Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Nowe akwarium 100x40x50 - prośba o ocenę


Bykster
 Share

Recommended Posts

Na początku chciałbym się przywitać. Jestem nowym użytkownikiem forum. Z akwarystyką miałem styczność jakieś 15 lat temu, niedawno postanowiłem założyć nowe akwarium od podstaw. Popołudniami, przez ostatnie 2 tygodnie śledziłem fora oraz kanały na youtube aby nadrobić 15 lat technologii. Pozbierałem informacje ze wszystkich stron i chciałbym prosić doświadczonych akwarystów o ocenę zestawu oraz ewentualne porady. Chciałbym zaznaczyć, że przede wszystkim chcę postawić na jakość i bezawaryjność całego zestawu.


1. Akwarium – przede wszystkim bezpieczeństwo.

Zdecydowałem się na 100x40x50 10mm (tak, wiem że to mało na Malawi ale większego nie chcę). Całość Opti white. Często wyjeżdżam na weekendy z domu i muszę przyznać, że obawiam się pęknięcia czy rozszczelnienia akwarium w przyszłości. Dlatego też proszę o poradę czy warto zainwestować w szybę grubości 12mm przy takim litrażu. Wstępnie planuję zlecić wykonanie firmie „Akwarium Szczecin”. Wiem że firma współpracuje z forum ale prosiłbym o realną opinię jakości i wytrzymałości ich produktów.


2. Pokrywa + oświetlenie

Muszę przyznać że to jeden z trudniejszych tematów. Postanowiłem postawić na oświetlenie LED, z uwagi na niewielkie wymagania dla akwariów MALAWI. Początkowo przeglądałem oferty firm Juwel i Diversa, ale obydwie oferują pokrywy w komplecie ze świetlówkami, których ja nie chcę. Ostatnio znalazłem ciekawą propozycję firmy ZOOLIGHT.


pol_pm_POKRYWA-ALUMINIOWA-CZARNA-100x40-1954_1.jpg


Pokrywa ma gotowe dwa otwory w tylnej części, które będą użyteczne w moim zestawieniu filtracji.


Jako oświetlenie za najbardziej interesującą uważam ofertę „SCOLCO” z Allegro:

Świetlówki 2x 90cm. 1x biała zimna 8500K – dioda 5630, 1x niebieska – dioda 5730. Moc zestawu 28,5W. + zasilacz 12V + uchwyty do montażu.


Dodatkowo planuję zakup ściemniacza/rozjaśniacza do świetlówek.


3. Filtracja


Filtr biologiczny:

Filtr zewnętrzny EHEIM PROFESSIONEL 3 2073 – filtracja 1050l/h lub 2075 – filtracja 1250l/h – Pytanie czy do 200l akwarium potrzebuję 1250l przepływu wody oraz dodatkowy kosz z wkładem EHEIM Mech.

Wkłady 2075: 1x Eheim Substrat pro, 1x Bio MECH, 2x EHEIM MECH, 1x Eheim gąbka, 1x wata


Filtr mechaniczny:


Zewnętrzny EHEIM Classic 2217 – filtracja 1000l/h plus podłączenie skimmera firmy Plantica – pobieranie wody z dna oraz z tafli wody jednocześnie.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

...zacznę może od filtrów. Z tego co napisałeś to wnioskuję ,że nie chcesz filtra mechanicznego wewnętrznego a też zewnętrzny. Powiem tak: cena tych dwóch które podałeś jest nieadekwatna do tego co mają obsługiwać. Jako mechaniczny chcesz mieć Eheim Clasic 2217 natomiast zewnętrzny ( biolog) chcesz dać EHEIM PROFESSIONEL 3 2073 . Zrobiłbym odwrotnie. Jeżeli nie chcesz wewnętrznego ( mechanika) to za te pieniądze możesz kupić naprawdę jedn dobry filtr który zrobi całą robotę. Ale możesz też kupić zewnętrzny tańszy ale mocniejszy od tych co proponujesz np. HW-302 lub 303 czy też 304 a wewnętrzny jakiś cyrkulator Aquael np. 2000 . Przepraszam ,że pisałem o pieniądzach ale to Ty je będziesz wydawał i zrobisz tak jak Tobie pasuje:)


