Jump to content

Cyrkulacja w akwarium


slawek268
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Założyłem akwarium (120x50x50) z pyszczakami we wrześniu tego roku, oczywiście wcześniej studiując forum i słuchając porad osób zajmujących się akwarystyką od nastu lat. Jeśli chodzi o aranż i wystrój mojego akwarium wiem, że Wam nie koniecznie wszystkim się spodoba tło niebieskie, mało piasku no i wapień filipiński, ale takie chciałem. Mimo, że trochę czytałem na temat cyrkulacji, po obejrzeniu filmiku Stana potrzebuję może ktoś podpowie jak ustawić odpowiednio cyrkulator jabao RW-4. Wiem, że jest to sprawa indywidualna i zależna od wystroju ale:

1. Jak powinien być skierowany "podmuch" czy na lustro wody czy na szybę?

2. Przy takich wymiarach akwarium jaką moc ustawić ma 8 prędkości od 500 do 4000l/h?

3. Czy powinien być zawsze po tej samej stronie co wlot i wylot do filtra?

4. Czy ma znaczenie w którą stronę i jak jest skierowany wylot z filtra?

Próbowałem kilku ustawień ale nie do końca jestem pewien czy jest ok. Używam tylko filtru tetra 1200 ex plus jest nastawiony na 3/4 mocy czy powinienem ustawić na max mimo, że parametry wody są ok i oprócz widocznych okrzemków nie mam problemów?

Z góry dzięki za opinię i rady.

post-16363-14695725885577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witaj, jeśli oglądałeś filmik Stana to nie bardzo rozumiem gdzie masz problem? ;) tam wszystko jest świetnie pokazane. Cyrkulator skierowany na tylną ścianę i w górę - na taflę wody, po przeciwnej stronie do wylotu z filtra, ale po tej samej co jego zasys. Ja w takim zbiorniku mam ustawiony na 2500 l/h czyli na 5 bieg, ale wszystko zależy od aranżacji, musisz obserwować i pokombinować żeby stwierdzić jak powinno być u Ciebie ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.