pozner

Życie w moim akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

pozner

Witam.

Obiecałem, że zaprezentuję nietypowe (a może typowe) zachowania swoich ryb. Załączam film, który pokazuje te zachowania. Dlaczego nietypowe? Powszechnie funkcjonujący opis zachowań Placidochromis phenochilus mdoka mówi, że są to ryby przydenne, poszukujące pokarmu w podłożu, na pewno nie terytorialne. Wielosamcowość nie jest problemem. Mój film zadaje temu kłam. Jak widać, dwa samce obrały sobie rewiry, wykopały grajdołki (gdyby było więcej, głębiej tego piachu, te grajdołki byłyby pewnie większe) i bronią tego swojego terytorium. Trzeci samiec pływa sobie po środku, razem zresztą obsady. Czwarty, najmniejszy, jest schowany za kamieniami. Spory kawałek z tego "tortu" wykroił sobie Stefan II, który też wykopał grajdołek. Jak widać, najbardziej poszkodowane są Copadichromisy i tetrastigmy. Stan ten potwierdza (nie potwierdza tego Stan :D) opinię o stosunkowo łagodnym usposobieniu tetrastigmy, porównywalnym z Lethrinopsami. Chociaż zaobserwowałem, że rano, przed zapaleniem światła, samiec alfa przegania Stefana II z jego rewiru. Po zapaleniu światła wszystko wraca do normy. Czyżby natężenie światła miało wpływ na zachowania i relacje między rybami? Od kilku tygodni mam 2 samice tetrastigmy (potencjalne, młode, ok.7cm.) Nie wiem jak u eljota, ale u mnie jedna samica tak przegania drugą, że ta jest prawie cały czas schowana przy filtrze. Mam nadzieję, że sytuacja się zmieni, gdy przybędą jeszcze 3 samice, które zamówiłem. Copadichromisy to największe bidulki w moim akwarium. Łagodniejszych pyszczaków chyba nie ma.

Teraz pytanie, skąd takie rozbieżności w zachowaniu mdok. Czy ich zachowanie w moim akwarium uwarunkowane jest ilością kamieni? Gdyby były 3 luźno rzucone kamienie, ich zachowanie byłoby zgodne z opisami? Które zachowanie jest w takim razie naturalne; moje, czy to opisowe? Ewidentnie u mnie widać, że są to ryby terytorialne...nie tylko w okresie tarła. Kwestia Stefana jest oczywista, jest to ryba terytorialna i nie widzę tu rozbieżności z opisem. On pierwszy zaanektował sobie terytorium. Jak widać, akwarium (180cm.) podzielone jest między 3 ryby. Nie podoba mi się to co widzę, dlatego zdecydowałem się na pozbycie Protomelasów i mdok (sorry Tomek, zmniejszam grono mdokomaniaków :(). Dla pocieszenia dodam, że ich miejsce zajmie Gephyrochromis lawsi. Nie wiem czemu Copadichromisy geertsi gome są dla mnie najważniejsze, ale tak jest.

Mogłem to wszystko opisać w poszczególnych wątkach dotyczących moich ryb, które już istnieją, ale uznałem, że w jednym wątku lepiej będzie widać relacje między tymi rybami.

To tyle. Może komuś pomoże ten opis w dobraniu obsady...i wystroju ;)

 

Ps.

W rzeczywistości nie jest tak jasno w moim baniaku. Kamerka w moim telefonie jest tak ustawiona i za cholerę nie mogę tego przestawić.

To ten film:

-- dołączony post:

Zastanawiam się nad tymi grajdołkami. Wygląda to tak jakby mdoki usypywały kopce przy kamieniach, jak czyni to wiele ryb z grupy non-mbuna. Nie spotkałem się z tym w opisach zachowań tych ryb, ale tak to u mnie wygląda.

