Skocz do zawartości

Mętna woda w akwarium 112 l i inne problemy na starcie


kubica_kolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 2 tyg temu zakładałem akwarium. po 5 dniach dodałem sera nitrivec 5 dnia 100ml nitrivec, potem codziennie po 10ml. 7 dnia wpuszczone 18 pyszczakow 4-5cm i 2 glonojady. filtr Aquael fan 3 700l/h. Dno piasek kwarcowy 5 razy płukany, 2 piaskowce i 2 skałki łupkowe. Po tygodniu widac zmetnienie wody a w tescie latarkowym plywajacy malutki kurz. Pod mikroskopem nie widac wiekszej ilosci ruszajacych stwożonek . Na co stawiac pierwotniaki czy kurz z piasku. Jak rozpoznac różnice.

PH 7,5

HG 9*

HC 12*

NH3 3 mg/l

NH4 0,06 mg/l

NO2 0,1 mg/l

NO3 0 mg/l

temp. 27-28*C

naswietlanie codziennie 12h 2x18w


Testy kropelkowe zooleka

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! 2 tyg temu zakładałem akwarium. po 5 dniach dodałem sera nitrivec 5 dnia 100ml nitrivec, potem codziennie po 10ml. 7 dnia wpuszczone 18 pyszczakow 4-5cm i 2 glonojady. filtr Aquael fan 3 700l/h. Dno piasek kwarcowy 5 razy płukany, 2 piaskowce i 2 skałki łupkowe. Po tygodniu widac zmetnienie wody a w tescie latarkowym plywajacy malutki kurz. Pod mikroskopem nie widac wiekszej ilosci ruszajacych stwożonek . Na co stawiac pierwotniaki czy kurz z piasku. Jak rozpoznac różnice.

PH 7,5

HG 9*

HC 12*

NH3 3 mg/l

NH4 0,06 mg/l

NO2 0,1 mg/l

NO3 0 mg/l

temp. 27-28*C

naswietlanie codziennie 12h 2x18w


Testy kropelkowe zooleka



Witaj!...Na początek polecam poczytać http://forum.klub-malawi.pl/faq.php ,dostaniesz tu odpowiedzi na wszystkie pytania zadane przez ciebie związane z naszym biotopem...


Z twojego opisu i wyników pomiaru wody wynika że masz zupełnie niedojrzałe akwarium 112l ,poczytaj o cyklu azotowym...Zmętnienie wody to zapewne zakwit pierwotniaków,czyli to normalne przy nowo założonym zbiorniku...Powinno samo ustąpić po jakimś czasie...Dobrze by było jakbyś zapodał jakieś fotki,łatwiej wtedy pomóc ;)


Na dodatek po tygodniu od startu baniaka wpuściłeś 18 pyszczaków(nie wiadomo jakie gatunki bo nic o tym nie napisałeś) + (dwa glonojady z całkiem innego biotopu,inne wymagania i parametry wody) czyli zdecydowanie za dużo ryb jak na ten litraż...Ale to już temat na inny dział...


Proponuje tobie oddać lub przenieść ryby do innego dojrzałego zbiornika,na czas aż dojrzeje twój zbiornik,bo niestety zacząłeś w miarę dobrze a skończyłeś źle :???:


Poproś moderatora aby twój temat przeniósł do podstaw,tam można zadawać,odpowiadać na wszystkie twoje pytania,uwagi itd...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....nie będę się rozpisywał o starcie ani o parametrach bo wyżej już Ci Andrzej napisał. Przyczyn "kurzenia" wg mnie może być trzy. Albo pierwotniaki a jeżeli to one to same znikną za parę dni. Druga przyczyna to zbyt mała gradacja piasku. A trzecia która może też mieć wpływ to glonojady które potrafią bardzo intensywnie podnieść drobny pył z dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem ze rybek jest więcej niż być powinno ale po nowym roku planuje odpalić 2 akwarium a ryby jechały do mnie 170km wiec nie moglem rzucić tego na 2 razy. W późniejszych czasach ryby z obu awarii wpadną do jednego x-set litrów jak tylko wymyśle gdzie je ulokować. będę również budował dyzy filtr kubełkowy gdyż mam pompkę odśrodkową 2800l/h h-max 2.8 m, lampę na rurowa UV ze sterylizatora ale nie akwarystycznego tylko przemysłowego, narzędzia i materiały. Z zawodu prowadzę firmę hydrauliczna wiec z woda mam do czynienia więcej niż z żoną. hehe. Może i akwa przerobione ale puki nie będzie problemów z nh3,no2 to poważniejszych przeciwwskazań nie widzę chyba. Odnośnie pierwotniaków myślę ze pod mikro bym je widział a tam nic nie ma poza jakimś pojedynczym. A na mikro testowałem sera nitrivec faktycznie bakterii mnóstwo, duża ilość martwych ale żywe tez są. Jeżeli widzę bakterie bo i bez problemu powinienem widzieć pierwotniaki. Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

największe problemy jeszcze przed Tobą zanim ustabilizuje się biologia.... trochę mnie dziwi , że masz tak niskie wartości amoniaku przy tylu rybach w stosunku do wody i nie zamkniętym cyklu azotowym , więc być może coś z testem nie tak.... w każdym razie dokładnie obserwuj co się dzieje i jak zachowują się ryby, bo może być bardzo różnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


PH 7,5

HG 9*

HC 12*

NH3 3 mg/l

NH4 0,06 mg/l

NO2 0,1 mg/l

NO3 0 mg/l

temp. 27-28*C

naswietlanie codziennie 12h 2x18w


Testy kropelkowe zooleka



Kolego poważne problemy przed tobą i to nie będzie mętna woda.


Do startującego akwarium po 7dniach wpuściłeś ryby a one dziś pływają tylko 7dni i już masz


NH4 + NH3 - 3 mg/l tragedia już widoczna. a test akurat dobry, kolega czyta z tabelki

NO2 0,1 mg/l

a NO3 -0 czyli absolutna sterylka i 0 nitryfikacji.


Moje rady są takie.

1/ dziś zamów w akwarystyczny24

Kordon AmQuel Plus - uzdatnaicz kranówy ratujący ryby przed śmiercią azotynową.

Ten jon amonowy NH4 w ilości 3 ppm cały zamieni się za tydzień w NO2.

Nie czytaj NH3/4 z tabelki tylko podawaj wynik z testu - tabelkę wsadz do pudełka i nie wyjmuj.


2/ codziennie mierz NO2 i jak przekroczy 0,2 mg/l rób podmianki wody po 20-50% tak często by NO2 nie poszło powyżej 0,3. Może być nawet 2-3 razy dziennie:rolleyes:


3/ zmniejsz temp do 25 C oraz światło do 8h a jak nie ma roślin to w ogóle nie włączaj.


4/ nie rób więcej takich głupot jak wpuszczenie ryb do surowego akwarium tylko dlatego że jechałeś po nie 170km - może jeszcze uratujesz te ryby.


5/ resztę ci koledzy słusznie podpowiedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzdatniacz kranowy mam z aloesem. Pisze 1 kropla na 1 litr. Po aplikacji po jakim czasie można wlewać do akwa?


Ten uzdatniacz z aloesem jest dobry do smarowania po goleniu- łagodzi podrażnienia:rolleyes: .

Napisałem ci jaki i żaden inny - jeszcze nie rozumiesz w jak trudnej jesteś sytuacji?


Ten Kordon AmQuel Plus możesz po 5-10 minutach od zastosowania wlewać wodę do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.