Ruszają kolejne aukcje kalendarzy. To już ostatnie w tym roku. Zachęcam wszystkich do licytacji

WYGRAJ I POMÓŻ

 

 

Jump to content

Metriaclima Zebra Gold Kawanga - opis i spostrzeżenia hodowcy


misiek-1984

Recommended Posts

misiek-1984

Witam

Strasznie spodobał się mi pyszczak z tytułu tego postu. Zacząłem przeglądać net i fora akwarystyczne i dochodzę do wniosku, że informacji na jego temat jest bardzo mało. Interesują mnie spostrzeżenia hodowców. Mam nadzieje, że znajdą się osoby, które posiadają M.Gold'a Kawange i chętnie podzielą się zgromadzoną wiedzą oraz doświadczeniami. Mile widziane są też foty.

Z góry dziękuję za pomoc w zgromadzeniu informacji dotyczących tego wspaniałego pyśka.


Link to post
Share on other sites
Slawek-meszek

Misiek kiedyś napisałem co nie co o tej pięknej rybie. Może tu coś znajdziesz ciekawego http://forum.klub-malawi.pl/m-gold-kawanga-krol-ciemnosci-t19967.html?&highlight=kr%C3%B3l

A tu mam takie zdjecia

1_Gold_Kawanga.JPG

1_Metriaclima_sp_gold_kawanga.JPG

2_Gold_Kawanga.JPG


Jest to jedna z piękniejszych ryb mbuna. Tylko te samiczki jak dla mnie są najbrzydsze, A po za tym jest problem z samiczkami. Oj miałem troszkę tych ryb i co się okazało, że 90% to samczyki.

Samczyk który pochodzi do tarła powala na kolan. Kolorki nabiera takie, że szok.

Link to post
Share on other sites
misiek-1984

Dzięki za info. Jakoś dziwnie działa ta nasza wyszukiwarka hehe wpisywałem różnie hasła i nie znalazłem Twojego postu. Rybsko piękne, u mnie jest dostępne z odłowu albo z hodowli przyjeziornej. Konkretne sztuki sprzedawane parami więc problemu ze samicami nie będzie. Z racji, że samice nie powalają kolorami można się dogadać ze sprzedawcą i zakupić ich więcej. Angole chyba stawiają na samce jeżeli chodzi o Kawange ;) Tak na razie głośno myślę, bardzo chciałbym mieć to rybsko w swoim akwa. Cały czas kombinuje i chyba nic innego nie zostanie jak powiększyć akwa ;)


Sorrki teraz doczytałem w Twoim poście, że różnie to bywa z tymi samicami (nawet już sporych rozmiarów).

Link to post
Share on other sites
Slawek-meszek

Rybka piekna tak jak napisales . Samczyk zdominowany niczym sie nie rozni od samiczki. Niezaleznie od wielkosci. Tak jak napisalem w swoim watku przy 13-14cm nie bylem w stanie rozroznic co jest co. Polecam aby miec ten okaz, chocby dla samego samczyka. Sory za polskie znaki, pisze z tel.

Link to post
Share on other sites
misiek-1984

Proszę bardzo.


Samica OB

Metriaclima%20zebra%20gold%20Kawanga%2025.jpg


a tu brązowa - jak dla mnie powinni ją nazwać szarą ;)

