Jump to content

Jaki to glon?


egon44
 Share

Recommended Posts

Siemanko! Z racji tego że nie chciałem zaśmiecać innym kolegom tematów,piszę osobnego posta....No i tutaj mam pytanko,dokładnie po zmianie oświetlenia na moduły Led białe zimne+RGB pojawiły mi się pierwszy raz glony,mianowicie co to za glony? Dodam że na zdjęciach 1,2 od lewej tak to wyglądało tydzień temu,kolor rdzawy czyli zapewne to okrzemki były,a na dzień dzisiejszy wygląda to tak jak na dwóch zdjęciach od prawej...Czy to dalej wygląda na okrzemek,na moje oko to podchodzi mi to pod brunatnice ale nie jestem pewny,no chyba że krasnorosty...więc pytam was koledzy ;) co sądzicie o tym?

post-15785-14695725569513_thumb.jpg

post-15785-14695725571774_thumb.jpg

post-15785-14695725573008_thumb.jpg

post-15785-14695725575595_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Andrzej no proszę Cię... Nie zachowuj się jak Bajron. To są okrzemki :P


Rozumiem twoje zażenowanie Mateuszu moim wpisem,ale chciałem wiedzieć czy na kamolach to cały czas okrzemki czy inny glon :P ...Ps.do Bajrona mi daleko :P taki mały żarcik hehe(bez urazy dla niego)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Witam, podpinam się pod temat, proszę o identyfikację i jak sobie z tym poradzić? Pozdrawiam


Twoje to akurat są sinice...

Prawdopodobnie masz zachwiany stosunek no3 (zerowe lub minimalne) do fosforu (sporo)

dla pewności możesz sobie sprawdzić te parametry...

Zmniejsz czas świecenia w zbiorniku,lub najlepiej nie oświetlaj baniaka przez parę dni lub nawet do tygodnia,a sinice usuwaj mechanicznie...Powinno pomóc...

Link to comment
Share on other sites

Twoje to akurat są sinice...

Prawdopodobnie masz zachwiany stosunek no3 (zerowe lub minimalne) do fosforu (sporo)

dla pewności możesz sobie sprawdzić te parametry...

Zmniejsz czas świecenia w zbiorniku,lub najlepiej nie oświetlaj baniaka przez parę dni lub nawet do tygodnia,a sinice usuwaj mechanicznie...Powinno pomóc...NO3 mam ok 15-20 nie wiem jak z fosforem (PO4?) Jak obniżyć fosfor. Dodam, że na kamieniach mam sporo brunatnic, możliwe że przy takich glonach wyjdą sinice?

Link to comment
Share on other sites

NO3 mam ok 15-20 nie wiem jak z fosforem (PO4?) Jak obniżyć fosfor. Dodam, że na kamieniach mam sporo brunatnic, możliwe że przy takich glonach wyjdą sinice?


Kurde powiem tak,że nie chcę tobie źle doradzić jak obniżyć fosfor itp,albo naprowadzić na zły tor...

Brak oświetlenia+usuwanie mechaniczne,oraz podmianka wody by była dobra,oczywiście jeśli w kranie nie masz wysokiego poziomu fosforu(więc musiałbyś go zmierzyć),bo jeśli w kranówie go masz w wyższym poziomie,to podmianka nic nie da,a tylko zwiększy wysyp sinic,tak mi się przynajmniej wydaje...

Może ten temat tobie pomoże http://forum.klub-malawi.pl/tags/index.php/sinicami/


Mnie w innym baniaku po radach innych akwarystów z poza naszego forum pomógł brak oświetlenia na parę dni+usuwanie mechaniczne sinic,oraz podmianka wody...


Najlepiej to na ten temat musi wypowiedzieć się spec od parametrów itd deccorativo ,więc jego wywołuje do tablicy ;)

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Obecny:D

i też bym nie działał po omacku.:D

Jestem odmiennego zdania niż egon ale Pawle opisz ty rozlegle i kwieciście co to za baniak ile ryb od kiedy to pływa ile i czym świecisz co tam lałeś na roślinki i nie podawaj parametrów wody "około" tylko zmierz testami kropelkowymi i nie badziewiem tylko JBLem i podaj cyfrowo wyniki . pH, NO3, PO4

Nie stosujemy usuwaczy PO4 na pałę nie wiedząc ile tego jest bo może się okazać że nic nie trzeba usuwać PO4 a proporcje NO3/PO4 masz znakomite lub że NO3 trzeba podnieść :( a to nie są sinice:( tylko glon zielony.:D

Stale na piasku dolomitowym z Retne takie identyczne ja mam.:D ale moje roślinożercy czyszczą ten piasek do żywego więc tego zielonego na piasku jak na lekarstwo za to piasek przenoszony wszędzie. I nie mam takich nie tkniętych fałdek piasku????:evil: jak na twoich fotkach.

