Jump to content

Hongi w 250 l


Kamil_M
 Share

Recommended Posts

Witam.

Moje akwarium 100x50x50 już dojrzało, dlatego też postanowiłem zasiedlić je rybami. Planowałem rdzawe i saulosi. Pojechałem zakupić rybki. Jeśli chodzi o P. saulosi, to kupiłm 2 samce i 5 samic. Kupując drugi gatunek, byłem przekonany, że kupuję I. sprengerae. Ryby są młode, na pierwszy rzut oka podobne do rdzawych. Jednak poszperałem w internecie i jestem prawie przekonany, że kupiłem L. sp. hongi "sweden". Przyznam, że nigdy wcześniej ich nie widziałem i się chyba naciąłem. Zastanawiam się teraz, czy oddać te ryby i kupić jednak rdzawe, czy też w akwarium o takiej wielkości mogą one funkcjonować. Co radzicie?

Link to comment
Share on other sites

Mortis

Wrzuć fotki do galerii na identyfikację. Hongi rosną dosyć duże i są bardzo agresywne, potrzebowałbyś kilku kryjówek. Samic Saulosi nie będzie mocno ganiał ale za to samiec może mieć ciepło. Wydaje mi się, że do Hongi powinno być większe akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Po weekendzie będę miał możliwość zrobienia zdjęcia. Wcześniej miałem w tym akwarium takie zwykłe hongi i jakoś żyły, ale teraz chciałbym, żeby nie było im za ciasno. A co do ryb, to na razie samiec saulosi ustawił sobie całe akwarium. :)

Link to comment
Share on other sites

Mortis

Masz 250 l więc pływać będą tylko długości brakuje. Narazie Saulosi sobie ustawił poczekaj aż samiec Hongi dorośnie. U mnie jednego Saulosi odesłał na tamten świat a drugi stracił wybawienie. Saulosi odzyskuje kolory tylko czasami ale ganiany jest okrutnie.


Oczywiście nie musi tak być, opisałem swoje obserwacje.

Link to comment
Share on other sites

adam17123

Z moich spostrzeżeń powiem,że będzie "nie wesoło" z takim składem ;) zadziorny saulosi nie odpuści,a skończy to się wiadomo jak :-( -pomijam fakt,że dna na dł. jest bardzo mało .

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
Masz 250 l więc pływać będą tylko długości brakuje. Narazie Saulosi sobie ustawił poczekaj aż samiec Hongi dorośnie. U mnie jednego Saulosi odesłał na tamten świat a drugi stracił wybawienie. Saulosi odzyskuje kolory tylko czasami ale ganiany jest okrutnie.


Oczywiście nie musi tak być, opisałem swoje obserwacje.Dlatego też w innym wątku nie polecałem Hongi nawet do klasycznego 240l. Dominujący samiec dorasta do dość pokaźnych wymiarów i jest agresywny w stosunku do pozostałych samców. Natomiast jako typowy roślinożerca pasuje do pozostałych agresywnych roślinożerców demasonków i auratusów. Oczywiście pod warunkiem większego baniaka.

Link to comment
Share on other sites

Mortis
Dlatego też w innym wątku nie polecałem Hongi nawet do klasycznego 240l. Dominujący samiec dorasta do dość pokaźnych wymiarów i jest agresywny w stosunku do pozostałych samców. Natomiast jako typowy roślinożerca pasuje do pozostałych agresywnych roślinożerców demasonków i auratusów. Oczywiście pod warunkiem większego baniaka.


Marcinie masz rację ale w dwu gatunkowym przy dużej ilości kryjóweki mogą Saulosi sobie poradzić. Ważne by było po jednym samcu obu gatunków . Saulosi mimo mniejszych rozmiarów nie jest, aż taki potulny. Swojego czasu i u mnie potrafił walczyć i zdominować już wybarwionego Msobo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.