Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Start zbiornika na falowniku


SmyQ
 Share

Recommended Posts

Witajcie !

Jak niektórzy mogli przeczytać (albo i nie) przy starcie mojego baniaka zepsuła się pompa Jebao. Oddałem ją do naprawy, jednak po paru słowach od Henryka postanowiłem wystartować go bez pompy i sumpa.

Na ścianie bocznej zamocowałem falownik, który dmucha wzdłuż tylnej ściany (Henryk, nie tworzy on zawirowań na powierzchni, bo jest umieszczony w pozycji poziomej). Przy ścianie bocznej w woreczku leży 2litry ceramiki, na którą dmucha właśnie ten falownik.

Obliczyłem, że wody w akwa na chwilę obecną jest mniej więcej 400litrów, więc:

- wlałem 2ml WA

- dodałem 80ml Azoo Aquaguard (przy starcie akwarium - 20ml na każde 100litrów wody)

- po 10 minutach w wodzie wylądowała zawartość jednej ampułki Prodibio.

Wcześniejsze testy na wodzie:

ph -7,6

NO2 - 0

NO3 - 1

A więc czas start ! Mam nadzieję, że jak narazie robiłem po bożemu :)

Wyniki testów:


08.12.2015r. NO2 0, NO3 1

12.12.2015r. NO2 0.1, NO3 -

15.12.2015r. NO2 1, NO3 5

20.12.2015r. NO2 0.5, NO3 między 5 a 10 (ciemniejszy od 5 ale nie tak jak 10 :) )

23.12.2015r. NO2 0, NO3 prawie 5 (mocniejsze od 1 ale nie takie jak 5, czyli spadło? )

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Ciekawa opcja startu biologii nitryfikacyjnej wymuszona awarią nowiutkiej pompy.

Rozumiem że z sumpa lub kubełka wyjąłeś złoże i w siatce powiesiłeś w baniaku w którym jest także złoże z piasku.

Cyrkulator który i tak zapewne byłby potrzebny teraz kręci wodą natleniając i piasek i złoże ceramiczne.

Wszystko OK dawka WA prawidłowa więc czekamy na wzrost NO2 - za 3-5dni powinno się pojawić.

Link to comment
Share on other sites

Tak, z sumpa wyjąłem jedną siatkę złoża, tylko właśnie - teraz ta siatka leży na piachu, lepiej ją podwiesić bliżej powierzchni i wtedy falownik wyżej dać żeby mocniej tę powierzchnię wody ruszał, co za tym idzie lepiej natleniał wodę ?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Siatkę ze złożem raczej powieś nad dnem na bocznej szybie i na to niech dmucha falownik.

Wtedy i cały piasek będzie natleniany.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

deccorativo
I tak zrobię, NO2 sprawdzę w sobotę wieczorem.


albo w piątek po widoku :D albo w niedzielę po widoku:D ewentualnie w sobotę ale nie wieczorem i nie w nocy:D

Link to comment
Share on other sites

Edytowałem pierwszy post, w którym będę wpisywał wyniki testów.

Woda na samym początku była mętna, po paru dniach wyklarowała się (mimo braku filtra), teraz przechodzi w kolor lekko zielonkawy a na powierzchni wody, którą falownik bezpośrednio nie wzburza, unosi się biały nalot.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Powoli do przodu, kolejne wyniki w 1wszym poście.


Łukaszu mamy problem i zmartwienia:D :D


Idzie nie powoli do przodu tylko zasuwa jak pendolino i wygląda że za tydzień będzie dojrzały baniak i co wtedy zrobisz.?


Trzeba obsadę komponować i rozglądać się za zakupem bo nie wszystko może być tak od razu, chyba że to już załatwione masz.:D

No i okaże się że ten baniak swobodnie hula w ogóle bez tego sumpa.:-D ale na pompę czekamy.


Do czasu zakończenia dojrzewania łapek do baniaka nie pchamy nawet by posadzić nurzańca:-D zdążysz to zrobić a wcale nie ma pewności że pierwszego dnia rybcie ci go nie wyrwą z korzeniami. - spokojnie czekamy na dojrzały baniak bo IMHO wszystko idzie książkowo i pędzikiem.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Test NO2 mam Saliferta i nad kolorem długo się zastanawiałem, nawet z oczami żony :)

Co do obsady to już skomponowana, wystarczy zadzwonić i zapytać kiedy mogą ją ściągnąć (wiem, że nie dostanę na chwilę obecną jednego z gatunków). Jak tak piszesz to chyba będę musiał tam na dniach zadzwonić :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Ale pamiętajmy , że Helmety przede wszystkim jedzą okrzemki. I pewnie stąd ich leniwe zachowanie.
  • husi
   Akwarium 540l a helmetów 12-15 sztuk (było 20 ale kilka padło)
  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.