Skocz do zawartości

Dobieramy obsadę do 180x50x50 non-mbuna


marcin1ja1

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie są spore rozbieżności nawet wsrod moich ulubionych internetowych źrodel ale zbadam jeszcze źródła papierowe w tym obszerny art Edka. Pamiętam jednak, ze jeden z gatunkiw Lethrino byl mniejszy jednak 25 cm to również za duże rybsko na to akwarium ale już 21 cm było by tak na styk ☺.


Mimo to uważam, że maksymalny wymiar to 20 cm. Serdecznie zapraszam do kolejnych propozycji.


W tej chwili wygląda to tak:


1. Placidochromis Electra Likoma 1+2 (plus jeszcze z 2-3 sztuki)

2. Sciaenochromis fryeri 1+2

3. Lethrinops (sp. Red Cap??) około 8-10 sztuk


No i jeszcze czwarty gatunek. Preferowałbym raczej coś w cieplejszych kolorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało chciałem zauważyć, że obsada ewoluuje w stronę wyczyszczenia toni do cna.

W sumie nie jest to takie straszne, bo akwa nie jest wysokie.

.....ale wszystkie ryby (poza S.fryeri) będą się podobnie zachowywały - a chyba nie o to chodzi.



A co byś zaproponował do toni do moich już 3 gatunków?


Rzeczywiście Placki i Aulonki to typowi grzebacze. Lethrinów nigdy na żywo dużej nie oglądałem, więc nie wiem jak się na dłuższą metę zachowują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aulonocara są mocniejsze od Lethrinops . U ciebie nie odgrywa to jednak większej roli bo masz w planach non - Mbuna a nie mixa. Podobnie jak Tomek uważam, że warto rozejrzeć się wśród Utaka. Jeśli nie podoba ci się żaden z Copadichromis to warto spojrzeć na toniowego wszystkożerce czyli Protomelas sp. spilonotus Tanzania.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście Placki i Aulonki to typowi grzebacze. Lethrinów nigdy na żywo dużej nie oglądałem, więc nie wiem jak się na dłuższą metę zachowują.

Najbardziej typowi grzebacze to Lethrinopsy., a „pół długości za nimi”- Aulonocary.


Wracając do meritum – szukamy toniowca o ciepłych kolorach (a raczej jak wyczuwam - ryby o ciepłych kolorach najlepiej toniowca). Może:

1/ Copadichromis borleyi „Mbenji” – najbardziej toniowy, najmniej „ciepły”

2/ Protomelas sp. spilonotus Tanzania – mniej toniowy, bardziej “ciepły”, większy (ale 180cm może być), samiec naprawdę efektowny

3/ Protomelas sp.”johnstoni solo” – jeszcze mniej toniowy, "ciepły" na poziomie Copadichromisa j.w.


Osobiście wybrałbym spośród:

1/ Protomelas sp.”johnstoni solo” – bo ma najpiękniejsze pasiaste samice

2/ Copadichromis azureus – typowy toniowiec i dla mnie jak na razie masz za mało niebieskiego (ale to tylko moje zdanie;))

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to zawsze kwestia gustu ale dla mnie najcieplejsze są wskazane Protomelasy no i co ważne stadnie unoszą się w toni. W akwarium są prawie jak Copadichromis. Piękne i śmiem twierdzić, że piękniejsze od moich borlejek Mbenji są borlejki Namalenje. Widziałem pełnowymiarowego samca w czasie wycieczki do Cichlidenstadl. Podobnie jak mój posiada imponujące płetwy a kolorki są cieplejsze bardziej pomarańczowe. Ryby są delikatniejsze niż ich kuzyni z Kadango i co ważne są w sprzedaży w TM. Dla mnie wybór pomiędzy borlejkami Mbenji, Namalenje i spilonotus tanzania. Azureus jednak jest niebieski a ładną niebieską barwę masz u frejki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.