Na kamieniach mam krasnale a na piasku-dolomicie zielone + krasnale - ryby ten zielony piasek mulą bardzo a sinic przecież nie jedzą ? - czy się mylę? a co twoje ryby z tym piaskiem robią?:confused:


Przy okazji test na sinice by decco.

Wpuścić jednego Helmeta na ten piasek i zgasić światło. Jak pójdzie wierzchem czyszcząc piasek to znaczy że zielone , jak pójdzie kretem nie ruszając tego to znaczy sinice - proste i tanie. Jeden w 700l baniaka Pawła nie wyczyści z zielonych:D i zawsze da się w nocy złapać.

Link to comment
Share on other sites

Decco, odpowiadam. Kilka razy już pisaliśmy... Parametry : PH-8, NO3-20 (trudno jednoznacznie określić kolor) oba testy JBL. PO4 nie posiadam. Kubeł śmiga już prawie dwa lata, wcześniej w 240l, w lipcu jak mnie pamięć nie myli, przesiadłem się na 450l. Kubeł i resztę osprzętu uruchomiłem w nowym baniaku, wtedy pomagałeś mi w teorii co i jak. Czyli, 450l, parametry jw. Obsada jak w podpisie. Oświetlenie- belka ledowa beamswork ale ile to ma wat, nie wiem. Co do zachowania ryb, szczególnie saulosi i maingano chętnie przekopują dno ale czy żerują na tym, nie zauważyłem... Czyli najlepiej kupić kilka helmetow i zobaczyć czy to ruszą?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

No wiesz ja mam sklerozę zaawansowaną i nie pamiętałem wszystkiego.

Ale na duży baniak przesiadałeś w 08.2015 więc wszystko stabilne a piasek to dolomit Retne?


W rejonie Zagłębia na pewno masz kolesi z Helmetami :D - może ci ktoś pożyczy jednego do testu.

Wystarczy jak siądziesz jak ja z godzinkę przed baniakiem to przyuważysz czy biorą piasek w pyski z tych miejsc gdzie te zielone leży i bez Helmetów.

Jak kupisz więcej helmetów to tylko krasnale zostaną resztę wszamią te ślimaki - nie kupuj ich.

Jeśli okaże się że jednak biorą ryby ten zielony piasek to co kilka dni lekko palcami przegrzeb wtedy wygonisz te zielenice na skałki z piasku ale trzeba cierpliwości i systematyczności.

