Jump to content

Dojrzale akwarium nagły problem


grzegorzch
 Share

Recommended Posts

grzegorzch

Witajcie, chciałbym wam przybliżyć problem mojego zbiornika.


Zbiornik o wymiarach 200x50x60 założony na przełomie kwietnia i maja obecnie prezentuje się tak:


20151031_160808.jpg


i jeszcze trzy dni temu nie zauważałem problemu, ale po kolei.


W środę zasypałem ostatniego narurowca 500ml NGBC w czwartek kontrola parametrów NO3 80 :( co jest nigdy nie było takiego problemu stały poziom ok 10. Natychmiast wymiana ok 20% wody. Na drugi dzień o matko znowu są cholerne okrzemki, cały piach brązowy. Kolejna noc i okrzemki przepadły, natomiast piach zaczął zbijać się w dziwne konglomeraty, powstają jakby zapadłe kratery i bryłki zlepionego piachu. Dzisiaj znowu wysyp okrzemek NO3 nadal 80.


Pomocy co się dzieje.


ps rybki jakby sobie z tego nic nie robiły

Link to comment
Share on other sites

Na ngbc się nie znam dokładnie.

Ale mi się wydaje że przez to. Może nie namoczyłeś (przynajmniej nic nie pisałeś o tym), i być może nie dałeś gąbki po ngbc, i się przedostało do baniaka.

Daj trochę więcej info, to reszta kolegów na pewno pomoże ;)

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

...bardzo ładny zbiornik! Nie odpowiem Ci co się dzieje ( Decco jest w tym specjalistą) ale zastanawia mnie po co to stosowałeś skoro stałe NO3 miałeś na poziomie 10. A z tego co pisze Henryk to NGBC służy do zbijania NO3 i PO4. Pisz do niego na PW to Ci pomoże.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że NGBC nie ma nic wspólnego ze wzrostem NO3, bo przecież poziom azotanów zależy od poziomu amoniaku i azotynów, a tych chyba NGBC nie generuje do wody. Ja bym zmierzył parametry kranówy na podmianki, bo może tam skoczyło Ci NO3 . Przepisy o wodzie pitnej dopuszczają NO3 50

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
NGBC namoczone, nie miało możliwości przedostać się do zbiornika


Nie wiem jak namoczone ale objawy typowe dla włożenia NGBC bez 24godzinnego moczenia.

Rybki nie reagują a woda ma b. wysokie NO2 i NO3. Producent wyrażnie przestrzega przed pomijaniem lub skracaniem moczenia NGBC.

W temacie o NGBC jest to opisane zaraz na początku i moja sugestia że to test tak reaguje bo po rybach żadnych oznak tak dziwnych parametrów wody.


Grzegorz mam pytania.

1/ Po co w ogóle włożyłeś biopolimer jeśli jak sam podajesz NO3 -10 mg/l w tych 600l. czy to miało do czegoś doprowadzić? jeśli tak to do czego.? bo na pewno nie do obniżenia azotanów


2/ Ilość 500ml NGBC w 600l daje dawkę poniżej 1mlNGBC/l więc nawet jakby po dwu tygodniach ruszyło to jak wiemy z wielu doświadczeń - efekt żaden poza intensywnym znikaniem i silnym gluceniem.


Moja rada

Wyjmij to NGBC wysusz ręcznikiem papierowym a potem na powietrzu do suchości i przemyśl od podstaw temat stosowania u ciebie polimerów.

Może czegoś nie rozumiem

Link to comment
Share on other sites

grzegorzch

Włożyłem NGBC bo odkąd ograniczyłem podmiany wody pozbyłem się okrzemków i krasnali a doczekałem się glonów zielonych. Kranówa sprawdzona NO3 15 wcześniej było pomiędzy 0-5.


Kurcze może testy delikatnie mówiąc zaczęły przekłamywać ?

-- dołączony post:

NGBC moczone nawet powyżej 24h, dlaczego chciałem stosować opisałem. Jutro go wypier...., tylko o co chodzi z tym piachem ?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Włożyłem NGBC bo odkąd ograniczyłem podmiany wody pozbyłem się okrzemków i krasnali a doczekałem się glonów zielonych. Kranówa sprawdzona NO3 15 wcześniej było pomiędzy 0-5.


Kurcze może testy delikatnie mówiąc zaczęły przekłamywać ?

-- dołączony post:

NGBC moczone nawet powyżej 24h, dlaczego chciałem stosować opisałem. Jutro go wypier...., tylko o co chodzi z tym piachem ?Grzegorz coś czuję zapach testu Zoolek NO3 - dobrze czuję?


Jeśli kranówa miała NO3 0-5 a teraz ma 15 to nie może być w baniaku 10 - to się nie bilansuje chyba że jakiś Purigen siedzi albo hydroponika wielka jak piaskownica dla dzieci.


Pasuje mi to NO3 -80 i polimery raczej nieodzowne tylko w dawce sensownej czyli NGBC - 4ml/l ale już nie kupisz w promocji.

Pozostał TMBT ale jego trzeba 5ml/l i b.silny przepływ wody mocno napowietrzanej - wtedy działa rewelacyjnie ale rusza miesiąc.

Nie zauważam nikogo kto ma kaseciak i TMBT by nie działał ale w kubłach bywa różnie. W narurowcach kłopot - jak wsadzić kilka litrów i w silny przepływ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.