Jump to content

Leczenie - purigen


Guest
 Share

Recommended Posts

Witam,

czy podczas kuracji ryb Metronidazolem należy usunąć Purigen z akwarium ? Jedna z ryb ma objawy podobne do bloat i chciałbym rozpocząć leczenie. (napuchnięty brzuch,osowiałość)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Usuń... Ja ostatnio zapomniałem o Purolite podczas kuracji Sera Baktoforte S i cały lek został wchłonięty przez żywicę. Woda po dwóch dniach była krystalicznie czysta a nie żółta. Kapnąłem się wtedy, że dałem du*y ale już było po ptokach.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedno pytanie : Ryba ta ma spuchnięty brzuch oraz szybko oddycha od wczoraj rana. Nie zauważyłem również ,żeby się opróżniała. Oprócz tych 2 rzeczy nie ma żadnych innych objawów. Pływa normalnie,pobiera pokarm etc. Rozumiem ,że Metronidazol nie zaszkodzi jeżeli nie okaże się to bloat ?

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Nie zaszkodzi a może uratować rybę. Skoro pobiera pokarm to może podaj metronidazol w pokarmie?

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Ryb nie karmimy podczas kuracji.

Gdybyś zmienił zdanie ti polecam poczytać o metodzie podawania leku w pokarmie. Oczywiście ryby muszą pobierać pokarm. Ta metoda nie narusza biologii w akwarium i według mnie działa szybciej. Cytat z mojego tematu:

"Proponuje podać metronidazol z pokarmem. Ja robie to tak: rozcieram tabletki (1 lub 2 na jednorazowa porcje karmy w zaleznosci od ilosci karmy) na drobny pyl w mozdzierzu. Nastepnie tym proszkiem posypuje sucha karme (najlepiej granulat) w malym pojemniczku. Dobrze mieszam tak żeby każda granulka była obtoczona w leku. Następnie zalewam to woda z akwarium do poziomu nieco mniej lub równo z poziomej suchej karmy. Później delikatnie mieszam przez chwile ale niekoniecznie. Czekam z 15 minut i podaje małymi porcjami rybom. Tak karmimy ryby 2-3 razy dziennie przez 6-7 dni. W tym czasie nie podajemy innych karm tylko te z lekiem."

Link to comment
Share on other sites

Witam, jestem właśnie na ostatnim dniu kuracji Metronidazolem według artykułu km. Niestety jedna ryba padła,reszta jest zdrowa oprócz jednej,która wypluwa jedzenie zaraz po wzięciu do pyska,co według artykułu km jest jednym z objawów bloat. Czy mogę odrazu zastosować kolejną kurację tym razem Bactoforte S,czy najpierw zastosować węgiel i dać parę dni przerwy rybom? Nie jadły one od 5 dni, część z nich jest młoda 4-5 cm. Jeżeli ktoś ma rowniez inne sugestie to będę wdzięczny.

-- dołączony post:

Nikt nic nie wie ? Jest to dla mnie ważne że względu na zdrowie ryb.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Ja bym odłowił tę jedna i zrobił jej osobną kąpiel (jak nie masz akwarium to nawet w jakimś naczyniu - zużyjesz mniej metro). Baktoforte S możesz zastosować od razu w ogólnym akwarium i tu też pamiętaj o odłączeniu purigenu. Ryb nadal bym nie karmił... nic im nie będzie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Leczenie Metro oraz Bactoforte S zakończone.Wczoraj wrzuciłem węgiel. Oczywiście jedna ryba dalej ma pewne objawy. Pływa dziwnie oraz wypluwa jedzenie ,które weźmie do pyska. Przedwczoraj ta sama ryba siedziała we wiadrze i została poddana kapieli intensywnej,która najwidoczniej nie pomogła. Jutro wyjeźdzam na tydzień i akwarium zostanie pod opieką domowników ,którzy niekoniecznie wiedzą co robić w takich sytuacjach... I tutaj mam pewne pytanie,a mianowicie : Wyłowić ją do osobnego akwarium [30 L] i tam dać dwie ostatnie tabletki bactoforte S i zostawić na tydzień ? Oczywiście podłacze tam filtr oraz grzałke,czy zostawić w zbiorniku ? Już powoli tracę siły...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.