...co do oświetlenia to piszesz,że postawiłeś na ledy ale jako interesującą ofertę uważasz ofertę firmy SCOLCO z opisanymi świetlówkami. Co do ledów się nie wypowiem..Opisanych świetlówek nie widziałem ...Ale osobiście polecam to co ja mam ..czyli tylko jedną świetlówkę firmy Hagen Power Glo z przodu. Oświetlenie to sprawa gustu:)


...co do samego szkła. Nie musisz inwestować przy tym litrażu w szybę 12 mm. Wystarczy ,że dobrze wypoziomujesz szafkę z akwarium i śpisz spokojnie. Możesz dać tylko z przodu szybę OW. W roślinnym widać różnicę pomiędzy OW a Float..W naszym biotopie nie powala na kolana:) Podniesie tylko koszty ( ale to już Twoja decyzja)


...firma ze Szczecina ( Przemka Wieczorka ) godna polecenia.

-- dołączony post:

Zewnętrzny EHEIM Classic 2217 – filtracja 1000l/h plus podłączenie skimmera firmy Plantica


...tu pewnie wkradł się błąd...Nie jest to skimer firmy Plantica. Plantica to sklep akwarystyczny z Wrocławia ( też go osobiście polecam). Pewnie chodziło Tobie o skimer firmy Eheim , który mają w ofercie.

-- dołączony post:

....Fluval fx6. Ten filtr kosztuje mniej więcej tyle co te dwa o których wspomniałeś. I on by Ci zrobił robotę za biologa i mechanika...Ale jego cena wg mnie też nie jest adekwatna to takiego akwa z takim litrażem i potencjalnymi rybkami . Ale w tym przypadku masz do wyboru różne opcje. Może będziesz chciał kiedyś zwiększyć litraż to myśląc przyszłościowo może być ok:) Tu musisz sam zadecydować czy idziesz w koszty czy nie. Ale pamiętaj ,że ten tańszy sprzęt też się tutaj świetnie sprawdza.

Link to comment
Share on other sites

Muszę powiedzieć że ten Fluval FX6 to prawdziwa bestia. Jestem pod wrażeniem, myślę że się na niego zdecyduję. W takim przypadku montaż skimmera jest już zbędna. Myślałem jednak o takim rozwiązaniu:


http://www.plantica.pl/produkty/filtracja/filtry-akwariowe/wewnetrzne/skimmer-filtr-powierzchniowy-3312


Co do świetlówek to nie chciałem robić reklamy, chodziło mi o takie:


Oświetlenie Dzienne LED Malawi 2x90 cm NOWOŚĆ (5509335117) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img13.allegroimg.pl/photos/400x300/55/09/33/51/5509335117@@AMEPARAM@@13@@AMEPARAM@@55/09/33/51@@AMEPARAM@@5509335117dzięki za poradę.

Link to comment
Share on other sites

egon44
Co do świetlówek to nie chciałem robić reklamy, chodziło mi o takie:


Oświetlenie Dzienne LED Malawi 2x90 cm NOWOŚĆ (5509335117) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.


dzięki za poradę.Witam=co to tych świetlówek led to mam te same ale rgb tylko że od innego sprzedawcy,ale szczerze to nie polecam tobie tego oświetlenia,za tą cenę to może pomyśl o modułach led barwy zimnej białej+moduł koloru niebieskiego do tego sterownik manualny żeby w razie potrzeby zmniejszyć barwę niebieską oto link do modułów co ja zamierzam kupić też do takiego samego akwarium 100x40x50 co ty masz http://www.perfektmarket.pl/modul-led-goq-samsung-3-smd-5730-b-zimny-id-442.html

Link to comment
Share on other sites

..ale gdybyś jednak z jakiś powodów zmienił plany to osobiście polecam skimmer eheim 350.


Z czasem gdy pojawią się zanieczyszczenia tafli wody dokupię skimmer. Planuję pokrywę zamkniętą, więc teoretycznie zanieczyszczeń powinno być mniej.


Witam=co to tych świetlówek led to mam te same ale rgb tylko że od innego sprzedawcy,ale szczerze to nie polecam tobie tego oświetlenia,za tą cenę to może pomyśl o modułach led barwy zimnej białej+moduł koloru niebieskiego do tego sterownik manualny żeby w razie potrzeby zmniejszyć barwę niebieską oto link do modułów co ja zamierzam kupić też do takiego samego akwarium 100x40x50 co ty masz http://www.perfektmarket.pl/modul-le...ny-id-442.html


Ciekawa propozycja, jednak na elektronice znam się bardzo, ale to bardzo mało. Muszę zgłębić temat jak to wszystko razem się składa. Jeżeli miałbyś link do wskazówek to poproszę. Musiałbym kupić tymczasową lampkę do oświetlenia a później pomału dorobić oświetlenie z modułów LED.


