Jump to content

Postrzępione płetwy.


maqus
 Share

Recommended Posts

Witam!


Proszę o wskazówki czy rybki na zdjęciach zostały poturbowane czy też jest to początek jakiegoś paskudztwa?


Kilka istotnych informacji. Postrzępione płetwy mają tylko Saulosi i to nie wszystkie.8 sztuk ma, 2 nie mają. W najgorszym stanie są dwie najmniejsze rybki (zdjęcie nr2 i 3), chociaż średnia samiczka też nie wygląda za dobrze (nr4).

Próbowałem je odłowić do kotnika ale na próbach się skończyło. Jak tylko siatka wędrowała do akwa rybki znikały pomiędzy kamieniami. Ogólnie apetyt im dopisuje ale mają wyraźne kłopoty z poruszaniem się. Jedna nawet cały czas leży w rogu na piasku. Maingano pływają w wyśmienitej kondycji a płetwy są idealne. Dzisiaj zauważyłem, że rybki mają braki nie tylko w płetwach ogonowych ale także odbytowej i grzbietowej. Końcówki wybrakowanych płetw są koloru pomarańczowo czerwonego. Czy takie są konsekwencje walk pomiędzy Saulosi?


Co począć? Jeżeli to jest wynik zawieruchy, to czekać aż naturalna selekcja zrobi swoje? Kupując rybki brałem poprawkę, że w pewnym momencie będzie ich za dużo i trzeba je zredukować.

Czy jest to może jednak wynik jakiegoś choróbska a ja nie dostrzegam innych objawów?


Akwa 250l ma rok czasu, filtracja kaseciak, parametry wody (NO2, NO3, pH, temp.) wzorcowe, badane co tydzień testami JBL, karma OSI 2xdzień, obsada: 2+8 Saulosi, 8szt Maingano.


7495eed25a0ac662m.jpge0bc563652957d51m.jpge353bc9aa5cd5e1cm.jpg7752d691a28b4911m.jpgb22f2ce78239a8e9m.jpg

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Witam!


Proszę o wskazówki czy rybki na zdjęciach zostały poturbowane czy też jest to początek jakiegoś paskudztwa?


Cześć kolego:D

Gdyby to był efekt poturbowania to "woje" wyglądają jak po Bitwie pod Grunwaldem co niechybnie byś zauważył, więc moim zdaniem to drugie i nie początek ale stan wysokiego zaawansowania.

Jeśli znawcy chorób potwierdzą to proponuje niezwłocznie wlać do baniaka to lekarstwo

http://erybka.pl/product-pol-57-Microbe-Lift-Artemiss-118-ml.html

ci są szybcy w dostawie.

Nie trzeba ryb wyławiać a i maingano nie zaszkodzi.


Przeczytaj uważnie dawkowanie i zalecenia i usuń z baniaka co należy Purigen, Purolite, NGBC, TMBT jeśli jest to także.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Fakt taki że fotki nie są zbyt dobrej jakości, ale i ja sądzę że to efekt walki i podgryzania. Jeśli w dzień nie widać takich zachowań, postaraj się poobserwować co się dzieje z godzinkę do nawet 2 po zgaszeniu światła. A jest na co czasami popatrzeć ;) Często to właśnie dopiero wtedy zaczyna się dziać. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za sugestie.


Wczoraj siedziałem chyba ze dwie godziny i obserwowałem. która rybka rozrabia w tym zbiorniku. Niestety nie zauważyłem żadnej znaczącej agresji. Ot, od czasu do czasu wybarwiający się samiec pogoni którąś jak za blisko wpłynie w jego strefę. Jakiś mega znaczących bójek nie było.


Jednak moim zdaniem sprawa się ma coraz gorzej :( Dwie najmniejsze rybki cały czas siedzą schowane w rogach lub za kaseciakiem, gdzie na pewno nie są obiektem jakiś ataków. Jednak dzisiaj ich stan ogonków jest fatalny. Płetwy praktycznie nie ma. Kikut i nic więcej. No i oczywiście kłopoty z pływaniem. U pozostałych osobników też tych płetw ubywa. A co najważniejsze dzisiaj braki w płetwie ogonowej mają dwie sztuki Maingano:(, w tym jeden duży osobnik, który nie ma za bardzo od kogo obrywać.

Pozytywny fakt, to że rybki mają apetyt, bo jak tylko podejdę do akwarium, wszystkie siedzą w rogu, gdzie sypię jedzonko.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
A co najważniejsze dzisiaj braki w płetwie ogonowej mają dwie sztuki Maingano:(, w tym jeden duży osobnik, który nie ma za bardzo od kogo obrywać.

.Fakt zdjęcia słabe i tylko ogólny brak płetw widać. Nie śmiałbym dyskutować z Darkiem czy Sebą bo to doświadczeni koledzy i ja przy nich to nowicjusz ale chyba to zacytowane twoje zdanie daje do myślenia.

Pytam więc.

A co ryzykujesz jak zamiast czekać i obserwować powolny postęp ubytków płetw teraz już u wszystkich ryb, w tym zapewne samca alfa w zbiorniku i jednak zaaplikować ten polecany lek? Jego zakup zapewne też potrwa.

Przecież jeśli masz nie ujawnionego kanibala co wszystkie ryby podgryza to choć ten lek - rany pomoże goić.

Życzę ci by się nie sprawdziło - ale moim zdaniem dalsze czekanie nic nie pomoże a te najsłabsze to mają małe szanse na przeżycie, jedyna nadzieja że jedzą.


PS Teraz zauważyłem że zaproponowałem ci Herbtanę lek na pasożyty a ty powinieneś użyć Artemiss lek antybaktryjno-grzybiczy - sorki

Kup wersję do słodkowodnych tu masz opis http://microbe-lift.pl/prod.html


Microbe-Lift Artemiss Freshwater [118ml] (5558074027) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/55/58/07/40/5558074027@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@55/58/07/40@@AMEPARAM@@5558074027

Link to comment
Share on other sites

Dwie najmniejsze rybki cały czas siedzą schowane w rogach lub za kaseciakiem, gdzie na pewno nie są obiektem jakiś ataków. Jednak dzisiaj ich stan ogonków jest fatalny. Płetwy praktycznie nie ma. Kikut i nic więcej. No i oczywiście kłopoty z pływaniem.
To jest akurat objaw pobicia, natomiast to
A co najważniejsze dzisiaj braki w płetwie ogonowej mają dwie sztuki Maingano, w tym jeden duży osobnik, który nie ma za bardzo od kogo obrywać.
już jest niepokojące.

Polecany przez Decco środek na pewno nie zaszkodzi a może pomóc.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1

Nie raz to przerabiałem i zawsze był to efekt pobicia. Oczywiście nie daje gwarancji, że nie jest to efekt jakiegoś choróbstwa.

Link to comment
Share on other sites

Też stawiam na pobicie , wygląda to tak jak u mnie też mają postrzępione płetwy :) A nawet jeden perlmutt siedzi w jednym miejscu non stop taki chyba podgoniony że nie pływa z resztą.
[300] Malawi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.