Edytowane przez pozner
 • Dziękuję 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
LECHPL

Ja też borykam się z tym problemem, najpierw dwie A Eureki podzieliły akwarium na pół one 120 cm reszta 30 cm, wywaliłem. Teraz A Nyassae lewą strone a F Fish środek reszta prawy bok. Myślę że w baniaku nie może być żadnego atrakcyjnego zakątka bo nawet pozbywając się okupanta na to miejsce ładuje się drugi. Planuje to tak, pozbyć się haremu FF i drugiego samca Nyassae wtedy ten z lewej nie mając z boku oponenta wypłynie na całe akwarium, w tedy stadko A Usisya będzie mogło sobie spokojnie pokopać a stadko C Trewavasae spokojnie popływać. To takie moje mażenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pozner

Jak widać, nie wszystko można przewidzieć. Non-mbuna jest mało opisana i poznana w porównaniu z rybami z grupy mbuna. Dla swoich potrzeb uprościłem podział. Co nie jest mbuną, jest non-mbuną. Wyłączam z tego predatory. Na szczęście ta grupa jest coraz bardziej popularna, może dlatego, że baniaki rosną i coraz więcej malawistów może sobie pozwolić na ich trzymanie. Myślałem że 500l. to ho, ho, a tu okazuje się, że dla non mbuny to jakieś minimum. Zaczynam dochodzić do wniosku, że pyszczaki z grupy non-mbuna, trzymane w zbyt małych akwariach, w/g nas wystarczających, ale nie dla nich, nie zachowują się naturalnie. Nie widziałem tego, gdy pływała u mnie mbuna, ale widzę, że dla 15-17cm. non-mbuny to jest mało. W przeciwieństwie do mbuny, gdzie ryby wyznaczają rewiry w bezpośredniej bliskości groty/szczeliny (jakieś 20cm. od niej), non-mbuna rewir ma dużo większy. Ostatecznie piachu w naturze ma do dyspozycji hektary. Jak pisałem, pozbywam się dwóch gatunków, zastępuję je jednym, dużo mniejszym. Mam nadzieję, że te 3 gatunki ułożą się, ale jestem przygotowany na kolejne redukcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pozner

Wczoraj pozbyłem się, z dużą przykrością, (na prawdę przywiązałem się do nich) Protomelasy i mdoki (zmierzyłem...17cm.). Obawiałem się, że ich miejsce zajmą samce tetrastigmy. Na szczęście, zgodnie z moimi nadziejami, nie okazały najmniejszych przejawów terytorializmu. Potykają się między sobą, absolutnie ignorując Copadichromisy. Z przyjemnością patrzę jak swobodnie teraz pływa samiec C. geertsi gome, jedyny ostały z ryb WF. Nabrał nawet trochę kolorków (jak na rybę WF ;)). Z nadzieją czekam na dojrzenie i wybarwienie się reszty Copadichromisów. Niestety rosną bardzo wolno. Protomelasy i mdoki zastąpiły m.in. 3 samice tetrastigmy. Wcześniej udało mi się kupić dwie samice i tak jak pisałem, silniejsza gnębiła słabszą. Miałem nadzieję, że nowe 3 samice wpłyną stabilizująco na relacje między samicami. Puki co moja nadzieja się realizuje.

Niestety w tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu, a właściwie łycha. Z tymi trzema tetrastigmami przyjechało 8 gisselek (ok.4cm.) Trochę się niepokoiłem. Obawiałem się, że są za małe, ale rok temu kupiłem mdoki podobnej wielkości i dały sobie radę. Po wpuszczeniu (ok. 22.30) wszystko wydawało się ok. Tubylcy momentami gonili gisselki, ale bez specjalnej agresji, bardziej z ciekawości. Po dwóch godzinach obserwacji wyłączyłem światło licząc, że to jedynie uspokoi sytuację. Ostatecznie taka jest obiegowa opinia, że dobrym sposobem jest wpuszczenie nowych ryb po zgaszeniu światła. W tym wypadku chyba lepiej było nie gasić światła. Rano przywitał mnie widok niesionego cyrkulacją korpusu gisselki (horror). Jak widać, obiegowe opinie nie zawsze się sprawdzają. To są tylko moje dywagacje, ale wydaje mi się, że gdyby gisselki dłużej pływały w pełnym oświetleniu, cieszyłbym się dzisiaj ich widokiem. Jak widać, nie tylko predatory są aktywne w nocy.

Przyznaję się bez bicia do tej porażki, bo może komuś przyda się to moje niechlubne i kosztowne doświadczenie. Bardzo mi ich szkoda (nie ze względów finansowych)

Niestety nie miałem możliwości zamówić u tego dostawcy większych ryb. Miałem nadzieję, że dadzą radę. Teraz od innego będę miał, mam nadzieję, większe. Gisselki, tak czy inaczej, będą u mnie pływać.