Po starcie zamieszczę zdjęcia, pewnie zajmie to jeszcze z miesiąc z uwagi na to, że planuję sam wykonać szafkę pod akwarium.

Link to comment
Share on other sites

egon44
Ciekawa propozycja, jednak na elektronice znam się bardzo, ale to bardzo mało. Muszę zgłębić temat jak to wszystko razem się składa. Jeżeli miałbyś link do wskazówek to poproszę. Musiałbym kupić tymczasową lampkę do oświetlenia a później pomału dorobić oświetlenie z modułów LED

Nie zaśmiecając zbytnio tego posta sprawami oświetlenia to z racji tego że sam jestem laikiem w elektronicznych sprawach to za bardzo ci nie poradzę jak to wszystko podłączyć ale myślę że jakoś damy radę to poskładać w całość przy pomocy kilku speców którzy oświetlają modułami swoje zbiorniki na tym forum ;) więc na pewno nam doradzą co i jak,raczej to nie jest nic trudnego-wszystko do zrobienia....co do linków na temat oświetlenia led to poczytaj sobie tu na temat modułów http://forum.klub-malawi.pl/oswietlenie-led-t25154p21.html .......Ja pisałem z jednym kolegom na priv i doradził mi do mojego baniaka(z racji tego że mam aranżację z gruzowiskami po bokach akwarium,środek pusta plaża a chce mieć boki przyciemnione a plażę oświetloną) 10szt modułów 5730 lub 5630 barwy białej zimnej (ważne żeby miały ip 68,czyli całkowicie wodoodporne)+4szt modułu niebieskiego(do tego ściemniacz manualny żeby w razie czego zmniejszyć barwę niebieską) polecił mi to w takim ułożeniu na środku pokrywy na długości akwarium: w/w/w/w/w(białe zimne).....b/b/b/b(moduły niebieskie w środku).....w/w/w/w/w(białe zimne)

Link to comment
Share on other sites

Nie zaśmiecając zbytnio tego posta sprawami oświetlenia to z racji tego że sam jestem laikiem w elektronicznych sprawach to za bardzo ci nie poradzę jak to wszystko podłączyć ale myślę że jakoś damy radę to poskładać w całość przy pomocy kilku speców którzy oświetlają modułami swoje zbiorniki na tym forum ;) więc na pewno nam doradzą co i jak,raczej to nie jest nic trudnego-wszystko do zrobienia....co do linków na temat oświetlenia led to poczytaj sobie tu na temat modułów http://forum.klub-malawi.pl/oswietlenie-led-t25154p21.html .......Ja pisałem z jednym kolegom na priv i doradził mi do mojego baniaka(z racji tego że mam aranżację z gruzowiskami po bokach akwarium,środek pusta plaża a chce mieć boki przyciemnione a plażę oświetloną) 10szt modułów 5730 lub 5630 barwy białej zimnej (ważne żeby miały ip 68,czyli całkowicie wodoodporne)+4szt modułu niebieskiego(do tego ściemniacz manualny żeby w razie czego zmniejszyć barwę niebieską) polecił mi to w takim ułożeniu na środku pokrywy na długości akwarium: w/w/w/w/w(białe zimne).....b/b/b/b(moduły niebieskie w środku).....w/w/w/w/w(białe zimne)


Dzięki za linka. Muszę przeszkolić się w temacie.


Znów poczytałem trochę forum i mam kilka pytań:


1. Możecie mi polecić inną firmę, która wykonuje akwaria? Kontakt z "Akwarium Szczecin" jest bardzo słaby. Na pierwszy mail dostałem odpowiedź po 2 dniach. Na kolejne czekam już 5 dni...

2. Wybrałem rozmiar akwarium 100x50x50 10mm, czy dla spokoju warto wkleić wzmocnienia na szybie przedniej i tylnej? Przeraża mnie wizja 200l na podłodze (mojej i sąsiada pode mną).