Jeśli nie biorą zielonego piasku - to niestety trzeba kupić test JBL PO4:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • pulpet
   Sporo różnych zachowań, których nigdy nie widziałem w zbiorniku wielogatunkowym. Takie najbardziej rzucające się w oczy to: Opieka nad wypuszczonym narybkiem. Co prawda nigdy nie widziałem zbierania do pyska i pływającej w towarzystwie marki ławicy maluchów, ale pilnowanie miejsca, gdzie wypuściły młode to norma.  Trwa to kilkanaście godzin, może, dobę, ale w tym czasie, nawet sporo większe samce są ostro atakowane i przepędzane.  Zachowanie narybku. Bardzo szybko przestaje być płochliwy i zaczyna coraz odważniej pływać.Brak panicznych skoków kryjowka- kawalek pokarmu - powrót. Wszystko odbywa się dużo spokojniej. Maluchy dużo szybciej i śmielej pływają w toni, dołączają do stada samic. Strach budzi tylko wychodzący czasami z kryjówki samiec. W grupie dość szybko czują się swobodnie i bezpiecznie. Kilkunastomilimetrowe maluchy swobodnie pływające wśród dorosłych samic, co w zbiorniku wielogatunkowym skończlo by się kłapnięciem pyska tego lub tamtego i po rybach. Nawet po dlowieniu do osobnego zbiornika młode  ryby zachowują się inaczej. Mam dwa takie, jeden na rdzawe łuskane z wielogatunkowego i drugi na Mphangi z jednogatunkowego. U rdzawych duża płochliwość , chowanie się po kątach i szybkie wyjścia po pokarm. Mphangi spokojnie pływają i czekają na nowy dom. Tak na oko mniejszy poziom stresu. Zachowanie młodych pozostawionych w zbiorniku głównym, najpierw dołączenie do grupy samic,. potem powolna indywidualizacja samców, aż  do pierwszych prób wybarwienia, czy objęcia dominacji to temat rzeka. Tego nie widzę w wielogatunkowym. Może to też specyfika gatunku, ale myślę, że jednak dużą rolę odgrywa "jednogatunkowym spokój". Wszystko IMHO oczywiscie Podryfowalismy.z tematem. Wyszło OT.
  • Bojar
   Potwierdzam. Mam podobne spostrzeżenia mimo, że akwarium 170 cm.    
  • Tomasz78
   A jakie to zachowania?
  • Pikczer
   Już wszystko wszystko masz napisane, ale dodam że na upartego ja korzystałem czasami z wewnętrznego kotnika. Jeśli ryba była "na granicy" to ją umieszczałem w kotniku. Często ryba była zadowolona bo mogła spokojnie sobie siedzieć i się nie denerwowała. Odpoczywała i wracała do  zdrowia. A czasami jak wg mnie na 90% już po rybie to trafiała do kotnika i tam następował czasami po kilku dniach koniec albo czuła się lepiej i wracała do reszty ryb. W takiej sytuacji gdy nieraz kiepsko to wygląda oszczędzasz sobie później kłopotu z szukaniem martwej ryby.  Oczywiście, że dodatkowe akwarium byłoby lepszym rozwiązaniem, ale ja już nie mam na to miejsca. 
  • pulpet
   Tak jak napisał Andrzej, no i popracuj nad aranżacją. Zbiornik mały, kamieni za mało , za małe i za mało przestrzeni między nimi, gdzie ryby mogą się ukryć np. w takiej sytuacji jak obecnie. Moim zdaniem oczywiście.
  • Andrzej Głuszyca
   Została pobita. W takim stanie jest narażona na dalsze nękanie ale już przez inne ryby. Dobrze by było gdybyś na krótki moment mógł ją odizolować ale w momencie gdy zauważysz , że jest nękana przez inne ryby.  Jeżeli nie jest nękana albo nie masz innego zbiornika to pozostaw  ją w tym co jest .  Wtedy jej nie pomożesz. Albo dojdzie do siebie albo nie.
  • Rik
   Witam  Pisze po przejrzeniu forum, ale nie znalazłem nic ciekawego. Otóż moja rybcia zachowywała się okej aż do pojedynku z inną. Pojedynek ewidentnie przegrała, bo zaczęła siedzieć w rogu akwarium. Po chwili zaczęła pływać w następujący sposób  Głową do góry   Co ciekawe, jak puknę w szybę albo wrzucę jakieś jedzonko to pływa normalnie. Chowa się czasami w skałach, a potem podpływa do tego samego rogu i przybiera taką pozycję jak na zdjęciu wyżej   240L Eheim classic 240(gąbki + 1kg ceramiki.) + Minipat. NO3 - 20 Zdjęcie akwarium Karmię raz dziennie acti cichlid Wymieniam 5-10% co dwa tyg odstaną wodą  Trochę się boję bo w innych akwariach, które miałem to takie zachowanie zwykle oznaczało rychły koniec rybki.  Dlaczego ona się tak zachowuje? Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Bartek_De
   @pulpet bardzo trafne spostrzeżenia👍
  • pulpet
