Jump to content

Wątpliwości przed założeniem | 112l


Mattika
 Share

Recommended Posts

Witam,


Sprawa wygląda tak: jakieś 2 miesiące temu wróciłem do akwarystyki po jakiś 4 - 5 latach przerwy. Mój pierwotny plan zakładał iż pójdę właśnie w stronę zbiornika malawi, lecz zdążyłem zafascynować się akwariami roślinnymi. Porzuciłem zatem pomysł z malawi i poszedłem w stronę zbiornika towarzyskiego z roślinami. Niestety okazało się, że jest to bardzo kiepski pomysł ze względu na twardą wodę, którą mam w kranie (GH - 23*N!!!). Myślałem, czy nie założyć sobie filtra RO, lecz jak przeliczyłem ile musiałbym wylać "ścieków", żeby uzyskać dobre parametry wody do uprawy roślin, to stwierdziłem, że chyba jednak mi się to nie kalkuluje... :???:


Z tego co mi wiadomo pyszczaki Saulosi wolą twardą wodę. Zapewne i tak będę musiał zmiękczać wodę w zbiorniku, lecz nie tak bardzo jak w przypadku roślinniaka. Pomyślałem zatem o powrocie do pierwotnego planu, tzn. założeniu akwarium jednogatunkowego z tymi rybami w obsadzie 1 + 4/5. Mam jednak w związku z tym kilka pytań i wątpliwości, a myślę, że będzie lepiej posłuchać co mądrzejsi w temacie maja do powiedzenia, niż gdybym wpuścił ryby i się męczyły...


Do mojego baniaka założyłem niedawno kubeł (

AG140 FILTR KUBEŁKOWY 1000L/H ZEWNĘTRZNY AKWARIUM (5525367855) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img06.allegroimg.pl/photos/400x300/55/25/36/78/5525367855@@AMEPARAM@@06@@AMEPARAM@@55/25/36/78@@AMEPARAM@@5525367855

) i póki co jestem z niego zadowolony. Przeglądając galerę na forum i czytając posty zauważyłem, że przeważająca większość z Was ma w zbiornikach także filtry wewnętrzne. Czy jest on konieczny w zbiorniku malawi, czy wystarczy mi ten kubełek? Jako media mam obecnie w filtrze w kolejności przepływu: 1. bio gąbka, 2. ceramika, 3. keramzyt.


Kolejna moja wątpliwość dotyczy startu zbiornika. Czy mogę zastosować wodę, którą mam obecnie w baniaku, aby przyspieszyć start?


Jeśli chodzi o wystrój, to mam zamiar zastosować to co mam w okolicy, w której mieszkam, tzn. skały wapienne. Czy to dobry pomysł? Jak przygotować kamloty przed włożeniem do zbiornika - wygotować? Na dno chcę dać piasek kwarcowy granulacji ok. 0,8 - 1.2 mm - skąd go wziąć (wiem, że to banalne pytanie ale jakoś nigdy nie był mi potrzebny, to nie wiem :-D )?


Jeśli chodzi o oświetlenie, to mam pokrywę a w niej 2x18W T8. Czy to wystarczy, czy z jakichś względów powinienem zminić np: na T5, lub LED? Świetlówki na razie są stockowe, lecz myślę o założeniu z czasem lepszych. Co polecacie? Zaznaczam, że nie planuję trzymać w zbiorniku roślin (już nie ;-) ).


Wiem, że pytania są wręcz trywialne, lecz tak jak pisałem wcześniej - wolę posłuchać bardziej doświadczonych ode mnie niż założyć zbiornik "na pałę" i męczyć ryby. Dziękuję zatem z góry za cenne rady.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Dobrze że zmieniłeś na Malawi - tu się dzieje dużo więcej i szybciej niż w roślinnym. Szkoda że w profilu nie podałeś miejscowości - łatwiej radzić by było.


ad. wody GH 22 to woda za twarda nawet dla Tanganiki a w jeziorze Malawi jest bardzo miękka GH 4-7 ale to nie ma większego znaczenia dla naszych ryb - ważniejsze jest pH kranówy ale tego nie podajesz ani miejscowości by sprawdzić w wodociągach.


ad kubła - jest do 112l OK a czy dawać mechanika to sam dojdziesz jak ryby zaczną brudzić i nie będzie co kupek zamiatać ale masz dużo czasu .


ad woda ze starego baniaka - nie ma żadnej wartości biologicznej poza syfem i patogenem który przeniesiesz do nowego. Znaczniej wartościowe są stary piasek i złoże przeniesione do nowego baniaka lub chociaż podzielone tak - 1cm piasku zgarnięte z wierzchu i przełożone do nowego baniaka oraz połowa złoża biologicznego.


piasek OK , kamoli nie gotować tylko opłukać a czy wapienie czy inne to twój gust i wybór.

