Skocz do zawartości

pierwsze Malawi (720l) - dylematy początkującego


rafik567

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jakiś wątek założony o kaseciaku aby doczytać bo o tym cudzie nie słyszałem jeszcze? Jak wygląda taka filtracja, jak sprawdza się przy dużej objętości, itp?



Kaseciak sprawdzi się u Ciebie jak najbardziej. Osobiście polecam ten rodzaj filtra.

Tu możesz zobaczyć w błyskawicznym skrócie mój kaseciak:

Budowa filtra kasetowego. - YouTube



Służę też rysunkami szczegółowymi.

-- dołączony post:


Do tego szukam dobrego postu o pokrywach - jakieś polecacie koledzy?

Rozumiem że iść w spienione pcv, dorobić chłodzenie itp. Ale o praktycznych aspektach - jak otwierane/dzielone, czy jakieś zawiasy, wady i zalety, nadajace się pod ledowe oświetlenie...



To link do tematu dot. budowy pokrywy:

http://klub-tanganika.pl/forum/viewtopic.php?t=1104&highlight=pokrywa



Nie pamiętam czy taką fotorelację z budowy pokrywy zamieszczałem i na tym forum...? Wydaje mi się, że zamieszczałem ale nie mogę się doszukać :( Jeśli nie to chętnie wkleję taki temat - może ktoś skorzysta...

U mnie pokrywa ta spisuje się idealnie więc mogę ją polecić. Nie mam zamontowanego chłodzenia ale pokrywa jest tak wykonana, że dołożenie wiatraczków chłodzących nie jest żadnym problemem. Można je zamontować zarówno od góry w płycie nakrywowej jak i z tyłu i po bokach pokrywy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki - o taki instruktaż mi chodziło. Zabieram sie za studiowanie:)


Malymi kroczkami ale do przodu- oby tak dalej:)


A czy któryś z kolegow moglby wypowiedziec sie na temat oswietlenia szerzej- sa rozne gusta i opinie ale dyskusja zawsze otwiera oczy- staram sie wyrobic swoje zdanie z doswiadczeni innych.


Wiem ze w led chce wejsc. Pytanie czy RGB czy montowac moduly? Czytalem juz posty o RGB i o sterownikach, takze o oswietleniu kolegi Slawka Meszka i JemioloSeby. Wszystko wyglada ciekawie ale co polecacie z doswiadczenia? Malawi chyba tyle swiatla co roslinniak nie potrzebuje ale chcialbym aby w pokoju ladnie sie prezentowalo oraz ryby oko cieszyly. Isc w rgb ze sterownikami i programatorami prezentowanymi tutaj przez innych kolegow- jak tak to w jakiej ilosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RE: Deccorativo - przeczytałem wytrwale wszystkie posty o kaseciaku z linka ( oczy mi siadają bo się wątek rozwinął trochu ). Domyślam się że są różne szkoły - zwolennicy narurowców, sumpów oraz teraz kaseciaków:) każde mają wady i zalety. Zwróciłem uwagę że często do mniejszych baniaków go się wkłada - czy to 720 on też się spisze? Różnica jest 200-350l a 700. Da radę ?


Co do lokalizacji - niestety pod drugą ścianą będzie światło z balkonu ( południowe okno ) na szkło padało a to z obecnych doświadczeń roślinniaka nie wróży nic dobrego= czyż nie??. .



Gratuluję wytrwałości w czytaniu. Teraz dopiero masz mętlik w głowie:grin: Nie namawiam bo mnie zaraz wsadzą palce w oczy za promowanie kaseciaka. Sam decyduj ale jak pójdziesz w kasetę to


Rób wersją 7.0 z poziomymi gąbkami dokładnie wg projektu Krzysztofa tylko grubość wewnętrzna 12cm.

Pompa Atman 306 2000l/h za 90 zł wystarczy taka opcja obsłuży nawet 1000l bańkę.

Cała filtracja mech/bio/polimer wyjdzie w okolicach 300-400zł.

Pompa w kaseciaku nie filtruje wody ona ją przelewa swobodnie z komory do baniaka więc zawsze pompuje na max co fabryka dała. Każdy był zaskoczony co taki Atman czy AqC2000 wyrabia w baniaku.


Posłuchaj dobrych rad i stawiaj akwarium w oknie.

Wklejam ci specjalnie dla ciebie nakręcony filmik - zdjęcie z przed 1,5 roku z pustym szkiełkiem masz poniżej a to aktualne.

Widzisz jakieś problemy że słońce rano świeci do baniaka z lewej a po południu z prawej.


