Skocz do zawartości

Gephyrochromis lawsi - opis i spostrzeżenia hodowcy


tom77

Rekomendowane odpowiedzi

Co do minitrąbeczki (jak u Taeniolethrinopsów) – jest to mikrotrąbeczka (jakby jednym z ośmiorga pradziadków był Teaniolethrinops) + geniusz fotografa:D , który chciał uchwycić pociąg G.lawsi do piasku. Ale coś jest na rzeczy – „ryjek” bytujących wśród piasków Gephyrochromisów jest trochę inny (bardziej wydłużony, albo jak kto woli mniej krępy) niż mbuny ze skał lub strefy przejściowej. Zdjęcia trochę go „podkreślają”, ale „ryjek” jest faktem.


Co do wymiaru samczyka (wszystkie G.lawsi w akwa 160cm są tej samej wielkości)(od poprzedniego postu przeszedłem z diety mięsnej na razie na 50/50, więc nie są już takimi tucznikami)

– paragon z Auchan – 1cm = długość 7cm


PS. By zrobić zdjęcia, spędziłem w jednym miejscu (ulubionym rejonie samca alfa) równo dwie godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(jakby jednym z ośmiorga pradziadków był Teaniolethrinops)


Śmiała teoria, brakujące ogniwo łączące mbunę z non mbuną :D...Kto wie, może ta klasyfikacja, jak u innych pyszczaków, nie jest ostateczna i któregoś pięknego dnia z mbuny stanie się non mbuną ;)...Na pewno jednym z tych ośmiorga pradziadków musiał być frejek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

minął miesiąc....

Kopanie w piasku + terytorializm

Wróćmy na chwilę do przywoływanego już w tym wątku artykułu Ada Koningsa pt „Przesiewacze z jeziora Malawi” (Magazyn Akwarium nr 11/2010):

„Wszystko to każe mi sprecyzować cechy określające rodzaj Gephyrochromis, bo samo przesiewanie piasku z dna nie jest jak widać zastrzeżone tylko dla tego rodzaju.(...tutaj autor pisze zdanie wielokrotnie złożone o zębach zewnętrznych i drugie krótsze o zębach wewnętrznych..) Ryby żywią się przesiewając wierzchnie warstwy miękkiego podłoża, z którego pozyskują glony. Samce nie kopią nor i nie są terytorialne.”


Kopanie w piasku + terytorializm w akwarium toma 77.

Kopanie jest zastrzeżone dla samca dominującego. Na tle strukturalnym widoczny jest „normalny” poziom piasku. Terytorializm nie przejawia się raczej w „tkwieniu” w „norze”, ile w uniemożliwianiu „tkwienia” innym. To szare na dnie to pianka pod kamieniem.

40d287e0118c09fcmed.jpg


Patrząc na to zdjęcie (jest moje:D ) zastanawiałem się chwilę, gdzie jest góra, a gdzie dół. Samiec odkopał sobie wąską szczelinę między tłem, a dość dużym kamieniem. Nie potrzebował zbyt dużo czasu.

85aebe7126b18fd9med.jpg



On też się pogubił.

4dd79889ea0dbde3med.jpg



Zdjęcie "trochę" mniej ostre:D – ale przecież nie jesteśmy w galerii. Pozdrowienia dla jjacka!:D

Rybka ma fajne "stery";)

c261a3f9fceb4f59med.jpg

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Tomek, napisz coś więcej o zachowaniach tej ryby. Zamówiłem ją i czekam właśnie.

Sprawa jest pilna, więc tak na gorąco:


Koncepcja Non-Mbuna + Gephyrochromis lawsi (wszystkie ryby kupowane młode i wpuszczane razem) - to wg toma77 bardzo zły pomysł.


1/ O terytorialiźnie Gephyrochromis lawsi było już trochę w poście nr 16. Mam w akwa 160x60x60cm układ 2+2. Zbiornik podzielony jest na dwie części przez dwa „nietypowe”;) samce mbuna. Cała non-mbuna (w tym na starcie trochę większe samce Copadichromis trewavasae i Placidochromis phenochilus) jest wyraźnie podporządkowana. Coś do czego jestem od jakiegoś czasu przyzwyczajony, czyli „klimat zbiorników non-mbunowych” - legł w gruzach.:-?


2/ O diecie Gephyrochromis lawsi było w poście nr 8. Ponieważ uważam, że są wszystkożerne (być może nawet z przewagą roślin), to dla równowagi wszystkie ryby karmię jak wszystkożerne w stronę karmy zwierzęcej. Mam wrażenie, że w takich warunkach lawsi rosną jak na dopingu. Mięsożerne Copadichromisy i Placidochromisy jak na sianie. Tak więc niespecjalnie widzę, by non-mbuna przyganiała wzrostem naszą piaskową mbunę. W konsekwencji dominacja Gephyrochromisów nie wygląda na tymczasową.:confused: Dlatego będę musiał coś zmienić.


3/ Ze smutkiem stwierdzam, że testowanie czy Gephyrochromis lawsi nadają się do „adopcji” do Non-Mbuna jako ryba „C” w artykule: http://forum.klub-malawi.pl/artykul-...um-t21020.html zakończyło się niepowodzeniem:cry:


Spekulacje toma77 specjalnie dla poznera

1/ Masz dorosłą non-mbunę. Także sytuacja może być inna.


2/

Nie wiem czemu Copadichromisy geertsi gome są dla mnie najważniejsze, ale tak jest.

Tutaj byłbym pesymistą. Ryby IMHO nie są do pogodzenia, będą nękane przez lawsi, przez co stracą coś co lubią, czyli spokój. Sytuacja, w której geertsi będą pływały spokojnie przy powierzchni, a lawsi będą grzecznie urzędowały przy dnie - jest IMHO totalną utopią.


3/

Czy "przyklejona" jest do kamieni? Czy swobodnie pływa w toni? Czy będę musiał przearanżować akwarium?

O kopaniu Gephyrochromis lawsi było w poście nr 16. Kopią jak na piaskowe mbuna przystało, czyli jak cholera. Jak wykopią, to nie leżą w dole i się nie opalają. Także nie są „przyklejone” do piachu, a tym bardziej do kamieni. Lubią pokręcić się przy tle, przy filtrze, itd.,….oczywiście jeśli byłaby mowa o samcach - to na swoich połowach. A przearanżowanie? - każda okazja do wyjęcia paru kamieni z akwarium jest dobra.:D


4/ Zastanowiłbym się nad odwołaniem/zmianą zamówienia (patrz punkt nr 2) - ale to tylko moje zdanie.

Życzę akwarystycznego nosa - przyda się.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie posty, mogło powstać mylne wrażenie, że lawsi nie jest fajną rybką :D

Jest fajna i to nawet bardzo, ale niespecjalnie nadaje się do obsad non-mbuna.

Chyba że w akwariach 200cm z silnymi non-mbuna, ale to wymaga weryfikacji - może znajdą się chętni do sprawdzenia piaskowych mbuna w takiej roli?:D :D :D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.