światła nie zmieniaj i tak kiedyś zmienisz baniak na większy bo Malawi to zarażliwa choroba :D

Link to comment
Share on other sites

ad woda ze starego baniaka - nie ma żadnej wartości biologicznej poza syfem i patogenem który przeniesiesz do nowego.


Moim zdaniem troszkę za dużo powiedziane, że nie ma żadnej wartości... ;) ja wystartowałem swoje akwarium tylko za pomocą dodania uzdatniacza, bakterii startowych i właśnie wody z używanego akwarium (woda + wypłukanie gąbki), a zajęło mi to około 3 tygodnie, jako zapalony początkujący akwarysta testy robiłem co drugi dzień i obserwowałem jak idzie cykl azotowy ;) tak więc chyba jednak coś jest w tej wodzie...


Jeśli chodzi o kamienie to tak jak Henryk napisał, kwestia gustu, wapienie będą dobre dlatego, że będą buforować pH.


Co do światła, będzie ok, ale zależy co kto lubi, sam zobaczysz, czy nie będzie za jasno - jeśli będzie, wystarczy, że owiniesz świetlówki folią aluminiową zostawiając jakiś fragment - uzyskasz przez to efekt półmroku. Co do barwy świetlówek, to też zależy od tego, czego oczekujesz, możesz połączyć coś typu Hagen PowerGlo i Hagen AquaGlo, ryby będą super wybarwione, możesz pójść w niebieskie klimaty i zamiast AquaGlo zastosować światło niebieskie (bodajże Marine Blue). Zamiennikami drogich Hagenów są Sylvanie, świecą bardzo podobnie więc raczej nie warto przepłacać.


Piasek kwarcowy o takiej granulacji kupisz w Castoramie, Leroy Merlin itp. w cenie około 6-7 zł za 25kg co będzie nawet zbyt dużą ilością do Twojego baniaczka. Dokładnie nazywa się piach kwarcowy Kreisel 099. Ale możesz też wybrać się na skład budowlany i sam wybrać sobie piach, jaki chcesz. I ten trzeba będzie płukać i ten z Castoramy ;)


Co do mediów filtracyjnych - ja jestem zwolennikiem grysu koralowego, wg Henryka muli on przepływ w filtrach, ja używam i niczego takiego nie zauważyłem, trzeba tylko wybrać odpowiednią gradację, a taką wg mnie jest 20mm.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o pH wody, to w zbiorniku oscyluje ono w okolicach 7,5 - 7. Zaznaczam jednak, że jest to pomiar wody ze zbiornika, w którym mam np: sporych rozmiarów kawał drewna. Kranówę zmierzyłem przed chwilą i wyszło 7,4 (test kropelkowy Zooleka).


Miejscowość to akurat maleńka wioska w małopolsce w okolicach Krakowa (w sumie tu wszystko jest "w okolicach" ;-) ) - Sułkowice gm. Iwanowice.


Jeśli chodzi o stary piasek, to raczej odpada, bo w tym momencie w zbiorniku jest ziemia do kwiatów przysypana warstwą żwiru bazaltowego gradacji 2 - 6mm. Jest on dosyć ostry, więc raczej się dla pyszczaków nie nadaje (pominąwszy fakt, że jest czarny i nie pasuje mi do koncepcji :-) ).


i tak kiedyś zmienisz baniak na większy bo Malawi to zarażliwa choroba

Mam wrażenie, że moja żona się właśnie tego obawia ;-)


zależy co kto lubi' date=' sam zobaczysz, czy nie będzie za jasno - jeśli będzie, wystarczy, że owiniesz świetlówki folią aluminiową zostawiając jakiś fragment[/quote']

Bardziej się obawiałem, czy to nie będzie za mało. Zmniejszyć zawsze można :-)

Link to comment
Share on other sites

Za mało nie będzie, akwaria z biotopem Malawi nie potrzebują dużo światła ze względu na brak roślin ;) wejdź sobie w galerię i pooglądaj baniaki na forum, sam zobaczysz, że jest raczej ciemniej niż jaśniej. Testy rób przy świetle dziennym, teraz już może przekłamywać. I co najważniejsze kup test kropelkowy JBLa z zakresu 7.4-9.0.