Chyba że macie inną, ciekawą alternatywę, bardzo spokojnych ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
eljot

Oż to masz konkretnego kilera ciekawe który to. 4 cm mbuniaki dodawane do obsady zazwyczaj nie mają problemów ale w mbunariach jest więcej kamieni i mają gdzie zwiewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
timi

Może to zmiana parametrów wody je "wytłukla"?

Jak już zaczęły się "słaniać" to wtedy stały się łatwym łupem.

Miałem podobną przygodę i jestem w 99% pewien, że o wodę chodziło, a wyglądały jak pobite.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pozner

Nie sądzę, że to parametry wody. Jak napisałem, z nimi zagościły 3 samice tetrastigmy. One czuły się i czują się świetnie. Jak napisałem, dwie godziny obserwowałem ryby i wszystko było ok.

Nie dojdę teraz czy to jest jeden, czy więcej kilerów. Nadal jestem w szoku. U mnie nie ma plaży. Jak na non mbunarium mam dużo kamieni. Zszokowany jestem tym, że wszystko odbyło się przy pełnej ciemności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
timi
Jak napisałem, z nimi zagościły 3 samice tetrastigmy. One czują się świetnie.

Mogły sobie z tą zmianą lepiej poradzić niż maluchy.

Cóż, teraz i tak już po sprawie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę. • Posty

