Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Czy to bloat? AULONOCARA BAENSCHI BENGA


Konrad-skorpion
 Share

Recommended Posts

Witam

Nie wiem co za świństwo dopadło moją Aule

AULONOCARA BAENSCHI BENGA

Czy to BLOAT?najprawdopodobniej to bloat ; pękaty brzuch i wyłupiaste oczy

Link to comment
Share on other sites

Konrad-skorpion

Wcześniej wyglądała tak:

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=14495

-- dołączony post:

Tak, jak najszybciej. A tą rybkę na obrazku niestety spisz na straty, bo zmiany organów wewnętrznych są dokonane :(

http://www.cichlid-forum.com/articles/malawi_bloat.php
Wyławiać i usypiać?

-- dołączony post:

I ile dać tabletek metronidazolu a 720 l brutto?

Znalazłem takie coś?

"• Faza I. Przed rozpoczęciem leczenia podmiana 25% wody i ewentualnie usunięcie węgla aktywowanego z filtra, oraz wyłączenie lampy UV. Leki podajemy w następujących dawkach: Metronidazol 3,6 g/100 litrów wody, AquaFuran bądź Bactopur Direct w ilości 3,0 g preparatu na100 litrów wody. Po ok. 48 godzinach dodajemy obydwa leki w ok. 1/3 do 1/2 wyjściowej dawki. Tę fazę kończymy przed upływem 4 dnia leczenia podmianą 25% wody i włożeniem do filtra węgla aktywowanego.

• Pauza. Przerwa w leczeniu (cały czas filtrujemy wodę przez węgiel, można włączyć lampę UV) trwa ok. 3-4 dni.

• Faza II. Ten etap leczenia przeprowadzamy według tego samego schematu, co fazę I. Na koniec ponownie filtrujemy przez węgiel aktywowany przez kilka dni, żeby usunąć resztę leku z akwarium.

W trakcie leczenia wykonywałem wielokrotnie pomiary amoniaku i azotynów - nie zauważyłem, żeby stężenie tych związków wzrosło. Wnioskuję z tego, że żaden z tych środków w opisanych wyżej dawkach nie powoduje wybicia bakterii nitryfikacyjnych, co jest szczególnie istotne w akwarium z wodą o odczynie zasadowym. Nie obserwowałem również żadnych objawów niepożądanych po zastosowaniu Metronidazolu i Nifurpirinolu w wymienionych dawkach. Ryby po odbyciu leczenia wycierały się, a donoszone potomstwo było zdrowe.

Podczas kuracji należy rybom zapewnic spokój (dobrze jest osłonić akwarium), oraz dodatkowe, obfite napowietrzanie, nie wywołując jednak nadmiernego ruchu wody (należy raczej zastosować brzęczyk, niż filtr wewnętrzny). Opócz obydwu wymienionych leków podawać należy również witaminy i ewentualnie preparaty zmniejszające stres ryby, np. Sress Protect produkcji Aquarium Münster.

Podzielone są opinie, czy chore ryby należy izolować. Przeważa zdanie, że leczenie należy przeprowadzić w głównym zbiorniku, gdyż pozostałe ryby zwykle już są zakażone, a pojawienie się objawów jest kwestią zazwyczaj kilku dni. Poza tym izolacja ryby to dodatowy stres, zwłaszcza w przypadku trofeusów, bo zaburzeniu ulega hierarchia w stadzie.

Nie ma również zgodności co do tego, czy ryby nowo zakupione powinny być przeleczone profilaktycznie. Przeważa pogląd, że zapobiegawczo leczyć Metronidazolem należy ryby schwytane w jeziorze Tanganika, bo te zwykle mają wiele pasożytów, natomiast ryby zakupione od sprawdzonego hodowcy nie wymagają takiego postępowania. Z drugiej jednak strony jeden z moich przyjaciół zwykł mawiać: "młodzieńczy bloat", co wynika z porównania tej choroby do chorób wieku dziecięcego u ludzi - wszyscy muszą przez to przejść... "


Czyli mam dać 4 opakowania na 600l /? W opakowaniu leku 250mg Polharma jest 5g metronidazolu. ?????????? Proszę o pomoc, abym coś nie przesadził

Link to comment
Share on other sites

tak w opakowaniu jest 5g= 250mg x 20 szt. Dla zmniejszenia kosztów leczenia spuść 3/4 wody,tak aby zostało jej 25-30cm, a tej co zostanie zrób podmianę 30%.

