Skocz do zawartości

Życie w moim akwarium


pozner

Rekomendowane odpowiedzi

No i doczekałem się. Tak wygląda dumna mamusia;

20180506_203006.thumb.jpg.45d5812fdfec4ccab1ca7edc7dc5984f.jpg

Doszło do tego z samcem beta. Teraz to już samiec alfa. Niestety nie widziałem samego tarła, ale to nie jest ważne. Najważniejsze, że było udane. Od ostatniego postu samiec rozbudował grajdołek. Powstało sporych rozmiarów piękne gniazdo. Tak się prezentuje wraz z parą rodziców.

20180506_203201.thumb.jpg.0add9503c73d00c2f698adac5552913b.jpg

W realu wygląda lepiej. Niestety piasek się zlewa, nie widać zarysów. No i gdyby piasku było więcej, to gniazdo pewnie byłoby okazalsze. Jak widać na zdjęciu, zabrakło materiału. Przy Lethrinopsach nie było szans na takie gniazdo. Tarło odbyło się w małym grajdołku, w rogu akwarium.

Intuicja mnie jednak nie zawiodła. Przypuszczałem, że gdy Copadichromisy zostaną same, to w końcu do udanego tarła dojdzie. Bardzo się cieszę. Czekałem na to 2,5 roku.

Teraz muszę rozejrzeć się za jakimś akwarium i za jakieś 3-4 tygodnie przenieść samicę. Mam nadzieję, że donosi ikrę.

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, na pewno warto czekać, a jam mam dokładnie na odwrót ;).
Lethrinopsy już próbowały budować gniazdo i podchodzić do tarła ale Copadichromisy to nieco blokują.
No ale jak wiadomo to zupełnie inne Copadichromisy.
Gratulacje.
Jak rozumiem chcesz odchować młode.
 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozner bardzo Ci gratuluję! Mam nadzieję że będziesz miał okazję zobaczyć następne tarła na żywo. Nie wiem jak z copadichromis ale ostatnio odławiałem moją samicę mdoki 19 dnia od tarła. Ku mojemu zdziwieniu jak tylko była w siatce od razu wypluła wszystkie młode. Maluchy były już w pełni rozwinięte i bez woreczków żółciowych. Były po prostu wychudzone i głodne. Byłem zdziwiony taką sytuacją i kolejną samicę spróbuję odłowić po ok14 dniach. 

Jeszcze raz gratuluję i powodzenia

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2018 o 22:39, tom77 napisał:

Cieszę się, że zrealizowałeś swój plan:)

Nie było planem doprowadzenie do udanego tarła, ale poznanie gatunku. Doprowadzenie do udanego tarła jest niejako finałem poszukiwań najlepszych warunków bytowych tego gatunku w akwarium i wyznacznikiem tych warunków. Wygląda na to, że w wypadku tego gatunku warunki bytowe mają istotny wpływ na prokreację. Wiele gatunków ma dużo mniejsze wymagania względem prokreacji. Dlaczego u tego gatunku tak jest? Nie wiem. Dlaczego to jest tak mało asertywny gatunek? Nie wiem. Być może głębokość występowania, od 25m. w dół ma wpływ, co ogranicza konkurencję ze strony innych ryb i nie zmusz do asertywności.

Przyznam, że aranżację, czyli układ kamieni tak po prawej, jak i po lewej stronie, układałem pod kontem Copadichromisów. Wyczytałem, że samce tego gatunku budują gniazda tarliskowe w sąsiedztwie skał, półokręgiem dochodzące do nich. Sprawdziło się to idealnie. Samiec wykopał po lewej stronie gniazdo w miejscu przeze mnie założonym. Rozmiar mnie trochę zaskoczył. Szacowałem mniejszy. Nic dziwnego, że słabsze samce wykopały żałosne grajdołki. Na tyle miały miejsca. Przy większym akwarium drugi samiec też pewnie zajął by odpowiednio duży rewir, żeby wybudować podobne gniazdo.

Mam duży sentyment do tego gatunku i na pewno do niego wrócę, ale teraz będę lepiej przygotowany. Będzie to na pewno akwarium jednogatunkowe.

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótki filmik, jak to teraz wygląda. Tak dużego gniazda nie spodziewałem się. Żałuję, że nie ma więcej piasku. Robiło by większe wrażenie. Samica dostała jakichś ciemnych "wypieków".

 

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.