Jump to content

microbe lift special blend


Gdynianin
 Share

Recommended Posts

Czy ktoś startował zbiornik na tych bakteriach?

Zostało mi tego jakieś 1,5 litra z morskiego, szkoda żeby sie zmarnowało. W instrukcji piszą, że do słodkowodnych się nadaje, a w morskim robił z pewnością dobra robotę co mogę potwierdzić

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Jak podał Piotr temat był opisany przez kolegę makoka tu


http://forum.klub-malawi.pl/start-pominieciem-cyklu-azotowego-dojrzewania-mozna-t24339p2.html


Jednak nie był to żaden start nowego baniaka jak u ciebie ale zwykły przeszczep biologii ( przeniesione 70kg piasku ze starego akwarium i nie wiem co tam jeszcze w filtrach bo mgliście napisane)


IMHO więc wnioski kolegi o stabilności zbiornika po 48h są zupełnie słuszne i bez tych wszystkich specyfików i jak najbardziej możliwe wszak pod warunkiem że mamy 70kg piasku z dojrzałego baniaka. Wystarczyło zebrać tylko 1cm tego z wierzchu ( dostęp tlenu) bo tam siedzi kompletna żywa działająca od pierwszych sekund biologia nitryfikacyjna.


Przy starcie zupełnie nowego baniaka dałbym jednak standardowo:


- uzdatniacz kranówy

- pożywkę dla bakterii nitryfikacyjnych czyli amoniak ( pod różną postacią wybraną przez ciebie ale ja polecam WA)

- typowe bakterie nitryfikacyjne bez pożywki jak Microbe-Lift Gel Filter, Prodibio Biodigest, Seachem Stability a Specjal Blend tak na dokładkę:D


Chyba że kolego z morskiego sumpa wyjmiesz 2l złoża ( siporax,grys lub co tam siedzi) wypłuczesz z soli w miednicy wodą z uzdatniaczem i przełożysz do tego sumpa słodkowodnego.

Wtedy już nic nie dawaj poza pożywką dla przeszczepionych bakterii a po kilku dniach jak zniknie NO2 masz gotowy baniak na wpuszczanie ryb. :shock:

I jak już rybcie będą - wtedy lej ten Specjal Blend bo podobno NO3 biologicznie usuwa ( czyżby taki biopolimer w płynie??) - raczej w Malawi mało realne by zauważyć , ale nie sprawdzałem to pewny nie jestem.

Link to comment
Share on other sites

wtedy lej ten Specjal Blend bo podobno NO3 biologicznie usuwa ( czyżby taki biopolimer w płynie??) - raczej w Malawi mało realne by zauważyć , ale nie sprawdzałem to pewny nie jestem

Może rozwiniemy tu czy gdzieś indziej?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Może rozwiniemy tu czy gdzieś indziej?


Jeśli miałbym testować "biopolimer w płynie" to na pewno w nowym temacie i na pewno jeden z tych dwu


http://erybka.pl/product-pol-7044-Red-Sea-NO3-PO4-X-100-ml.html

bo ma takie opinie akwarysty w erybka

Autor: Tomasz, Wrocław Ocena: 5*

Skuteczny środek, ale trzeba uważać z dawkowaniem. Z ulotki wychodziło 3,6 ml na dzień, ale po pierwszej dawce woda zmętniała. Zmętnienie ustąpiło samo po kilku dniach. Zmniejszyłem dawkę do 1 ml i było już ok. NO3 spadło z kilkudziesięciu do 5-10 mg/l."


lub ten

http://erybka.pl/product-pol-9341-Tropic-Marin-Elimi-NP-50-ml.html


oba tanieją w oczach bo konkurencja i wiadomo że to węgiel organiczny i jak podejrzewałeś w NGBC i TMBT specjalne szczepy bakterii - podobnie jak te kostki czy podkówki. Te zapewne nie potrzebują miesiąca by wystartować biologię bo powstaje wszędzie w całej wodzie baniaka jednocześnie - tak przynajmniej mniemam.


Zauważam identyczne zachowanie jak przedawkowanie NGBC czy TMBT. też woda mętnieje, spada poziom tlenu O2 a rośnie poziom CO2 - przy dawce 7mlNGBC/l miałem tak samo a ryby pływały pod powierzchnią łapiąc powietrze. Wystarczyło dodatkowe napowietrzanie i za kilka minut było po sprawie. Jak już NO3 spadło to tak duża dawka nie robiła już problemów - tylko przy starcie to zauważyłem.


Niestety Patryku w obu akwariach mam już biopolimery i stałe poziomy NO3 5-10 więc nie mam jak testować - może kiedyś w morskim ale to inne warunki filtracji - tu cudowny wynalazek -odpieniacz którego w słodkim na razie brak:idea:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.