Link to comment
Share on other sites

najważniejsze kup test kropelkowy JBLa

Właśnie nigdy ich nie używałem, a widzę że tu wszyscy na JBL jadą. Serio jest taka różnica w pomiarach? Zoolek mi zawsze wystarczał...

Link to comment
Share on other sites

Jeśli Zoolek ma testy na pH z zakresu 7.4-9.0 to chyba jeszcze jest ok, ale jeśli chodzi o takie testy jak NO2, NO3 to lepiej kupić JBLa ;)

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Moim zdaniem troszkę za dużo powiedziane, że nie ma żadnej wartości... ;) ja wystartowałem swoje akwarium tylko za pomocą dodania uzdatniacza, bakterii startowych i właśnie wody z używanego akwarium (woda + wypłukanie gąbki), a zajęło mi to około 3 tygodnie, jako zapalony początkujący akwarysta testy robiłem co drugi dzień i obserwowałem jak idzie cykl azotowy ;) tak więc chyba jednak coś jest w tej wodzie...Nie to bym się spierał z Mateuszem choć dokładnie tą tezę o bezwartościowej starej wodzie sprawdziłem ale sam Mateusz potwierdza iż stara woda nic nie wnosi oprócz syfu, patogenu i azotanów - i to jest to coś co bez wątpienia wnosi stara woda.


Jeśli twój start na uzdatniacz, bakterie i starą wodę oraz sos z gąbki ( czytaj gnijące zanieczyszczenia organiczne - gówienka i resztki pokarmu) trwał 3 tygodnie.


A u mnie i wielu kolegów wielokrotnie powtarzany start na uzdatniacz, bakterie, WA i czystą kranówę średnio trwał od 12-17 dni to wskaż mi tu jakąś wartość dodaną z tej starej wody poza tym wymienionym samym złem.

Raczej zauważam negatywny wpływ starej wody na czaso-okres dojrzewania akwarium:( chyba że coś pominąłem.


Właśnie nigdy ich nie używałem, a widzę że tu wszyscy na JBL jadą. Serio jest taka różnica w pomiarach? Zoolek mi zawsze wystarczał...


Z czegoś to wynika - najpewniej z sumy doświadczeń kolegów z tego forum.

Pytanie więc czy traktujemy tą wiedzę serio jest nie na miejscu;)

Jedynie test Zooleka pH zakres 7,4-9 jest bardzo dobry - reszta nie warta tej najniższej ceny jakie mają testy kropelkowe:D


Jak jesteś oszczędny zrób tak.


Kup 0,5l rurek ceramicznych takich po ok.6 zł za litr (chyba że już masz złoże) wsyp do dowolnego naczynia pojemności ok 3l i przysyp 1-2 garścią tego żwirku i czarnej ziemi ze starego baniaka - zalej wodą z baniaka i włącz tam napowietrzanie z brzęczyka lub najmniejsza pompę jeśli masz. Wyjdzie takie gotowane czarne błotko

Nie kupuj uzdatniaczy, bakterii startowych , biostarterów ani pożywki. Postaw w cieple i niech chodzi 2-max 3 tygodnie potem ceramikę opłucz w wodzie z akwarium i wsadz do filtracji w nowej zakładanej 112l

Masz Gotową biologię od razu na przyjęcie pełnej obsady natychmiast i niemal za darmo.:D za zaoszczędzone środki kup uzupełnienie JBL GH oraz to


https://www.jbl.de/?lang=pl&mod=products&func=detail&id=5941


wychodzi najtaniej.:D i masz wszystkie potrzebne w Malawi testy i co najistotniejsze - może nie w najniższej cenie ale na pewno wiarygodne.

