Skocz do zawartości

Postrzępione płetwy.


maqus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!


Proszę o wskazówki czy rybki na zdjęciach zostały poturbowane czy też jest to początek jakiegoś paskudztwa?


Kilka istotnych informacji. Postrzępione płetwy mają tylko Saulosi i to nie wszystkie.8 sztuk ma, 2 nie mają. W najgorszym stanie są dwie najmniejsze rybki (zdjęcie nr2 i 3), chociaż średnia samiczka też nie wygląda za dobrze (nr4).

Próbowałem je odłowić do kotnika ale na próbach się skończyło. Jak tylko siatka wędrowała do akwa rybki znikały pomiędzy kamieniami. Ogólnie apetyt im dopisuje ale mają wyraźne kłopoty z poruszaniem się. Jedna nawet cały czas leży w rogu na piasku. Maingano pływają w wyśmienitej kondycji a płetwy są idealne. Dzisiaj zauważyłem, że rybki mają braki nie tylko w płetwach ogonowych ale także odbytowej i grzbietowej. Końcówki wybrakowanych płetw są koloru pomarańczowo czerwonego. Czy takie są konsekwencje walk pomiędzy Saulosi?


Co począć? Jeżeli to jest wynik zawieruchy, to czekać aż naturalna selekcja zrobi swoje? Kupując rybki brałem poprawkę, że w pewnym momencie będzie ich za dużo i trzeba je zredukować.

Czy jest to może jednak wynik jakiegoś choróbska a ja nie dostrzegam innych objawów?


Akwa 250l ma rok czasu, filtracja kaseciak, parametry wody (NO2, NO3, pH, temp.) wzorcowe, badane co tydzień testami JBL, karma OSI 2xdzień, obsada: 2+8 Saulosi, 8szt Maingano.


7495eed25a0ac662m.jpge0bc563652957d51m.jpge353bc9aa5cd5e1cm.jpg7752d691a28b4911m.jpgb22f2ce78239a8e9m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!


Proszę o wskazówki czy rybki na zdjęciach zostały poturbowane czy też jest to początek jakiegoś paskudztwa?


Cześć kolego:D

Gdyby to był efekt poturbowania to "woje" wyglądają jak po Bitwie pod Grunwaldem co niechybnie byś zauważył, więc moim zdaniem to drugie i nie początek ale stan wysokiego zaawansowania.

Jeśli znawcy chorób potwierdzą to proponuje niezwłocznie wlać do baniaka to lekarstwo

http://erybka.pl/product-pol-57-Microbe-Lift-Artemiss-118-ml.html

ci są szybcy w dostawie.

Nie trzeba ryb wyławiać a i maingano nie zaszkodzi.


Przeczytaj uważnie dawkowanie i zalecenia i usuń z baniaka co należy Purigen, Purolite, NGBC, TMBT jeśli jest to także.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt taki że fotki nie są zbyt dobrej jakości, ale i ja sądzę że to efekt walki i podgryzania. Jeśli w dzień nie widać takich zachowań, postaraj się poobserwować co się dzieje z godzinkę do nawet 2 po zgaszeniu światła. A jest na co czasami popatrzeć ;) Często to właśnie dopiero wtedy zaczyna się dziać. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za sugestie.


Wczoraj siedziałem chyba ze dwie godziny i obserwowałem. która rybka rozrabia w tym zbiorniku. Niestety nie zauważyłem żadnej znaczącej agresji. Ot, od czasu do czasu wybarwiający się samiec pogoni którąś jak za blisko wpłynie w jego strefę. Jakiś mega znaczących bójek nie było.


Jednak moim zdaniem sprawa się ma coraz gorzej :( Dwie najmniejsze rybki cały czas siedzą schowane w rogach lub za kaseciakiem, gdzie na pewno nie są obiektem jakiś ataków. Jednak dzisiaj ich stan ogonków jest fatalny. Płetwy praktycznie nie ma. Kikut i nic więcej. No i oczywiście kłopoty z pływaniem. U pozostałych osobników też tych płetw ubywa. A co najważniejsze dzisiaj braki w płetwie ogonowej mają dwie sztuki Maingano:(, w tym jeden duży osobnik, który nie ma za bardzo od kogo obrywać.

Pozytywny fakt, to że rybki mają apetyt, bo jak tylko podejdę do akwarium, wszystkie siedzą w rogu, gdzie sypię jedzonko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co najważniejsze dzisiaj braki w płetwie ogonowej mają dwie sztuki Maingano:(, w tym jeden duży osobnik, który nie ma za bardzo od kogo obrywać.

.



Fakt zdjęcia słabe i tylko ogólny brak płetw widać. Nie śmiałbym dyskutować z Darkiem czy Sebą bo to doświadczeni koledzy i ja przy nich to nowicjusz ale chyba to zacytowane twoje zdanie daje do myślenia.

Pytam więc.

A co ryzykujesz jak zamiast czekać i obserwować powolny postęp ubytków płetw teraz już u wszystkich ryb, w tym zapewne samca alfa w zbiorniku i jednak zaaplikować ten polecany lek? Jego zakup zapewne też potrwa.

Przecież jeśli masz nie ujawnionego kanibala co wszystkie ryby podgryza to choć ten lek - rany pomoże goić.

Życzę ci by się nie sprawdziło - ale moim zdaniem dalsze czekanie nic nie pomoże a te najsłabsze to mają małe szanse na przeżycie, jedyna nadzieja że jedzą.


PS Teraz zauważyłem że zaproponowałem ci Herbtanę lek na pasożyty a ty powinieneś użyć Artemiss lek antybaktryjno-grzybiczy - sorki

Kup wersję do słodkowodnych tu masz opis http://microbe-lift.pl/prod.html


Microbe-Lift Artemiss Freshwater [118ml] (5558074027) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/55/58/07/40/5558074027@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@55/58/07/40@@AMEPARAM@@5558074027

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie najmniejsze rybki cały czas siedzą schowane w rogach lub za kaseciakiem, gdzie na pewno nie są obiektem jakiś ataków. Jednak dzisiaj ich stan ogonków jest fatalny. Płetwy praktycznie nie ma. Kikut i nic więcej. No i oczywiście kłopoty z pływaniem.
To jest akurat objaw pobicia, natomiast to
A co najważniejsze dzisiaj braki w płetwie ogonowej mają dwie sztuki Maingano, w tym jeden duży osobnik, który nie ma za bardzo od kogo obrywać.
już jest niepokojące.

Polecany przez Decco środek na pewno nie zaszkodzi a może pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.