Leczenie zastosuj takie: metronidazol w ilości 3-5 g (12-20 tabletek) + Bactopur Direct w ilości 2,5 tabletek należy rozpuścić w ok. 1l wody i wlać do akwarium. Po trzech dniach kurację należy powtórzyć, stosując o połowę mniejszą dawkę. Bactopur musi zawierać nifurpirinol !

Link to comment
Share on other sites

Poczytaj to i zastosuj

http://www.klub-malawi.pl/serwis/artykuly-klubowiczow/o-pielegnacji-pyszczakow-i-nie-tylko/250-bloat-czsta-choroba-malawijskich-pyszczakow.html


Pierwszym objawem jest brak apetytu i ukrywanie się od światła. Zwróć uwagę na pozostałe rybki. Tą chorą to bym uśpił, bo wzdęcie i wytrzeszcz to przedostatnie stadium choroby. Nie słyszałem aby komuś w tym stanie udało się uratować ryby.

-- dołączony post:

tak w opakowaniu jest 5g= 250mg x 20 szt. Dla zmniejszenia kosztów leczenia spuść 3/4 wody,tak aby zostało jej 25-30cm, a tej co zostanie zrób podmianę 30%.

Leczenie zastosuj takie: metronidazol w ilości 3-5 g (12-20 tabletek) + Bactopur Direct w ilości 2,5 tabletek należy rozpuścić w ok. 1l wody i wlać do akwarium. Po trzech dniach kurację należy powtórzyć, stosując o połowę mniejszą dawkę. Bactopur musi zawierać nifurpirinol !Tak jest. Spuść wodę bo opakowanie Metranidazolu to koszt ok., 25zł.

Jeżeli się nie mylę, to teraz Bactopur Direct nazywa się Baktoforte Sera i jest w postaci płynnej.

Link to comment
Share on other sites

Konrad-skorpion

Aja myślałem aby rybę przełożyć do małego baniaka i zacząć leczenie. Może tak być?

Pozostała obsada jest OK.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Pomału... czy inne ryby mają jakieś objawy? Po co ma pakować tyle Metro do akwarium skoro innym rybom może nic nie być.

Czy innym rybom coś dolega? Dasz radę odlowic tę Aulonkę? Czy ta aulona przyjmuje pokarm bo nic nie piszesz o objawach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
  • jaras
   Jak to co się stanie? Podniesie KH i pH Tak jak Bartek wyżej napisał.     
  • pulpet
   Tu Cię świetnie rozumiem. Od pół roku pozbywam się obsady z ostatniej nie malawki. Wydać byle komu ryby, koło których się kilka lat chodzi, nie jest łatwo. Ja cierpliwie czekam,.aż ostatnia ryba znajdzie mowy dom i następny zbiornik pod gruz😁
  • novi
   Jak bym znał temperament pyszczków to zapewne oddałbym resztę obsady = ale sturisomy festivum miały u mnie dożywocie (jeden samiec ma ponad 20lat).  A nie znalazłem osób mających te rybki.  
  • pulpet
   Tu nie chodzi o minusy. Wszyscy bawimy się tu w Malawi i chcemy, żeby było jak najlepiej. Dla ryb i akwarystów. Jeśli pojawia się krytyka, to konstruktywna😉. A że nie popieramy tutaj mieszania biotopów, to fakt, który musisz wziąć na klate. To że można trzymać ryby przeróżne razem to wiemy, a to, że ryby się rozmnażają, wcale nie oznacza, że są trzymane w optymalnych warunkach Jeszcze raz powodzenia👍
  • novi
   Dzięki - wiedziałem, że zbiorę minusy. Akwa z pyszczakami działa już ponad 6mcy - saulosi i elongatus się w nim rozmnożyły i młode rosną w tym akwa. A bystrzyki i sturisoma festivum zostały z dawnej obsady i przy pH=7.5 i zero azotynów/azotanów czują się OK/ nawet się rozmnażają. Docelowo wiem, że zmienię aranżację akwa - tło strukturalne plus więcej skałek.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o  Demasoni ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.