Jump to content

tło strukturalne - czy warto?

Gdynianin
 Share

Recommended Posts

Witam.

Jako, że cały czas układam w głowie wygląd zbiornika zastanawiam się jak rozwiązać temat tła strukturalnego i cyrkulacji.

Mam zbiornik 135/70/80 wbudowany w ścianę, z widoczną tylko frontową szybą, reszta zbiornika wraz z całym zapleczem technicznym, sumpem jest w osobnym pomieszczeniu.

Na całej długości tylnej ściany jest komin zewnętrzny wraz z grzebieniem.

Podobają mi sie te tła 3D i chciałbym je postawić w taki sposób, aby nie było widocznego powrotu wody z sumpa oraz pomp cyrkulacyjnych (mam morskie Tunze lub Jebao). Na pompy zawsze można wywiercić otwory w tle i zabezpieczyć wylot siatką , ale trzeba by wtedy odsunąć tło od tylnej ściany, podobnie w zasadzie na powrót.

I tu rodzą się pytania do bardziej doświadczonych:

- czy tło może byc odsunięte od tylnej ściany? - będą tam martwe strefy

- cz w przypadku odsunięcia tła od ściany ciśnienie wody nie będzie go dociskało do ściany

- czy wogóle pomy cyrkulacyjne są potrzebne skoro powrót będzie już poniekąd funkcje cyrkulacji pełnił?

- czy tło może byc odsunięte od tylnej ściany? - będą tam martwe strefy

Jeśli tam będą cyrkulatory to nie.

- cz w przypadku odsunięcia tła od ściany ciśnienie wody nie będzie go dociskało do ściany

Jak za tłem będzie woda to nie.

- czy wogóle pomy cyrkulacyjne są potrzebne skoro powrót będzie już poniekąd funkcje cyrkulacji pełnił?

Wszystko zależy od wystroju IMHO nie mam doświadczenia z cyrkulacją gdzie wlot i wylot jest na tylnej ścianie więc ???

Andrzej Głuszyca
Nurtuje mnie jeszcze temat czyszczenia takiego tła.

Jak często to czyścicie i czy na czas czyszczenia wyjmujecie?

...nie ma potrzeby czyść. Nigdy nie wyjmowałem w celu czyszczenia. Nawet zarośnięte glonami jest elementem tego małego ekosystemu i dodaje jemu naturalności. Oczywiście nie musi być zarośnięte .

...jest taka zasada w akwarystyce: im mniej wkładasz ręce do akwa tym lepiej mają się nasi podopieczni.