  • hilux
   Nie jestem tu żeby hejtować ale wstępnie radzę ci kolego, żebyś skrócił cierpienia chorej ryby bo coś tacz.kiego jest nie do odratowania a potem oddał resztę, najlepiej w dobre ręce. Masz przerybione akwarium, źle dobraną obsadę, niewystarczająco mocną filtrację dla pyszczaków a efekt jest taki, że ryby ci padają. Szkoda ich cierpień i twojej frustracji. Jeśli ci na nich zależy czytaj dalej, jeśli nie to tutaj zakończ bo szkoda czasu... Rozumiem, że akwarium dostałeś od znajomych ale biorąc żywe stworzenia wziąłeś za nie odpowiedzialność. Skoro akwarium masz od czterech miesięcy a dalej nie znasz parametrów wody to znaczy, że nie masz albo a) wiedzy, b) czasu albo c) zwyczajnej troski dla tego akwarium.  To są trzy składowe niezbędne do tego, żeby akwarium działało poprawnie i jeśli z jedną u ciebie słabo (np z czasem bo dużo pracujesz) to pozostałe dwie muszą nadrobić braki. Obstawiam, że masz c) (bo pytasz a ryby karmisz trzy razy dziennie), mało b) (bo od twojego poprzedniego posta w innym temacie minęły trzy tygodnie) i bliskie zeru a). To nie jest dobra kombinacja dla ryb ale nie beznadziejna dla ciebie bo z forumową pomocą a) możesz nadrobić.  Jeśli chcesz powalczyć o ryby to trafiłeś w dobre miejsce i nie jesteś bez szans - w twoim baniaku spokojnie możesz trzymać np. fajne stado Mphang ale to będzie dla ciebie oznaczało długi proces słuchania nawet nie tyle forumowych rad ile poleceń, szczególnie na początku. Raczej nie dostaniesz gotowej odpowiedzi dlaczego ta bidna ryba pływa z bebechami na wierzchu bo to byłoby jak plaster na złamanie otwarte - problem nie jest w tej rybie tylko w całokształcie twojego zbiornika i tego jak się nim zajmujesz. Decyzja należy do ciebie, pozdrawiam.        
  • Falcowski
   Cześć! Mam w planach budowę akwarium 500 L - 150x55xh60, z kominem na środku pleców, wewnętrznym i sumpem 80L - 40x60xh35. Na razie jeszcze nic nie pozamawiałem, więc jeszcze jest czas na zmiany planów. Będę miał sukcesywnie mnóstwo pytań, dadawanych sukcesywnie. A więc: 1. Dostałem propozycję, by zrobić w SUMPie refugium na makro glonach. Czy nie mam zbyt małego sumpa? Czy refugium glonowe ma sens w malawi? Jaka moc LED jest potrzebna do tego refugium? Czy może być to zwykła LEDówka przemysłowa 18W? 2. Jaki inny najtańszy i najsprawniejszy równocześnie sposób polecacie na pozbycie się NO3 i jak cośtam doczytałem zapewne też PO4 (nie jestem pewien)? 2a. Czy da się na tyle pozbywać NO3, żeby zmieniać wodę raz na miesiąc? Jakie inne czynniki wpłyną na potrzebę zmiany wody oprócz NO3? 2b. Czy ułożenie aranżacji z martwej skały rafowej pozwoliłoby stworzyć dobry filtr biologiczny w głównym zbiorniku i na jakie parametry wpłynie? 3. Czy do biologii wirujące plastikowe granulki są faktycznie dużo lepsze niż klasyczna ceramika? 4. Najlepiej, to jak byście podali w ogóle jak najlepiej pogrodzić tego sumpa i co w jakiej ilości do niego powsadzać, albo nawet jakiś schematyczny rysunek zwymiarowany. 5. Woda będzie podnoszona na około 120 cm, wiec wydajność spadnie o około 40%. Nie planuję dawać falownika. Hydraulika 3x32mm. Wylot pompy będzie wychodził z komina na 2 strony (rurki zaraz za kominem na lewo i prawo skierowane).
        Czy pompa Jebao12000 będzie odpowiednia i czy da się ją skręcić np na 1/4 mocy, czy tylko 9000-12000 L/h? 6. Czy macie propozycje na jakieś fajne tło typu "głębia oceanu"? Link grafiki i wykonawcę naklejki? Jak patrzyłem na fotolię to same takie prześwietlone słońcem są, a u niektórych na fotkach widziałem, że mają takie naprawdę głębokie głębie. 7. Czy mogę trzymać z pyszczakami dorosłe ampularie? (wiadomo że młode nie, bo zostaną zjedzone) 8. Lepiej mechanicznie filtrować gąbkami, skarpetą czy watą? 9. Rurka spustowa w kominie czasem widziałem że jest prosta w górę, a czasem że zawinięta na kolanku i skierowana w dół i z odpowietrznikiem. Na co to wpływa? 10. Czy kaskada 2 cm w sumpie nie szumi?  
  • hilux
   @Tom74nie znam się na filtracji za tłem, więc przepraszam jeśli pytam bez sensu.  Po co te 10cm 45 ppi z prawej strony? Filtracja mechaniczna jest z lewej, do prawej woda dojdzie czysta, dodatkowa gąbka tylko stłumi przepływ. Grzałka nie lepiej z prawej mańki, gdzie będzie w opór miejsca i mniej kombinowania z wpasowywaniem wszystkiego?  Co daje wylot nad wlotem z lewej strony? Chodzi ci o puszczenie wylotu wzdłuż tylnej ściany? Do dna i tak sik nie sięgnie z góry, od razu kup nie wymiecie a załamujesz wylot o jakieś 270 stopni. Nie lepiej wylot z prawej, żeby wykorzystać sik z jedna strata 90 stopni a potem niech cyrkulacja robi swoje?
  • Chelydra
   Piękne ryby, gdzie kupowałeś?
  • Wodnnny
   Widzisz Andrzej... I tak to coś ze złym doborem karmieniem lub warunkami, a mimo uzupełnienia nikt niewie czemu tak się stało...  
  • rekawiczka
   https://sklep.roslinyakwariowe.pl/kapsulki-planta-gainer-caps-korzenie-p-19235.html
  • Piotr775
   Dzieki za podpowiedz. Takiego sposobu nie brałem pod uwagę. Ale to rozwiazanie mi się bardzo podoba.
  • AndrzejGłuszyca
   Rdzawe to nie są. Podejrzewam ,że to jakiś "kundelek". Rdzawe trzymam od lat to bym poznał...
  • Piachu
   Dostalem w spadku 5 szt takich pyszczakow gosc twierdzil ze sa to rdzawe lecz ja nie jestem pewien.Trzy szt maja odcien ciemniejszy tak jak ten z prawej a 2 szt maja odcien tak jak ta ryba po lewej srtonie.
  • Tom74
   Fajne tło,  masz tyle możliwości  zbudowania filtracji. A może  spróbuj   w ten sposób.  Wlot z lewej strony ,  tam gąbka do filtracji mechanicznej i grzałka. W środek  pomiędzy tymi dużymi komorami  wkładasz  gąbkę  ppi 20-30 ppi do filtracji biologicznej.  W komorę z prawej strony  gąbka 10 cm i 45  ppi stawiasz  tam pompę.  Wylot wraca na lewą  stronę  nad zasys.  Twój obecny biolog możesz  spokojnie wyłączyć,  przy takiej filtracji nie będzie  Ci potrzebny.  Masz nad czym myśleć. 
 • Tematy

 • Grafiki