Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Baniak 126L podmiana podloża


sharkrsl
 Share

Recommended Posts

sharkrsl

Witam, jestem tu po raz pierwszy jak i po raz pierwszy zakładam akwa z pyszczakami.


Mam pytanie do doświadczonych kolegów.


Mam akwarium 126L 80x35x45 zamontowany na nim AQUAEL filtr kaskadowy (80-300L) VERSAMAX FZN-3 do tego filtr kubełkowy Aqua Nova NCF800. W akwarium puki co znajdują sie dwa wapienie filipińskie ok 3 kg czekam na reszte jak dojdzie z Jury krakowsko-częstochowskiej . Akwarium zalane zostało dokładnie tydzień temu tj. 30 lipca, dodane zostały bakterie Tropical - BactoActive i po tygodniu wpuszone dwa Platydoras costatus ( tak wiem nie mają nic wspólnego z Malawi dlatego po ustabilizowaniu akwa i zakupie obsady zmieniąją miejsce zamieszkania) .


Akwarium kupiłem od kolesia, który trzymał w nim pyszczaki lecz zamiast podłoża jest czarny bazalt o granulacji ok 2mm...czytałem że przy takim podłożu pyszczki mogą się kaleczyć i tu moje pierwsze pytanie gdybym chciał podmienić to na piasek (kreisel czy cos podobnego) jaką ilość wody musiałbym odlać na bok aby po podmianie nie stracić parametrów wody jakie uzyskała ??


Drugie pytanie dotyczy filtra kubełkowego zasypany od dołu jest ceramiką zoolitem (czy jakoś tak) , kamienie koloru czerwonego ( poprzedni właściciel polecił je dodać do filtra, chyba wulkaniczne) i gąbka, węgiel aktywny usunąłem (usłyszałem że absorbuje bakteria potrzebne do stabilizacji akwa) czy taka opcja zapewni mi dobre warunki dla rybek? oczywiście woda jest stale napowietrzana.


Trzecie pytanie to na 120L akwa ile wapienia w kg ??


Jak tylko dokonam testów wody podzielę się z Wami informacją i jeśli mogę liczyć na Waszą uprzejmość poradzicie co dalej.


Pozdrawiam Tomek

Link to comment
Share on other sites

Pawel1586

Ja zrobiłbym tak... Kubełek podłączył do wiadra zalanego wodą z akwarium. Resztę wody wylał i działał z podmianą podłoża. Najważniejszy jest filtr i to co w nim już siedzi (tydzień to i tak mało)

Co do mediów w kuble, to czerwone czyli lawe sobie zostaw i do niej dorzuć grys koralowy dla stabilizacji parametrów. Z WA dobrze zrobiłeś, jego stosuję się po leczeniu rub itp w celu usunięcia resztek leku.

Piasek - przeczytaj sobie temat Zakładanie pierwszego malawi 720l, ostatnie wątki dużo Ci wytłumaczą nt piasku. Najlepiej niech się wypowie Decco - Spec od wody i cyklu azotowego ;) Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Mortis

Witaj na najlepszym forum akwarystycznym. Fajnie, że zdecydowałeś się na Malawi.

Postaram Ci się odpowiedzieć częściowo na Twoje pytania.


To podłoże, które posiadasz zmień na piasek gdyż pysie lubią sobie kopać i częściowo aranżować akwarium po swojemu. Piach może być kreisel lub jakiś inny gotowy do akwarium po przepłukaniu, kolorystycznie sam sobie dobierzesz, bo jedni wolą biały inni typowy kolor piachu z piaskownicy, ważne by nie był to pył, tylko piach o granulacji 0,8-1,2.

Z kubełka usuń zeolit bo on absorbuje NO3 przez co wydłuża się cykl azotowy. Ostatnio dużo pisze się o wkładaniu grysu koralowego co jest dobrym rozwiązaniem, można wrzucić pumeks, seachem matrix itp podobne wkłady, które będą dobrym siedliskiem dla bakterii.


Co do wody to po ostatnich badaniach kolegi Decco, stara woda nie ma, aż takich właściwości, które by pomogły w starcie zbiornika ale zawsze warto zostawić coś z dojrzałego zbiornika. Najwięcej bakterii osadzonych jest w podłożu, w filtrach, kamieniach więc warto jak najwięcej jest tego przenieść do nowego zbiornika.


Co do kamieni to trudno powiedzieć ile potrzeba włożyć jednemu podoba się gruzowisko natomiast drugiemu wystarczy kilka sztuk by ryby obrały sobie rewiry.

Akwarium, które posiadasz proponuję zrobić jedno gatunkowo, fajny samiec i ładne samice to tak jak byś miał dwa gatunki.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Tomku przygotuj sobie zawczasu.

1/Podkładki pod kamienie - kratka do zlewozmywaka, filtra podżwirowego ostatecznie cienki 1cm styropian lub spienione pcv.

Masz mały baniak 120l więc kamieni tylko kilka by dla ryb cos zostało powierzchni do pływania.

Popatrz w galerii na aranżacje zbiorników i zastanów się czy wapienie to najładniejsza opcja kamieni w naszym biotopie.

2/ Wybierz piasek a na stronie akwarystyczny24 masz z boku kalkulator podłoża -wylicz ilość u nas typowo to grubość 5cm piasku i kup. Jaki kupisz to ma tobie się podobać.


3/ Razem z piaskiem kup testy kropelkowe pH 7,4-9 , NO2, NO3, KH, GH najlepiej firmy JBL nie kupuj w walizce a także paskowych 6in1 ani Zooleka. Pomierz wodę kranową.

4/ Kup razem z tym uzdatniacz wody kranowej - dowolnej firmy

wszystko możesz kupić w jednym sklepie za jedną przesyłką.


