dającym rybom komfort i aby ich nie drażniły.

No i jest jeszcze jedna rzecz, która zepsuła zdjęcie. Tam brakuje wody co powoduje, ze światło ze świetlówek idzie prosto w aparat.

Dolej wody tak aby pokrywa przykrywała lustro wody. Daj max 30w i zrób fotkę. Nawet bez ustawiania balansu.

CO do samego akwarium jest bardzo ładne, skromne, proste. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś w Malawi 800l 2x250W HQI i było pięknie. Rybom nie przeszkadzało, a prezentowały się bajecznie. Teraz w 844l mam 2x50W Led+ 2x80W T5 i jak na mój gust troszkę za ciemno.

Z perspektywy lat widzę, że rybom wcale nie przeszkadza ilość światła, rodzaj dekoracji, czy to, że piasek jest biały, czy szary. U mnie nigdy ryby nie były płochliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.