Metriaclima%20zebra%20gold%20Kawanga%2012.jpg


Tu natomiast samiec Mcat - foty pochadzą z grupy FB - Barry's Mbuna Bedfordshire

Krótkie video z samcem Mcat i samica OB

post-15394-14695724944249_thumb.jpg

post-15394-14695724944947_thumb.jpg

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Bezprym
   Toc wyraźnie napisał, że aurifrons w razie gdyby nie dostał Hary,alevto popularny ostatnio gatunek więc raczej dostanie. 😉 
  • Tomasz78
   Czyli chcesz mieć oba gatunki i harę i aurifrons, tak rozumiem Twoją wypowiedź.
  • rabczanin
  • Sarar
   Też mi się wydaje, że PA202 powinno działać w sumpie bo przecież woda będzie bardzo wolno przepływać przez polimer. W moim przypadku nominalny przepływ  to 4000l/h na powierzchni 400cm2 (komora 10x40cm) czyli 10l/h na 1 cm2. Przy bloku o średnicy 8cm (pole przepływu 25 cm2) gdzie polecana jest pompa 250l/h wychodzi identycznie czyli 10l/h na 1cm2. Jedyna różnica taka, że przy 1l PA202 w sumpie będzie warstwa 5 cm a w bloku 40cm oraz w ciągu jednej godziny kilkunastokrotnie więcej wody przeleje się przez polimer w sumpie względem bloku. Co zadziała lepiej? To już musiałby się wypowiedzieć specjalista od tego typu preparatów. Wydaje mi się że efekt absorbowania NO3 powinien być podobny . Trzeba będzie to sprawdzić w przyszłości. Na tą chwilę od dwóch tygodni w sumpie leży 1l TMTB, 150ml Phose Out 4, siatka rogatka, podmianki to 4% wody dziennie, ryby karmię też rzadziej bo 2 a nie 3 razy dziennie. Efekt jest taki że PO4 (JBL) jest na poziomie 0,05ppm a NO3 (Salifert) 15ppm. Woda jakby zniknęła z akwarium, takiej klarowności nie miałem jeszcze w mojej 'karierze' akwarystycznej  Dzisiaj wyłączam auto podmianę, wkładam Purigen bo znalazłem jakieś 200ml w szafce i zobaczymy czy uda się utrzymać tak niskie PO4 oraz zbić NO3. Jeśli nie to dorzucę jakiś litr albo dwa PA202. Podzielę się z Wami jeszcze jednym przemyśleniem odnośnie sumpa - jak dla mnie rewelacyjny sposób filtracji. Po pierwsze stabilność biologii ze względu na liczbę mediów, a dalej łatwość serwisu bo wystarczy odkryć pleksi i wymienić watę w pierwszej komorze, wszelkie modfyikacje jak dodanie kolejnego medium to po prostu wrzucenie go w odpowiednią komorę i przełożenie gąbką, calutki sprzęt poza głównym szkłem więc w akwa rąk nie moczyłem praktycznie od jego założenia (4 miesiące), bardzo prosta konstrukcja auto/stałej podmiany wody, żadnych uszczelek czyli nic nie cieknie, nic nie trzeba rozkręcać/skręcać itd. Minusem natomiast jest problem z zamiataniem dna bo naprawdę ciężko ustawić cyrkulację aby kupsko zostało odprowadzone przez komin - jak narazie to jedyny minus.
  • Tomasz78
   A czemu taki rozrzut kolorystyczny bo jedna jest biała a druga czarna/ciemna (aurifrons)? A może cynotilapie o pośrednich kolorach nie za jasne (hara) i nie za ciemne (aurifrons) np: cynotilapia zebroides jalo reef lub  cynotilapia zebroides red top likoma lub inne cynotilapie zebroides a jest ich sporo, większość bardzo podobna do siebie .
  • matejk
   Ciekawa obsada , będę obserwował jak Acei sobie będzie radził pod względem diety i rozwoju . 
  • przemo-h
   Jak najbardziej zrozumiałe. Z wymienionym łososiem w karmach się spotkałem. Osobiście karmię krewetkami jako dodatkiem do diety, ale to tyczy się dużych Melanochromisów, które z roślinożerną mbuną niewiele mają wspólnego. Jest to oczywiście dobry balast również dla tej roślinożernej mbuny.  Tak czy inaczej, bardzo ważny argument podałeś... To "mięso" czasem niewiele ma wspólnego z tym, co jest w naszych karmach. 
