Jump to content

baniak 375L 150x50x50 cyrkulacja


Ccherbata
 Share

Recommended Posts

Ccherbata

Witam

Jestem całkowicie świeży w temacie i chciałem dopytać kilka rzeczy.

Filtry: biologiczny Unimax 700 mam , mechaniczny myślę o AQUAEL TURBO 2000.

Jaki dokupić cyrkulator. Jakie wkłady i w jakiej kolejności wsadzić do Unimax-sa żeby był dobrym biologiem, jakie zastosować pre filtry. Czy wymienić ceramikę w Turbo 2000 na coś innego? Jak to wszystko porozmieszczać i ustawić , żeby dobrze hulało.

z góry dziękuje za odpowiedz.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Fajnie że zaczynasz od pytań nie od porad jak ratować ryby.

Zacznij od wody.

Odszukaj parametry wody z wodociągów.

Kup testy kropelkowe

pH koniecznie zakres 7,4-9 Zooleka lub JBLa

pomiar kranówy odpowie ci co masz wkładać do Unimaxa.

Jeśli kranówa np będzie pH-8 a z karty wody wyjdzie że ma dużo wapnia to nie musisz do biologa dawać grysu koralowego a wystarczy zwykła lawa wulkaniczna ostatecznie ta ceramika oba gradacja 2-3cm by nie hamowało przepływu.


Poziom NO3 też wyczytasz z wodociągów więc ten mechanik Aquael Turbo 2000 może być z góry przeznaczony albo na czystą filtrację albo na usuwanie NO3 przy dużych poziomach już w kranówie.

Nie kupuj testów paskowych 6in1 tylko kropelkowe ja używam JBLa albo Saliferta.

Dodatkowo przydadzą się do startu jeszcze NH4, NO2, KH, GH jak chcesz kontrolować okrzemki i sinice to jeszcze PO4 i SiO2.

Na cyrkulator przyjdzie czas jak zobaczysz czy potrzebny a na wloty do kubła załóż zwykłe gęste gąbki okrągłe.

Trochę nie typowa porada ale zawsze wszystko zaczyna się od wody i moim zdaniem tak zaczynamy. Koszt testów niestety znaczny ale nie licz że Malawi to najtańsza wersja akwarystyki ale najpiękniejsza sam zobaczysz - powodzenia życzę

Link to comment
Share on other sites

MatiK
mechaniczny myślę o AQUAEL TURBO 2000 (...)

Czy wymienić ceramikę w Turbo 2000 na coś innego?Witaj, przede wszystkim kup Aquael Circulator 2000, a nie Turbo, dzięki temu będziesz miał samą głowicę, na którą założysz gąbkę i filtracja mechaniczna będzie hulać, ten pojemnik z Turbo nie jest Ci potrzebny. Jako wkład do kubła zastosuj grys koralowy, najlepiej granulacji około 20mm, zasyp nim cały kubeł i będziesz miał świetną filtrację biologiczną. Do takiej długości baniaka starczy jakiś mały cyrkulator, możesz pomyśleć o tych tańszych, jak np. JVP 101, Aquael Reef Circulator 2600, albo tych droższych i znacznie bardziej docenianych Jebao ;) co do rozmieszczenia to najlepsza będzie metoda prób i błędów bo bardzo dużo zależy od tego, jak ułożysz dekoracje wewnątrz, musisz popróbować różnych ustawień wylotów z filtrów biol. i mech., no i tego dodatkowego cyrkulatora ;) jako prefiltr zastosuj gąbkę, dosyć gęstą, żeby za dużo syfu nie leciało do biologa. Powodzenia ;)

-- dołączony post:

Jeśli kranówa np będzie pH-8 a z karty wody wyjdzie że ma dużo wapnia to nie musisz do biologa dawać grysu koralowego a wystarczy zwykła lawa wulkaniczna ostatecznie ta ceramika oba gradacja 2-3cm by nie hamowało przepływu.Odniosę się do tego ponieważ poradziłem grys koralowy... Uważam, że przy takim litrażu, tyle grysu, co w kuble, nie będzie miało wpływu na parametry wody ;)

Link to comment
Share on other sites

eljot

Jak wyczytałem masz Unimaxa 700 więc pewnie miałeś w nim wkłady?

To mocny kubeł z dwoma wlotami i możliwe że nie będzie ci potrzebny mechanik (gąbki na wlotach załatwią sprawę). Osobiście wstrzymałbym się z zakupem dodatkowych filtrów bo to zawsze możesz dołożyć.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisze Eljot. Ja w 240 miałem tylko kubeł JBL1501 i gąbki z niego spokojnie dawały radę jako mechanik. Nic w środku nie szpeciło ;) A dokupić zawsze zdażysz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.