Jump to content

Jaki wkład do filtra


Mirokus
 Share

Recommended Posts

Witam

Posiadam kubełek jbl 901e ,3 kosze od dołu uzupełnione są :

- kulki jbl

- gres koralowy

- ceramika

W górnym koszu pozostawiłem gąbki oraz na rurę ssąca nałożyłem prefiltr.

Chciałbym jeden z tych wkładów zamienić na zeolit i tu pytanie który ?.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Chciałbym jeden z tych wkładów zamienić na zeolit i tu pytanie który ?


...jak już to zmień kulki. Tylko czy potrzebny jest Ci zeolit? Ja bym włożył jeszcze jeden kosz grysu koralowego albo seachem matrix.

Link to comment
Share on other sites

suricade

Zostaw tak jak jest.

Andrzej , te kulki to teoretycznie taki matrix-ceramika, firmy jbl .

Link to comment
Share on other sites

Jak by co to wywalił bym gres koralowy, w takiej ilości to itak nic nie daje a kulki to chyba Twój najlepszy wkład.

Link to comment
Share on other sites

Zostaw tak jak jest. Miałem identyczny zestaw w Tetrze standardowy. Najtańsza ceramikę. Szkoda pieniędzy lepiej kup sobie za to ładniejsze ryby (:.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Jak by co to wywalił bym gres koralowy, w takiej ilości to itak nic nie daje a kulki to chyba Twój najlepszy wkład.


Moim zdaniem to trzeżwa rada. Gres koralowy w takiej ilości zupełnie nic nie daje. Mam 30kg wapiennej skały i dopiero tyle "cośtam " zauważam jako bufor pH.


Moja rada będzie inna.

1/ Ściągnij parametry wody z wodociągów i sprawdz ile masz Ca,Mg,K w porównaniu do jeziora Malawi. Potem będziesz wiedział czy w ogóle coś w kwestii wapieni robić.

2/ Za radą LechPl wyjmij kosz z grysem i daj go jako drugi od góry.

Złóż dla bakterii nitryfikacyjnych to ty już masz na trzy takie akwaria jakie u ciebie stoi.

Tak naprawdę wystarczy ten jeden kosz z ceramiką JBLa reszta tylko hamuje wodę.

Jakbyś dał ten zeolit to następny spadek przepływu o następną połowę.

3/ W ten pusty drugi kosz od góry włóż cieniutką folię z torebek sklepowych przyciśnij gąbką fabryczną z kubła , wyjmij środek gąbki i odrysuj okrąg a następnie wytnij taki okrągły otwór w folii. Wsyp tam luzem ile wejdzie TMBT

http://erybka.pl/product-pol-9522-Tropic-Marin-NP-Bacto-Tricks-1000-ml.html


Będzie ruszało miesiąc nie szybciej ale przynajmniej NO3 ci zniknie co ucieszy rybki a jest podstawowym powodem podmianek wody czyli - kubłowania:(

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
2/ Za radą LechPl wyjmij kosz z grysem i daj go jako drugi od góry


....skoro nic nie daje to po co go przekładać. Niektórzy całymi latami w kuble trzymają tylko grys koralowy i akwaria świetnie funkcjonują ( Malawi). Ja mam 3 kosze grysu i jeden matrix sachem i nie muszę stosować innych środków do zbicia NO2 czy też NO3 a ryby mają się świetnie . Dlatego się nie zgodzę ,że nic nie daje.... Owszem ...są inne wkłady i lepsze:)

Link to comment
Share on other sites

To czyli uważacie żeby zeolitu nie dawać tak ? czy wywalić gres i dać zeolit lub coś innego. W akwa mam sporo wapnia filipińskiego.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Witam

Posiadam kubełek jbl 901e ,3 kosze od dołu uzupełnione są :

- kulki jbl

- gres koralowy

- ceramika

W górnym koszu pozostawiłem gąbki oraz na rurę ssąca nałożyłem prefiltr.

Chciałbym jeden z tych wkładów zamienić na zeolit i tu pytanie który ?.a na samym dole masz watę? gres koralowy o jakiej gradacji?co za kulki jbl?

poz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.