Jump to content

Purolite a520e - nie działa jak trzeba?


Greekzi
 Share

Recommended Posts

Czołem!

Kupiłem rzeczoną żywicę póki co do testów, z możliwym korzystaniem w przyszłości.

Oczywiście kluczową sprawą jest tu temat wpływu na parametry wody jak pH czy twardość - zatem przeprowadzony test tyczył się głównie tego.

Spuściłem nieco wody z baniaka do wiadra (wyjściowe pH=6.8, GH=8 ). Wrzuciłem żywicę i mieszając co jakiś czas czekałem na efekt. Jak włożyłem do tego pH-metr po pewnym czasie - pokazał wynik 1.9 :o Co do twardości to ciężko tu cokolwiek powiedzieć, bo po dwóch kroplach test wszedł w brudną barwę - dokładnie pomiędzy czerwonym a zielonym (test zoolek) i przy następnych nie zmieniał barwy. Tutaj mniemam, że test okazał się bezużyteczny ze wzg. na fakt, że woda zrobiła się po prostu w smaku słona (oczywiście nie tak jak w morzu :P ) - widocznie nadaje się tylko do słodkiej.

Aha, jeszcze nie wykluczam, że niekoniecznie była słona, a kwaśna - bardzo kwaśny smak ze słonym można pomylić, zwłaszcza z ilości "na palca", bo nie miałem ochoty pić wody z akwarium szklankami :D


OK, co do ewentualnego zasolenia to raczej mój błąd - mogłem ją wypłukać przed "operacją" ;)

Ale - co z tym pH - gdyby to była jakaś sensownie obniżona wartość to mógłbym przypuszczać, że ktoś się pomylił i dostało się tam nieco innej żywicy (albo że w ogóle złą mi dali). Ale wodę zmiękczam na co dzień żywicą purolite c100h (regenerowaną kwasem) i tam pH na wyjściu dostaję w granicach 3. Więc coś tu jest nie halo. W dodatku zasolenie powinno wpływać na odczyn dodatnio, tj. podwyższać go, a tutaj <2.

Kupowałem w sklepie Czystawoda.


Ktoś miał podobne obserwacje?

Link to comment
Share on other sites

Szybkie pytanie - czy przed tym doświadczeniem zrobiłeś formatowanie złoża?


Bez formatowania tez działa purolite , przynajmniej u mnie ;-)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o regenerację to nie - nic nie robiłem. Inna żywica od tego sprzedawcy od razu była do użycia :)


PS - jak tutaj wyświetlać temat w normalnej kolejności, tj. nowe posty na dole?

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
PS - jak tutaj wyświetlać temat w normalnej kolejności, tj. nowe posty na dole?


- panel użytkownika

- opcje ustawienia

- opcje wyświetlania wątków

- zaznaczasz Liniowe-starsze na początku

- na dole klikasz ZAPISZ.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Kolego mnie tu nazywają "nadgorliwy chemik":D ale to co ty wyprawiasz z chemią do akwarystyki przechodzi ludzkie pojęcie.


Może by nieco pojaśnić.


1/ Po pierwsze żywica Purolite A520E nie służy do regulacji pH i twardości KH oraz GH. więc dobrze że nie widzisz działania.

Byłoby bardzo niedobrze jakby nam w baniakach zmieniała pH wody.

Zawsze najpierw czytamy Kartę Techniczną produktu bo tam jest opis do czego służy , co robi i jak się to je;) Mamy już jednego roztrzepańca co zanim pomyśli to już 2x zrobi.


2/ Purolite A520E służy wyłącznie do adsorbowania azotanów NO3 z wody i tylko tyle ,nie zmieniając innych parametrów wody.


3/ Z twojego opisu wnioskuję że nie tylko wsypałeś żywicę do wiadra zamieszałeś i oczekiwałeś rezultatów których ta żywica nie daje - to jeszcze się tym delektowałeś??;)

Prawdziwy chemik - musi spróbować na smak:D miałem takiego nauczyciela chemii w technikum ale to było 50 lat temu.


4/ Padły tu pomiary szokujące i na pewno nie dla Malawi. Proponuję ci podać tak:


a/ wszystkie parametry wody kranowej jakie możesz zmierzyć podając jaki test i producenta

b/ te same parametry wody w baniaku czy też baniak dopiero w organizacji bo nie wiadomo co i jak. - ale pomożemy:D


5/ Coby zweryfikować twoją wiedzę jak robić testy nie czytając instrukcji poproszę o wpisanie miejscowości w twój publiczny profil lub podanie parametrów wody z twoich wodociągów - tam wiele jest podane bez twoich pomiarów.


6/ Podaj wszystkie ustrojstwa jakie masz zamontowane w domu do uzdatniania wody pitnej bo często na końcu dopiero wychodzi że jest tam zmiękczacz lub nawet osmoza.

Link to comment
Share on other sites

AndrzejWałb, dzięki! :)


Kolego deccorativo, rzeczywiście widać u Ciebie pewną nadgorliwość. Ja doskonale wiem co robię, zdziwiły mnie tylko rezultaty, stąd tutaj napisałem ;) Przydałoby Ci się jednak trochę ćwiczeń z czytania ze zrozumieniem, bo żadnych zmian parametrów nie oczekiwałem.

Ad.1.

