Jump to content

Eheim 350 pro


Galaxian55
 Share

Recommended Posts

Post_Mortem

Filtracja w akwarium nie działa na zasadzie działania arytmetycznego tzn. nie możesz zakładać, że uruchamiając 2 filtry dedykowane do zbiorników 350 litrowych obsłużysz zbiornik o litrażu 700 litrów ;-) W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na przepływ wody (1050 l/h w każdym z tych filtrów), przy czym jest to wydajność pompy czyli wydajność na tzw. jałowym biegu (bez wkładów w filtrze i bez węży). W normalnych warunkach użytkowania filtra zapewne rzeczywista wydajność oscylować będzie w granicach 800 - 850 l/h, czyli bez szału.


Jeśli chciałbyś oprzeć filtrację w zbiorniku wyłącznie na tych 2 filtrach, o których piszesz to moim skromnym zdaniem takie rozwiązanie sprawdziłoby się w zbiorniku 240 - maksymalnie 300 litrowym o standardowej długości 120 cm, z tym, że gdybyś chciał mieć czyste podłoże to zapewne musiałbyś wspomóc filtrację jakimś cyrkulatorem.

Link to comment
Share on other sites

Galaxian55

tzn ze jeden filtr nadaje sie do akwa 120l ?

-- dołączony post:

w tej chwile dwa filtry chodzą w akwa 200l i odda jest kryształ podmianka raz na dwa do trzech tygodni zero problemów mysle ze 375 lub 450 spokojnie by dały rade

Link to comment
Share on other sites

Post_Mortem

Znowu się Kolego odwołujesz do działań matematycznych, a niestety nie tędy droga ;-)

To czy filtracja się sprawdzi w danym zbiorniku zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od obsady (ilość i wielkość ryb, które pływają w akwarium), aranżacji zbiornika oraz mediów filtracyjnych, które się stosuje.

Nie wiem co leży u podłoża Twoich pytań (tzn. czy masz plany przejścia na większy zbiornik z wykorzystaniem dotychczasowego sprzętu, czy pytasz tak czysto teoretycznie).

Jeśli masz już takie filtry, a planujesz założenie większego zbiornika to oczywiście nic Cię nie kosztuje spróbowanie z taką filtracją w zbiorniku o litrażu 375 - 450, choć wydaje mi się, że przy takim litrażu nie będziesz zadowolony z efektów pracy (większy litraż to więcej ryb, być może większe gabarytowo gatunki i w konsekwencji więcej odchodów, większa ilość wody do przefiltrowania, no i oczywiście dłuższy zbiornik, co też będzie miało wpływ na efektywność działania filtrów). Zatem odnoszenie filtracji działającej w zbiorniku o litrażu 200 do zbiornika 375 - 450 litrowego według mnie nie jest trafnym działaniem.

Tak z ciekawości napisz coś o obsadzie.


Tak dla przykładu, w moim zbiorniku działają 2 Fluvale 406 (bez żadnych wynalazków typu prefiltr w postaci gąbki na zasysach, czy też korpusy przed "wejściem" do kubła) oraz cyrkulator AquaReef Circulator 1000 (oczywiście skręcony - działający na 1/3 mocy). Jeden kubeł pełni rolę typowego mechanika, a drugi jest odpowiedzialny za biologię i wspomaganie cyrkulacji w górnej części zbiornika. Niezaprzeczalną zaletą Fluvali jest to, że słyną m.in. z dobrej cyrkulacji i z czystym sumieniem mogę polecić taką filtrację w zbiorniku (woda kryształ, właściwe parametry wody, a na dnie nie zalegają odchody).

Znam osoby, które opierały filtrację na kubłach o podobnych parametrach do Fluvali np. JBL e1501 i nie były zadowolone z efektu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.