Akcja podmiany piasku.

Wyłącz filtry wylej cała wodę z akwarium w kanał ona jest bezwartościowa biologicznie. Ryby w kubełek z tą wodą z akwarium.

Otwórz pokrywę filtra kubełkowego i zdejmij głowicę by tlen z powietrza docierał do wnętrza nie wylewaj tej wody w kubełku.


Masz wiele godzin na spokojną bez żadnego pośpiechu wymianę podłoża.

Usuń stary bazaltowy piasek - podłóż podkładki pod kamienie na dnie i ustaw kamienie jak ci się będzie podobało. Wypłucz piasek jeśli wybrałeś ten z castoramy to tak ok 10x jeśli dolomitowy lub koralowy to wypłucz max 5x i takie lekko mleczne włóz do akwarium. Piasków wapiennych nie da się wypłukać na kryształ.

Nalej wody z kranu ale kładąc na dno kawałek folii by woda nie mąciła piasku.

Pierwsze to Wlej uzdatniacz zamieszaj delikatnie wodę a po 10min, włącz grzałkę, włącz kubełek i kaskadę i dolej resztę tych bakterii. Jeśli uprzednio wlałeś wszystkie bakterie kup dowolne nowe .

Podłoże piaskowe to też podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych więc nie zwlekaj z tą zamianą.

Wpuść na powrót te startowe rybki.

Na następny dzień pomierz parametry w akwarium.

Dziel się z nami swoimi osiągnięciami i pytaj czego nie wiesz.

powodzenia kolego

Link to comment
Share on other sites

najlepiej firmy JBL nie kupuj w walizce


też myślę o kupnie testów kropelkowych JBL , ale zawsze myślałem o tych walizkowych ... jakbym kupił pojedynczo , to czy dostane do nich tę skalę porównawczą z kolorami i inne potrzebne rzeczy jak jakieś menzurki itp. a jak nie, to skąd to wziąć i jakie :) ?.... za miesiąc startuję z baniakiem , wiec zakup mnie nie minie

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
też myślę o kupnie testów kropelkowych JBL , ale zawsze myślałem o tych walizkowych ... jakbym kupił pojedynczo , to czy dostane do nich tę skalę porównawczą z kolorami i inne potrzebne rzeczy jak jakieś menzurki itp.


Pierwszym razem kupujemy kompletne testy pojedynczo i jest tam w środku wszystko więc fiolek i strzykawek aż nadto:D

Potem tylko dokupujemy uzupełnienia tańsze bo skala i wszystko inne już mamy.


Testy walizkowe nie są dobrane dla Malawi. Zawsze tam jest test pH nie o zakresie Malawi czyli 7,4-9 a ogólny dla nas zbyt mało dokładny oraz testy na Fe ( roślinne) dla nas zbędne więc mimo pozornej oszczędności w sumie jak dokupisz co trzeba - wyjdzie drożej tylko walizka fajna bo wszystko w jednym miejscu.:D

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

dzięki Deco , jeżeli możesz to napisz mi dokładnie jakie te testy kupić , a jak masz czas to wrzuć linki do nich , może być na PW :)

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Trochu w OT lecimy ale może i autorowi tematu się przyda bo taki wybór też go czeka.

Podam co ja polecam co oczywiście nie znaczy że inne tu nie wymienione są złe ale potrafi się zdarzyć że dziwnie im NO3 znika w czasie dojrzewania baniaka albo zakres NO2 mają od 0,3 mg/l więc czułość raczej do bani. Nie chce dyskusji ale spełniam prośbę kado bez linków bo to każdy znajdzie jak wie czego szukać


Test pH tylko zakres 7,4-9 polecam Zooleka i JBLa oba doskonałe i oba wskazują to samo

Test HN4 - JBL innych nie znam

Test NO2 - JBL innych nie znam

Test NO3 - JBL lub Salifert bardzo dokładne i precyzyjne oba sprawdzone na AmQuelu pokazują to samo.

Test KH i GH - Zoolek mierzy oba lub JBL dwa oddzielne.

Test PO4 - prawdopodobnie dobrze wskazuje Zoolek a JBL zaniża jego wynik 0,5 = na prawdę to 1,45 mg/l

Test SiO2 - JBL

 • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

sharkrsl

Witam ponownie :)

rozumiem że ryby które mam mam przenieść do otwartego filtra kubełkowego ?? i spokojnie mogą sobie tam poczekać na podmianę podłoża.


Co do testów to sąsiad który likwidował akwa dał mi w prezencie walizkę z testami zoolek...jeśli któryś z tych testów jest mniej dokładny to ok wymienię na inny.


Jutro ruszam z podmianą podłoża :]

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

rozumiem że ryby które mam mam przenieść do otwartego filtra kubełkowego ?? i spokojnie mogą sobie tam poczekać na podmianę podłoża.Ryby masz przenieść do wolnego kubła , miednicy z wodą z akwarium lub innego wolnego naczynia typu garnek , słój - nie do otwartego filtra kubełkowego. Filtr kubełkowy masz tylko otworzyć i zdjąć tą wierzchnią część.A swoją drogą jak nie założysz w przyszłości gęstej gąbki na zasys filtra kubełkowego to jak w banku będziesz miał kotnik z kubełkowego filtra.:D


Wszystko już zgromadziłeś? szybki jesteś tła żadnego nie dajesz?


EDIT


Jak już jutro zaczynasz i masz te testy Zooleka to zmierz pH i NO3 dla wody kranowej i napisz wyniki

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Ale pamiętajmy , że Helmety przede wszystkim jedzą okrzemki. I pewnie stąd ich leniwe zachowanie.
  • husi
   Akwarium 540l a helmetów 12-15 sztuk (było 20 ale kilka padło)
  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.