Link to comment
Share on other sites

Z czegoś to wynika - najpewniej z sumy doświadczeń kolegów z tego forum.

Pytanie więc czy traktujemy tą wiedzę serio jest nie na miejscu;)

Jedynie test Zooleka pH zakres 7,4-9 jest bardzo dobry - reszta nie warta tej najniższej ceny jakie mają testy kropelkowe:DSpokojnie - nie chciałem tu nikogo urazić. Przyzwyczajony po prostu jestem do opinii, która panuje wśród akwarystów zajmujących się tropikalnymi zbiornikami towarzyskimi, która mówi, że testy Zooleka są w miarę wiarygodne. Najwidoczniej w akwarystyce związanej z biotopem malawi standardy jakości są wyższe. :-)


Kup 0,5l rurek ceramicznych takich po ok.6 zł za litr (chyba że już masz złoże) wsyp do dowolnego naczynia pojemności ok 3l i przysyp 1-2 garścią tego żwirku i czarnej ziemi ze starego baniaka - zalej wodą z baniaka i włącz tam napowietrzanie z brzęczyka lub najmniejsza pompę jeśli masz. Wyjdzie takie gotowane czarne błotko

Nie kupuj uzdatniaczy, bakterii startowych , biostarterów ani pożywki. Postaw w cieple i niech chodzi 2-max 3 tygodnie potem ceramikę opłucz w wodzie z akwarium i wsadz do filtracji w nowej zakładanej 112lPowiem tak: bardzo mi się ten pomysł podoba, bo tak - jestem oszczędny (raczej gospodarny - nie lubię wyrzucać pieniędzy w błoto ;-) ) i lubię zdjełać coś samemu. Sprawia mi to po prostu radochę.

Jednakże, tak jak już pisałem, działa już u mnie filtr. Co prawda złoże nie jest jeszcze raczej dojrzałe, bo filtr z ceramiką i keramzytem pracuje dopiero kilka dni, lecz do środka kubła trafiła także gąbka z filtra wewnętrznego, który pracował w akwa przez jakieś 2 miesiące. Wrzuciłem go tam właśnie po to, aby przyspieszyć dojrzewanie złoża. Zastanawiam się zatem co lepiej teraz zrobić - zastosować podany przez Ciebie sposób co wiązało by się z opróżnianiem filtra, czy po prostu odpalić filtr "tak jak jest" na zbiorniku z nową wodą, podłożem, wystrojem, etc...

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Gdzieś mi umknęło że ta 112l już lata na tym filtrze.

Wsadziłeś tam starą dojrzałą gąbkę więc dałeś nie złe złoże nitryfikacyjne które zaszczepi resztę tego co tam siedzi łącznie z nowym piaskiem. Zapewne w gąbce były też zanieczyszczenia organiczne które dadzą w końcu amoniak więc i pożywka powinna być po kilku dniach.

Nic więc bym już nie ruszał a jedynie te testy kupił by obserwować NH4 i NO2 bo tak na ślepo nie wiadomo kiedy to dojrzeje ale zapewne szybko.

Pyszczaki to brudasy więc ilości wszelkiej maści zanieczyszczeń wody to nie jak w ogólnym z roślinami - tu raczej trzeba kontrolować wodę, ale są tacy co idą tylko na swoje wyczucie bez testów. Ta teczka testów JBLa cenna bo ma książeczkę z kolornikami do wszystkich ich testów więc jak coś nowego chesz mierzyć wystarczy dokupić tanie uzupełnienie testu a nie cały droższy test np na SiO2 jak cię okrzemki dopadną:(