Po pierwsze to wiem do czego służy ta żywica i właśnie po to ją nabyłem. Gdybyś czytał dokładnie wiedziałbyś, że do korekty parametrów używam innej żywicy, więc... :)

Po drugie - jak to nie widzę jej działania w kwestii innych parametrów? Właśnie zobaczyłem, że potwornie je zmieniła.

Po trzecie - z karty wynika, iż żywica ta oddaje sód, więc nie ma mowy że nie wpływa na parametry - musi zwiększać co najmniej przewodność.

No i niejedną kartę katalogową już w życiu przeczytałem ;)

Ad.2.

J.w., nie ma mowy, że nie zmienia parametrów wody, oddając metal do wody ;)

Ad.3.

No i nie rozumiem, czemu znowu twierdzisz, że nie było żadnych rezultatów, skoro ewidentnie żywica wykonała pracę - mimo że nie była pod ciśnieniem. Więc mit o konieczności pracy pod ciśnieniem... to właśnie mit :D

Ad.4.

W sumie tego nie wspomniałem, choć to nie ma w tym przypadku znaczenia. Mianowicie - nie mam nic wspólnego z Malawi ;) Piszę tutaj dlatego, że Malawiści siedzą w tym temacie, więc doszedłem do wniosku, że jak napiszę tutaj to znajdą się osoby, które mają w tej kwestii doświadczanie.

Dlatego żadnej pomocy w kwestii parametrów nie potrzebuję. Przeciwnie - siedzę w tym temacie dość głęboko ;)

Ad. 5.

j.w.

Ad.6.

j.w.


Reasumując jeszcze raz: kupiłem tę żywicę w celu być może użytku w przyszłości do usuwania (wymieniania) azotanów. Na początku chciałem przetestować tylko skutki uboczne żywicy - i okazuje się, że póki co nie przeszła ich pomyślnie :D Wpływ na azotany to kwestia do przetestowania na samym końcu.

To czego chcę się dowiedzieć to to czy ktoś miał podobne przygody z tą żywicą, bo być może dostałem nie do końca ten towar, który dostać miałem. Wtedy będę reklamował :D

pzdr :)

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Kolego deccorativo, rzeczywiście widać u Ciebie pewną nadgorliwość.Faktycznie chciałem pomóc może nadgorliwie więc się wymeldowuje z "dyskusji";) .Na początku chciałem przetestować tylko skutki uboczne żywicy - i okazuje się, że póki co nie przeszła ich pomyślnie :D Wpływ na azotany to kwestia do przetestowania na samym końcu.

To czego chcę się dowiedzieć to to czy ktoś miał podobne przygody z tą żywicą, bo być może dostałem nie do końca ten towar, który dostać miałem. Wtedy będę reklamował :D

pzdr :)Jeśli wiesz do czego służy ta żywica to tytuł tematu nie adekwatny do przeprowadzonych badań.

Nikt z nas tak głupio tej żywicy nie badał - stosujemy się do zaleceń producenta napisz do niego o swoich odkryciach.:rolleyes:

Gdybyś czytał kartę techniczną to byś zrobił to o co pytał spiochu i nie wypisywał taki bzdur z pH 1,9. ale to już nie ja ci będę radził jak prawidłowo przygotować Purolite A520E do testów by jak nam wszystkim działała doskonale i bez skutków ubocznych.

Mnie tam nigdy w trzech blokach z Purolite pH nawet nie drgnęło testem kropelkowym JBLa.

Link to comment
Share on other sites


Gdybyś czytał kartę techniczną to byś zrobił to o co pytał spiochu


Ale jakoś zdajesz się nie zauważać tego, co napisał stan?

Czyli Twoje żywice po regeneracji działają ok, ale gdy się wyczerpią i tej regeneracji wymagają, to zbijają Ci mocno pH w akwarium? :PJeśli wiesz do czego służy ta żywica to tytuł tematu nie adekwatny do przeprowadzonych badań.


Ależ jak najbardziej adekwatny, gdyż jak twierdzisz nie ma ona prawa zmieniać żadnych parametrów wody, a zmienia, zatem "nie działa jak trzeba" ;)

nie wypisywał taki bzdur z pH 1,9.

No pewnie, to najprawdopodobniej jestem ślepy, bo nie potrafię odczytać wartości 1,9 :D A po przerażeniu że mi się popsuł pH-metr, mierząc kropelkami też nie jestem w stanie rozpoznać, że wartość jest poza skalą.


nam wszystkim działała doskonale i bez skutków ubocznych.

Mnie tam nigdy w trzech blokach z Purolite pH nawet nie drgnęło testem kropelkowym JBLa.


Nic dziwnego, że przy zasadowości jaką macie w Malawi pH jest ciężkie do ruszenia ;) Zresztą ja test wykonywałem w celu sprawdzenia czy pH nie będzie wzrastać, a nie w celu sprawdzenia czy spadnie do jakichś kosmicznych wartości.


bez skutków ubocznych.

Jesteś tego taki pewien? ;) Ta żywica pozwala ograniczyć podmiany, gdy są problemy z wysokim NO3 - tyle, że oddaje sód zamiast tych azotanów. Zatem do wyboru jest: albo wykonywanie podmian, których chcieliśmy uniknąć (w celu usunięcia zw. sodu), albo ryby będą nam pływały w tym kumulującym się sodzie :)

Link to comment
Share on other sites

Myślałem, że swoim postem sprowokuję do wyrażenia opinii i ktoś się wypowie czy ten sód naprawdę Wam nie przeszkadza? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.