   Mam Acei w baniaku 160 długim i kolejny raz napisze, że to absolutne minimum, a tak naprawdę za krótko dla nich. Ryby toniowe, szybko pływające i dorastające do sporych rozmiarów. Mam na myśli moje Luwala, jest mniejsza odmiana. Żadna przyjemność z oglądania ryb hamujących nosem na szybie. Do tego te ryby chcą pływać ławicowo, co przy małym zbiorniku i w towarzystwie upakowanych na gęsto przedstawicieli innych gatunków marnie im wychodzi. Zrozumiała jest chęć posiadania większej ilości gatunków na początku przygody z Malawi. Jedno rybsko ładniejsze od drugiego. Ciężko odpuścić. Ja kiedyś do 400 litrów wcisnąłem 4 gatunki. Potem się spodobało, założyłem 160, (na większe, piąte w kawalerce już nie miałem miejsca) i na  szczęście jednogatunkowe, z Chindongo sp. "elongatus mpanga". Prawie półtora roku obserwacji ryb w zbiorniku jednogatunkowym dało do myślenia. Zamiast oglądać bezsensowne  przepychanki międzygatunkowe, mogę spokojnie przyglądać  się całej masie zachowań społecznych w obrębie gatunku. Wałki o dominację, zarówno między samcami jak i samicami, ławicowość samic kontra terytorializm samców, minimalny kanibalizm wobec narybku (to może mniejsza zaleta 😜) i mnóstwo innych zachowań, które przy większej ilości gatunków zniknęłyby w zupie rybnej.  W najbliższym czasie mój ostatni zbiornik z innym biotopem zmieni się w Malawi. Taka 240 jak Twoja. I pójdzie.pod jeden gatunek. Bo pchanie.wiekszej ilości w taka kropelkę sprawi, że więcej mi ucieknie niż zyskam. Tak się rozpisałem, bo od jutra urlop i do roboty wstawać nie trzeba😁. Zapomniałem, dodać IMHO
  • KapitanCzysty
   Ostatecznie cała sytuacja zakończyła się szczęśliwe, bez drastycznych posunięć. Równo tydzień po przenosinach w głównego baniaka do kotnika, samica po 26 dniach inkubacji wypuściła wszystkie młode z pyska.   Niestety nie zaobserwowałem sytuacji na której  mi zależało czyli chwili gdzie samica wypuszcza młode, a później w sytuacji zagrożenia chroni je w swojej paszczy. Młodziaki ewidentnie przed nią uciekały i chciały żyć już swoim rytmem, a ona chciała je złapać chyba z nadgorliwości. Pewnie to kwestia doświadczenia, mam nadzieje, że będzie miała  okazje je nabyć przy kolejny miotach. W tym samym dniu, w nocy w całkowitych ciemnościach matka wróciła do baniak głównego i od razu została „przyjęta” przez stado pobierając pokarm następnego ranka.    Co do małych to po trzech dniach zaczęły śmielej wypływać ze swoich kryjówek i obecnie już się mnie mie boją. Maja ogromny apetyt, walczą ze sobą, pilnują grot i rosną. 😁  Na początku myślałem, że jest 6 sztuk, później 7, ale ostatecznie okazało się, że cały miot liczy 8 sztuk.  IMG_9622.MOV     Międzyczasie do tarła podszedł trzeci gatunek moich pysków. Tym razem padło na Perlmutty. Samica zaczęła inkubacje we wtorek (22.11.2022), czyli dzień przed  przeniesieniem Hary do kotnika. W czwartek robiłem podmianę z dość dużą ingerencją w zbiornik (czyszczenie w środku itp) i niestety nad ranem owa samica pobierała już normalnie pokarm. Nie wiem czy moje działanie się do tego przyczyniły czy to wynik jej niedoświadczenia, ale stało się.  Na szczęście w ostatnią sobotę tj. 03.12 zauważyłem, że druga samica stała się „brzemienna” i utwierdziłem się w przekonaniu co do ojcostwa zarówno w odniesieniu do pierwszej jak i drugiej damy. Sprawcą był niepozorny, cichy samiec Beta, który od jakiegoś czasu zajął sobie przeciwległą stronę akwarium niż dominujący Perlmutt i tam robił swoją partyzantkę. Niby człowiek widział, że coś kombinuje, coś tam tańcuje, ale jeśli miałbym to porównać do opisywanych we wcześniejszych postach zalotach samca Metraclimy to była to całkowita przepaść, amatorka, nie ta liga… 😅.   Cóż jedni mają z górki drudzy pod górkę 😂 Najbardziej dziwi mnie zachowanie samca alfa Permuttów, który zamiast zająć się swoimi paniami to gania za samicami Metriaclimy i nic z tego nie wynika. Są niedostępne i zimne, tylko żarło im w głowie😜… (jako jedyny gatunek jeszcze nie miał tarła). Tu jeszcze filmik z żerowania samca alfa zaraz po podaniu karmy. Lubie obserwować jak przeczesuje wszelkie zakamarki zbiornika 😁 IMG_9621.MOV  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.