Skocz do zawartości

Dobieramy obsadę do 180x50x50 non-mbuna


marcin1ja1

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu nadeszła wiekopomna chwila i przesiadam się ze swojej standardowej 240l na akwarium z tytułu czyli 180x50x50. Uprzedzam pytania, że nie może być akwarium wyższe ani szersze. Przy tak długim akwarium pojemność nie powala i wynosi zaledwie 450l.


Przejdźmy do meritum sprawy. W tej chwili mam:

Placidochromis Electra Likoma 1+2

Aulonocara Red Rubin 1+1

Aulonocara Fire-Fisch 1+0

Sciaenochromis fryeri 1+0


Obowiązkowo zostawiam układ Electr 1+2 a do "frejka" znajduje 2 samice. Jeżeli chodzi o Aulonocary sprawa jest otwarta. Jeżeli uda mi dobrać jeszcze dwa gatunki jestem gotów z nich zrezygnować.


I teraz pytanie do was drodzy koledzy i koleżanki - jakie 2 gatunki dorzucić do placków i frejków. Mam już dwa gatunki na oku ale nie chcę sugerować odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratki no i moje propozycje.


Po pierwsze zrezygnuj z Aulonocara które masz bo to sztuczne ;). Po drugie 3 placki to stanowczo za mało. Dokup im przynajmniej ze 2-3 sztuki. mamy wiec 5-6 placków i 3 frejki. Dałbym coś w górę czyli Copadichromis. Troszkę nisko ale 6 sztuk mniejszych Copadichromis verduijni (borleyi eastern) by weszło. No i jeszcze jakiś mniejszy Letrino i byłoby piknie

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rybek które chcesz zostawić (haremy Sciaenochromis fryeri i Placidochromis Electra), dodałbym:

1/

3 placki to stanowczo za mało. Dokup im przynajmniej ze 2-3 sztuki.

2/ Protomelas sp.”johnstoni solo” - mały harem

3/ Copadichromis azureus - mały harem


lub

1/ j.w.

2/ Copadichromis trewavasae - więcej z próbą wielosamcowości


PS. Trochę mi brakuje Labidochromis caeruleus, ale jeśli je miałeś, a już nie masz, to pewnie nie będziesz miał:)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym, żeby Protomelasa zastąpić Taenioletrinopsem furcicauda, czy nie za duży? Samiec rośnie do 20-25cm. Sam od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy swoich Protomelasów nie zastąpić właśnie tym Taeniolethrinopsem. Mam podobne akwarium, ale mam obawy jeśli chodzi o rozmiar. Inną kwestią jest to, że w ofercie TM są tylko ryby z odłowu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekopałem Internet i te Taenioletrinopsy to duże rybska. Dochodzą do 30 :) a i może więcej.

Ja rownież zachęcam do rezygnacji z ryby ogniowej. To sztuczny mutant. Niektóre wersje są ładne, owszem, ale zastanów się, czy chcesz wspierać ten biznes. Ja wyrosłem z firefisha w około tydzień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekopałem Internet i te Taenioletrinopsy to duże rybska. Dochodzą do 30 :) a i może więcej.

Ja rownież zachęcam do rezygnacji z ryby ogniowej. To sztuczny mutant. Niektóre wersje są ładne, owszem, ale zastanów się, czy chcesz wspierać ten biznes. Ja wyrosłem z firefisha w około tydzień :)



To jedna z najstarszych ryb w moim akwarium. Kupiłem oseska mającego 3 cm. W tej chwili ma już 16 cm. Zawsze jak chciałem go sprzedać szkoda mi było rybska :)


Wracając do obsady. Na pewno chcę mieć do palcków i frejków gatunek stadny liczący 6-8 sztuk. Najczęściej przez myśl przechodziło mi stadko małych Letrinopsików :)

Co do czwartego gatunku to im więcej pomysłów i propozycji tym trudniej wybrać.


Zastanawiam się jeszcze czy inwestować w młode rybki czy kupić już gotowe haremy dorosłych ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie są spore rozbieżności nawet wsrod moich ulubionych internetowych źrodel ale zbadam jeszcze źródła papierowe w tym obszerny art Edka. Pamiętam jednak, ze jeden z gatunkiw Lethrino byl mniejszy jednak 25 cm to również za duże rybsko na to akwarium ale już 21 cm było by tak na styk ☺.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.