  • piotriola
   Niektóre osobniki mpangi były wypełnione do pełna pokarmem zwierzęcym, krytycy tłumaczyli to okresowym występowaniem pokarmu. Dla mnie jest to roślinożerca którego można okresowo karmić większą zawartością dodatku mięsnego. Dlaczego ryby odżywiające się planktonem nie są wszystkożerne,nie posiadają żołądka. Trzeba by przeanalizować co to jest plankton. Plankton charakteryzuje się tym że jest słabo odżywczy i nie zawiera tłuszczu. Ja to się ma do dodatku mięsnego zawartego w pokarmach, bardzo odżywczy tłuszcz to zawartość do kilku procent. Ryby potrzebują tłuszcz w wodach zimnych, w wodach ciepłych może być na minimalnym poziomie. Uważam że kluczowy jest dodatek mięsny dla ryb roślinożernych.Aby to wyjaśnić muszę wstawić kilka przykładów. ..............................Kcal................tłuszcz pokrzywa...............53...................0 krewetka ...............60...................1 mintaj.....................75...................0,6 łosoś.....................208..................14 Po tym widać że krewetka i mintaj ma bliżej do roślin niż do mięs, tak to widzę. Nie jest to mój wymysł, wielu hodowców już dawno na to wpadło. Mięso w karmach może pochodzić z odpadów poprodukcyjnych, są też pokarmy zawierające ryby, krewetki ślimaki . Pokarmy zawierające krewetki, ryby będą lepsze ale tak do końca nie wiemy co zawierają. Myślę, że da się to zrozumieć co napisałem. pozdrawiam  
  • rabczanin
   Chyba wykrystalizowała się podstawowa obsada do mojego akwarium: toniowiec - Ps. acei Itunga skalniak - L.careleus yellow                Cynotilapia Hara  (jakby nie udało się dostać to Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay) kopacz- Alunocara jacobfreibergi Cape Maclear.
  • przemo-h
   Pytając o wiek tego źródła bardziej chodziło mi o przestarzałą klasyfikację podanych tutaj gatunków, no i oczywiście ten konkretny przykład Chindongo sp. 'elongatus mphanga', którego złapano do badań prawie na drugim krańcu jeziora. Musi to być inna ryba, ale tego możemy się już nie dowiedzieć. Nie zrozum mnie źle, nie neguję Ribbinka, ale obecnie można znaleźć kontynuacje i aktualuzacje tego, co on zaczął. Z czasem zaobserwowano więcej szczegółów u poszczególnych gatunków. Dla tego niektóre z nich zostały przeklasyfikowane, a nawet powstał taki rodzaj, jak właśnie Chindongo.  Rozumiem, że technika odżywiania się nie jest założeniem tego tematu. Nie jest też podział tych ryb pod względem diety, ale tutaj aż się prosi o zadanie kolejnych pytań odnośnie Chindongo sp. 'elongatus mphanga'. Z jakiegoś powodu ryba ta traktowana jest jako wszystkożerca. Mamy tutaj idealny przykład diety tego gatunku. Wydajmi się, że daleko tej rybie do wszystkożerności.  Kolejnym przykładem jest Metriaclima. Z tego źródła nie wiemy o jaki plankton tutaj chodzi. Dla czego również ten rodzaj traktowany jest jako wszystkożerca? Jest to jeden z najlepiej wyspecjalizowanych glonożerców w jeziorze. Mimo to czytamy, że dojada planktonem, tak samo jak wspomniany wcześniej elongatus. Myślimy, że plankton to mięcho i takim sposobem mamy wszystkożercę.  Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale do takich wniosków dochodzę. Zauważyłem oczywiście, że Ty określiłeś na początku tą grupę ryb jako roślinożerną, ale jest to pytanie do wszystkich.  Kolejna rzecz i bardzo ważna to mięso. Co to jest za mięso, a jakie mamy mięso w karmach. Filety rybne itd.   
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.