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
  • Piotr775
  • przemo-h
   @Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką. Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉 Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 
  • pulpet
   Chyba niewieścieje na starość, bo przybity nudą długich jesiennych wieczorów poczułem potrzebę przemalowania wnętrza akwarium😁. No i  meble poprzestawiałem  trochę.   Było Jest A poważnie, moduły i tło, które wykonałem około rok temu nie do końca zdały egzamin. Pojawiły się pęknięcia i odpryski. Nieliczne, ale nie chciałem czekać na więcej i postanowiłem trochę to poprawić. Usunąłem niepewne elementy zaprawy i całość pokryłem żywicą epoksydowa i piaskiem. Udało się uniknąć malowania. Trochę eksperymentowałem, praktycznie każdy element jest robiony trochę inaczej. Cześć jest posmarowana żywicą i obsypana piaskiem, część malowana żywicą wymieszaną wcześniej z piaskiem. Używałem też piasków o różnych odcieniach  i różnej średnicy. Mam w planach dwa duże zbiorniki, do których dekoracje będę robił sam. Więc miałem okazję poćwiczyć. Pomoczy się to wszystko trochę, porośnie glonem i będę wiedział, jaki wariant najbardziej mi odpowiada i taki zastosuję robiąc dużo większe projekty. Zbiornik byl pozbawiony dekoracji przez dwa tygodnie, więc bez problemu pozbyłem się nadmiarów przychówku. Wyłowiłem 17 podrośniętych rdzawych, takich 3-5 cm. Rój drobiazgu został skutecznie wyjedzony przez dorosłe ryby. Na chwilę spokój będzie.  Do tego łatwo było przeprowadzić inwentaryzację ilościową i wielkościową.  Parę ryb trafiło do siatki i zostało dokładnie zmierzone. Więc bez żadnych tam orientacyjnie, na oko, pi razy drzwi i około wiem jak liczna jest obsada i kto ma ile wzrostu. Acei 2/6 Panowie 15 cm dominujący i 12 cm Panie 10-11 cm   Maingano 2/5 Panowie 12 i 11 cm, brak dominanta Panie 7-8,5 cm Trzy sztuki przychówku 2,5-4 cm. Nie dały się zjeść przy braku dekoracji więc zostały.   Rdzawe 2/6 Panowie 12 i 11,5 cm brak dominanta Panie 6,5-7,5 cm   Saulosi 5/8? 4 panowie 10-11 cm i jeden ok. 7cm przychówek.  Dwa samce zdecydowanie dominujące. .Dwa albo 3 do redukcji. Panie 3 szt ok. 7 cm z pierwszych zarybień i pięć szt. ok. 4 cm dopuszczone niedawno. Hodowiec zaglądał pod ogon i jest pewny że dziewczyny, ja nie do końca. Zobaczymy co wyrośnie. Ogólnie jedyne ryby, które mi się eliminują. Co jakiś czas panienki dostają szału i uśmiercają jedną z koleżanek.   2 Nimbochromis Livingstoni 15 i 13 cm. Miały eliminować narybek eliminują.granulat. Oba do wydania. Nowa aranżacja wymaga jeszcze poprawek i dopieszczenia. Na razie z browarkiem w ręku patrzę i kontemplacji się oddaję. Będą przeróbki i kręcenie elementami, bo nie jestem zadowolony. Dojdą glony. Światło też lipa, bo padła mi belka oświetleniowa i świeci coś tam z cmentarzyska rupieci w piwnicy.  Nowe światło Made in @Bartek_De & @aurban6 czeka na mnie w Polsce i zostanie zamontowane niebawem. Zobaczę jak to wyjdzie. Albo pomaluje jeszcze raz.  I dorobię inne moduły. A co mi tam 😁.
  • makok
   Trochę zagęściłem i dodałem parę kolorów, bo lubię mieć opcje, a miałem wolne miejsca podłączenia. Wyszło zacnie. Całość spróbuję upchnąć w belkę 160cm.
  • aurban6
   3mam kciuki i kibicuje. Jedna uwaga pomyśl co z wilgocią w lampie bo napewno będzie mokro. Ledy spoko nie ma problemu ale co z pozostałą elektroniką. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Nie mam jeszcze fish roomu, dopiero kiedyś w nowej chacie. Czytałem że piszczenie rozwiązują stosowne rezystory. nm-tech.pl zdaje się coś takiego mówił na którymś filmie. I tak je kupić muszę, więc zbadam sprawę. Wolałbym wszystko mieć w lampie i wjechać tylko kabelkiem powera, bo mam 48 kanałów PWM + 8 sekcji zasilania 🤣. Będzie się działo. Raczej jedyne co wywalę na zewnątrz to zasilacz(e).   No teraz jakoś to wygląda i jest porządek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.