Jump to content

Brak no2


Rafik23
 Share

Recommended Posts

Witam,miesiąc temu zalałem akwarium 120 l,obsadzone roślinami w około 10%.W czasie pierwszych tygodni do wody lałem biostarter tetry,następnie wpuściłem 4 gupiki.rybki nadal żyją w tym niedojrzalym akwarium.Testy na nh3 wykonałem 4 dni temu,wskazały zawartość 0,25mg/l,natomiast testy na no2 nie wykazują nic.Jak to możliwe że po trzech tygodniach nie można stwierdzić występowania no2,jeśli amoniak w akwarium występuje to powinien być już rozkładany na no2.

Link to comment
Share on other sites

Witam,miesiąc temu zalałem akwarium 120 l,obsadzone roślinami w około 10%.W czasie pierwszych tygodni do wody lałem biostarter tetry,następnie wpuściłem 4 gupiki.rybki nadal żyją w tym niedojrzalym akwarium.Testy na no3 wykonałem 4 dni temu,wskazały zawartość 0,25mg/l,natomiast testy na no2 nie wykazują nic.Jak to możliwe że po trzech tygodniach nie można stwierdzić występowania no2,jeśli amoniak w akwarium występuje to powinien być już rozkładany na no2.


Prawdopodobnie cykl azotowy masz już zamknięty(baniak dojrzały) i stąd wynik NO2 zerowy,dodatkowo masz rośliny i one też pobierają wszystkie te związki co przyczyniło się do takich wyników choć mogę się mylić..................................................................................................Jakich testów używałeś bo nic nie napisałeś jakiej firmy,czy paskowe czy kropelkowe bo te pierwsze zakłamują wyniki...

Link to comment
Share on other sites

Sorki za pomyłkę,test robiłem na amoniak nh3,nie na no3,czyli według testu kropelkowego tetry zawartość amoniaku według karty barwnej około 0,25 natomiast test na no2 nic nie wykazuje,dlaczego?

Link to comment
Share on other sites

Sorki za pomyłkę,test robiłem na amoniak nh3,nie na no3,czyli według testu kropelkowego tetry zawartość amoniaku według karty barwnej około 0,25 natomiast test na no2 nic nie wykazuje,dlaczego?


Tak na początku to popraw opis swojego pierwszego postu by nie wprowadzać pozostałych w błąd z NO3.......Próg szkodliwości NH3 w (mg/l) zaczyna się od 0,2 a dawka śmiertelna dla ryb w (mg/l) to już 1,0 ,ty masz poziom 0,25 ,więc według mnie masz już powoli koniec cyklu azotowego,stąd też wynik NO2 zerowy ....A jaki masz wynik NO3?

Link to comment
Share on other sites

Testu jeszcze na no3 nie robiłem,czekam na przesyłkę, według mnie jest niemożliwe aby poziom no2 był po miesiącu od zalania niewykrywalny.z tego co wiem poziom amoniaku przy dojrzałym akwarium powinien być niewykrywalny przez testy,- chyba że się mylę?Natomiast ja mam wartości na poziomie 0,25

Link to comment
Share on other sites

Testu jeszcze na no3 nie robiłem,czekam na przesyłkę, według mnie jest niemożliwe aby poziom no2 był po miesiącu od zalania niewykrywalny.z tego co wiem poziom amoniaku przy dojrzałym akwarium powinien być niewykrywalny przez testy,- chyba że się mylę?Natomiast ja mam wartości na poziomie 0,25


Tak jak pisałem wcześniej masz prawdopodobnie koniec cyklu azotowego,stąd niski poziom NH3 który zanika powoli i jest wchłaniany przez (NO2-wynik masz zerowy,więc jest to całkiem normalne) bo NO2 jest pochłaniane przez NO3....Więc teraz jest potrzebny wynik testu NO3...

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1

O ile mnie pamięć nie myli test sery na NO2 nie jest za czuły i przy mniejszych stężeniach jest na progu wykrywalności. W porównaniu do JBLa wypada słabo. W JBL między 0 a 0,5 jest jeszcze 5 pól z kolorami.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Nie znam testów Tetry aleee

Rafał podobnie jak ci napisał Marcin - pewne testy pewnych firm nadają się do mierzenia wody w oczkach wodnych zarośniętych moczarką a nie do Malawi.

Ciągle pracuję nad sklepami by wreszcie któryś wystawił kompletną teczkę wiarygodnych testów dla Malawi/Tanganiki.:( - widać światełko w tunelu.

Umieść tu zdjęcie skali od tej Tetry NO2 z wyrażnymi cyframi przy kolorach. Będzie nauka dla innych by błędów nie popełniać przy zakupach testów.

Choć by nie wiem ile razy pisać że paskowe są dla nas nieprzydatne to i tak zaraz ktoś kupi i poda wynik chloru 0,5 w akwarium :rolleyes:

Podstawowym błędem młodzianków:D jest najpierw wizyta w zoologu a nie na tym forum i tu błąd ale tego nie zmienimy.


Testy które mają pierwszy kolor i pierwszą cyfrę 0 ( zero) są z góry beznadziejnie złe bo nie ma w wodzie azotynów 0 - nawet kranówa ma azotyny nie zerowe tylko w 0,00xx mg/l.

Przy obecnie dostępnych uzdatniaczach kranówy start baniaka może odbyć się zupełnie bez wskazań NH4 przy poziomach NO2 -0,01 w szczytowaniu max 0,2 mg/l - test który po 0 następny znaczący kolor ma 0,5 nigdy nic azotynów nie wykryje.

Wszystko odbywa się poza jego wskazaniami.

Kup ty testy JBLa bo wtedy się okaże że i NH4 i NO2 masz nie zerowe więc baniak nie dojrzały albo pokażą poniżej wykrywalności i baniak dojrzały a test na NO3 jak zakupiłeś nie Saliferta lub JBLa to dodatkowo przy roślinach może tobie i nam tylko w głowie zawrócić.


Po miesiącu jeśli stale nie lałeś chloru ,siarkowodoru, i antybiotyków i nawet o bakteriach nitryfikacyjnych zapomniałeś to od samych roślin zaszczepiłeś biologię i ona jest kompletna i gotowa na ryby.

Zacznij więc kolego od wiarygodnych testów.

Za chwilę ryby potem okrzemki (albo już) walka ze stale wysokim NO3 -pojawi się potrzeba pomiaru PO4 i SiO2

Można kolejno ale można taniej na skróty


JBL COMBI SET TEST plus NH4 - zestaw 5 testów akw. (5510247367) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img07.allegroimg.pl/photos/400x300/55/10/24/73/5510247367@@AMEPARAM@@07@@AMEPARAM@@55/10/24/73@@AMEPARAM@@5510247367Uważać by było napisane na opakowaniu - plus NH4/NH3 a nie plus Fe. Tam są wszystkie potrzebne nam skale łącznie z PO4 i SiO2

Od razu zamówić za jeden transport - uzupełnienia pH 7,4-9 oraz GH

nie zamawiać uzupełnienia PO4.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.