Akwa w oknie - YouTube



a tak było rok temu z oświetleniem RGB - sterylnie i ryby jakieś maleńkie:shock:


Manual IR44 RGB COB 10W 4x by Deccorativo - YouTube



Całość filtracji napędzają 2 pompy Hydor Pico 1200 czyli 2x 7W. Jedna jest w stanie utrzymać idealną czystość w akwarium ale ponieważ od roku nie robię zupełnie podmianek wody to siedzi biopolimer więc musi pracować także drugi Hydorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch dniach mierzenia i próby przekonywania "szefowej":) wyszło jednak na wariant pierwotny i zostaje koło narożnika - ale zmianę długo kalkulowałem po waszych poradach. Najwyżej za 2-3 lata będę zmieniał... Mam nadzieję że jednak będzie dobrze. Dlaczego.... okna jak sugerował Decco rozważałem i to z metrówką ale ściana między oknami to tylko 130 cm... jak będzie zachodziło na okno ( dwa okna o szerokości po 200 cm ) to utraci ono możliwość otwierania i szkło musiałoby być odsunięte od ściany a to ingeruje mocno w pokój i jeśli baniak ma stanąc w domu to bez takich lokalizacji. Jedynie pomierzę jeszcze z tą wysokością i może uda się zejść do niezbędnego minimum skoro twierdzicie że zbyt wysoko będzie - trochę się dziwie bo ryby przecież przy dnie i kamieniach pływają więc na wysokosci oczu w sumie przy takiej wysokości.


Powoli inne opinie się mi klarują. Dzięki kolegom za wsparcie w pokrywie, baniak też wiem skąd brać. Część mam nadzieje na targach we Wro za chwilę uda się podpatrzeć też..


Idąc dalej - czy tło i wystrój planować jak będę znał gatunki i rodzaj jaki finalnie będzie czy to niezależne? Myślałem początkowo o jakiejś folii niebieskiej lub granatowej aby rozjaśnić. Podobają mi się czarne tła bo dają głębie a na niebieskim tle niebieskie ryby będą chyba słabo widoczne a większośą jest niebieska przecież - czy takie rozumowanie jest błędne? Ma ktoś niebieskie folie jako tło?) ale boje się ze zbyt ciemny wystrój wtedy wyjdzie ( meble w pokoju też z czarnego lako-belu są ) - w sumie jak się oklei tylną szybę to czarne pcv można wewnątrz zawsze dołożyć...


Skało-podobne okleiny wyglądają interesująco ale muszą pasować też do kamieni a o tym nie myślałem jeszcze. Zastanawiam się też aby filtr też jakoś wpasować w wystrój tła - granitowa okleina jednego z kolegów mi się spodobała szczególnie z "grotą na dole" choć granit to zbyt ciężki wystrój trochę.


W galerii starałem się przeglądać wystroje i na razie nic nie wpadło mi.

Jak to praktycznie wygląda wg was - co warto a w co nie warto - gusta są własne ale może na coś zwrócić uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się wysokością. I tak będziesz obsługiwał baniak stojąc na narożniku :) Ja tak mam i jest akurat tak wysokie, że nie widać dolnej szyby ani też blatu bo ma wielkość dna.

Muszę przyznać, że obsługa nie jest najwygodniejsza bo trzeba chodzić po meblu ale... Ja podmieniam wodę raz w miesiącu wiec nie jest źle a raz w tygodniu wejść dwa razy żeby wyjąć gąbki a potem je włożyć po czyszczeniu to nie jest jakaś tragedia. :)

Dojście do szafki też mam z boku i polecam zrobić wysuwane szuflady na jak najdłuższych prowadnicach. Ja o tym nie pomyślałem i tego bardzo żałuję.


Jedna przestroga bo minus jakiś poważny musi być :) Uważaj jak będziesz robił testy kropelkowe, aby nic Ci nie kapnęło na narożnik (albo połóż szmatę). U mnie jest materiał i coś że dwa razy skapnęło. Teraz mam tam dziury :(

Acha. Kaseciak to w tym ustawieniu prawdziwe zbawienie i wygoda. :)

Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseciak to juz pewne. Zauroczyl mnie :)

Przy nim wydaje mi sie ze po meblu wskoczyc problemu nie bedzie az takiego takze, a razem jako calosc spasuja. Inaczej byc nie moze. A z tyli szufladami mozesz cos wiecej napisac? Zaintrygowales mnie bo to opcja dotad nierozwazana ale mam czas na zmiany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.