3. Wyczytałem na forum że najlepszymi testami wody są te firmy API. Nie mogę jednak nigdzie ich znaleźć. Jakie testy wody polecicie? Czy jest różnica w dokładności pomiarów pomiędzy ZOOLEK a JBL?

4. Zdecydowałem się jednak na dwa filtry. 1x Eheim 2075 i 1x Aquael Circulator 1500.

Zobaczyłem jednak że jest sprzedawany również w wersji "turbo" z pojemnikiem na ceramikę:

aquael-filtr-turbo-1500.jpg


Pojemnik na ceramikę, jeżeli się nie zmieści w akwarium 50cm można zostawić w razie awarii kubła a jako gąbkę zastosować prefiltr F-100:


c872005dff194a16dd976fe36e26fd04.jpg


Moim skromnym zdaniem zastosowanie takiego prefiltra ułatwi obsługę i czyszczenie. Ale czy na pewno? Czy ktoś z Was używa takiego prefiltra?


5. Czy zastosowane w Eheim 2075 wkłady spełniają oczekiwania? Czy warto je wymienić / dodać inne do już istniejących.


Lista wkładów: 1x Eheim Substrat pro, 1x Bio MECH, 2x EHEIM MECH, 1x Eheim gąbka, 1x wata.


Professionel32075.jpg


Trochę zniechęcają mnie te "dziwnie zielone" rurki w zestawie z filtrem. Czytałem żeby deszczownicę z zestawu nawet nie dotykać. Czy orientujecie się czy w zestawie jest również normalny wylot wody?


6. Podłoże - jedni piszą worek 25kg z castoramy, inni piasek koralowy, kolejni piasek dolomitowy... Możecie mi napisać jakie podłoże jest najlepsze.Trochę się tego nazbierało, będę jednak bardzo wdzięczny za odpowiedzi.


dzięki i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

cypis1125

możesz sobie ten prefiltr darować, gąbka jest gruboziarnista i niezwykle jej mało(nie widać tego na zdjęciach). trzeba by przerobić go trochę i do środka wpaować przyciętą odpowiednio zwykłą drobnoziarnistą gąbeczkę,z tym że wtedy musisz boki złapać na jakieś opaski elektryczne bo się rozejdą. zrób tak jak wjększość posiadaczy cyrkulatorów, daj zwykłą gąbkę :)

ze szczelnością kwadratów bywa różnie. u mnie przez 2 lata 200l stało przechylone na tylny lewy róg na jakies 1,5 cm. z szybą z 0,8. teraz stoi w sklepie zoologicznym i nadal służy. ale u znajomka takież samo rozszczelniło się dołem i stało wypoziomowane. albo ja mialem szczęście albo on pecha ;)

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Po analizie wszystkich informacji zdecydowałem się jednak na zestaw Juwel RIO 180.


Filtracja:

Bioflow 3.0 600l/h, z firmowym wypełnieniem, docelowo planuję dokupić 2 koszyki z wypełnieniem cirax do dolnego koszyka i zastąpić je siporaxem od sery + woreczek 50g purigenu.


Eheim 2424 700l/h, z firmowym wypełnieniem - 1 kosz: 3xgąbka, 2 kosz: ceramika przykryta watą, dodatkowo w późniejszym jedną gąbkę z 1 kosza zastąpię 50g puregen.

Muszę powiedzieć że zestaw rurek jest ubogi i najbardziej boli brak końcówki do regulacji kierunku wylotu wody, będę musiał jakąś dokupić aby ustawić dobrą cyrkulację wody.


Oświetlenie firmowe 2x45W T5 + reflektory. W przyszłości spróbuję wyłączyć jedną świetlówkę.


Akwarium jest już zalane wodą, wykonałem pierwsze testy:


PH - 7,2-7,4

KH - 16

GH - 18

NH4 - >0,05

NO2 - 0,01 - 0,025

NO3 - 5 - 10


W przyszłym tygodniu planuję umieścić 1-3 rośliny typu Vallisneria gigantea, cryptocoryne wendtii lub którąś z żabienic.


Obsada fauny jeszcze nie ustalona.


Na koniec pierwsze zdjęcie akwarium, świeżo po zalaniu.

LJdPTSe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Ale pamiętajmy , że Helmety przede wszystkim jedzą okrzemki. I pewnie stąd ich leniwe zachowanie.
  • husi
   Akwarium 540l a helmetów 12-15 sztuk (było 20 ale kilka padło)
  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.