Jump to content

Filtracja narurowa - 576 l

lajkonik
 Share

Recommended Posts

Pomyśle nad tym filtrem narurowym , co do pompy to grundfos jest znaną dobrą firmą i msło prądu pobiera , innej nie znam , są dwa modele alpha 2 25-40 i 25-60 którą wybrać i czy opłaca sie kupować używkę.

Mój początek z narurowcem zaczął się od pompy grundfos alpha2 25/40. Z biegiem czasu nadeszło wiele pozytywnych opinii na temat pomp omnigena, jak też kilka osób na forum może potwierdzić te opinie. Dlatego też zakupiłem ją tylko mocniejszą 25/60. Sprzedałem grundfosa, omnigen mi śmiga do dziś, ok 2lat.

Reasumując omnigen dużo tańszy a pobór prądu zbliżony 7-25-45w. Ja kupowałbym nową i mocniejszą 25/60 (zawsze można bieg zmniejszyć) wiedząc, że kupuję to na lata (5lat gwarancji) a różnica w cenie niewielka od używki.

Tylko pytanie czy wydajność jest taka sama czy większ na biegach 1,2,3 , grundfos na trzecim biegu 22 w a omnigena 45 w rużnica jest.

Pomyśle nad tym filtrem narurowym , co do pompy to grundfos jest znaną dobrą firmą i msło prądu pobiera , innej nie znam , są dwa modele alpha 2 25-40 i 25-60 którą wybrać i czy opłaca sie kupować używkę.

Witaj

Jeśli planujesz narurowca do niemal sześciuset litrowego akwarium to pamiętaj że

przepływ będzie spadał wraz z jego rozbudową oraz zabrudzaniem się wkładów .

Do tego myśl jaka mi się nasuwa to czy skuteczna filtracja nie powinna wynosić

od 3/5x - pojemność zbiornika na/h ?

Stosując wydajną pompę (myślę tu raczej o OMIS25/80 - 110L/h) można zbudować

na niej dwa obiegi filtracyjne mechanik/biolog .

Osobiście na pompie Wilo 20/70 o mocy od 54W do 113W mam dwa obiegi (mechanik-korpusy/biolog-kubełek) w zbiorniku 300 litrów, i powiem że pompa mogłaby być wydajniejsza .

Natomiast w kolejnym zbiorniku obecnie są 2 dosyć spore pompy Wilo Top Z30 – od 110/165watt (biolog) oraz

OHI 32/80 – od 150/248watt (mechanik-korpusy) wydajność tej pompy to 160L/H co jest nie osiągalne przy kilkunastu korpusach z ich wkładami (nawet gąbkami 10/30ppi) do tego inne media , co z kolei zmniejsza przepływ stawiając narastający opór tłoczonej przez pompę wodzie .

Decydując się na tak duże akwarium powinieneś się liczyć z kosztami , cudów nie ma nie zasilisz takiego zbiornika

„energią kosmiczną” oświetleniu filtracji musisz zapewnić większą ilość wattów niż w zbiorniku 100/200 litrowym.

Tia..... A u mnie w 1147l akwa hula na dwóch pompach 25-40 każda po 22W bierze i nie widze podstaw do zapodawania takich monstrum jak pompa 165W i 248W toć to jakiś obłęd.

pytanie do STANA zrobię tak dwa korpusy przed pompą za trzy i bajpas , rurki 3/4" pompa to grundfos alpha 2 25/40 . tylko czy pompę mogę dać niżej od korpusów ?