Skocz do zawartości

Zakładanie pierwszego malawi 112l


ciupaq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam na imię Michał i właśnie zakładam pierwsze malawi, na razie w małym baniaczku 112l.


Mam kilka pytań do doświadczonych forumowiczów.

Planuję obsadę 2+4(6) Saulosi (nie za dużo?)

Czy do takiego akwarium wystarczy HW-302 jako jedyny filtr, jeśli tak to co włożyć do środka (mam do niego gąbki, ceramikę i zeolit ale jeżeli trzeba to dokupię co będzie najlepsze dla pyszczków)

Jeżeli sam nie da rady to co jeszcze dorzucić ? (mam jeszcze T-Head 550 może się nada?)

Czy testy kropelkowe Zoolek (poza NO3) będą ok ? NO3 muszę jutro dokupić.


To chyba tyle pytań jak na początek. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie HW (z gąbką na rurze zasysowej) plus T-Head 550 z bardzo gęsta gąbką, powinny ogarnąć filtrację. Jeżeli 550 będzie za słaba wymienisz na mocniejszą. Co do wkładów do kubełka. Co najmniej 2 kosze ceramiki lub lawy, grysu koralowego, matrixu itp. Wystarczy jeden wybrany rodzaj wkładu. Nie ładuj za dużo piachu i dekoracji czy tła strukturalnego, niepotrzebnie zabierają miejsce. Przy większej ilości wody w obiegu łatwiej utrzymać prawidłowe parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zbierasz info na razie to może zakup większy filtr i wtedy bez problemu Ci ogarnie mechanikę i biologię w jednym na takim litrażu. Chociaż sądząc po przepływie 302 - 1000l/h to myślę że ogarnie to i to bez dodatkowego mechanika. Jeśli chodzi o ryby to 2+6 za dużo zresztą w tylu litrach zostawiając dwa samce to prędzej czy później może i tak zostać jeden.





[300] Malawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko dot mechanika: dać go po tej samej stronie co kubeł (chodzi mi o zaciąg wody) ?

Po jednej stronie mechanika skierowanego na przednią szybę lekko ku górze, a po drugiej zasys od kubełka i wylot z kubełka w stronę mechanika lekko na dół. U mnie taki układ się sprawdza ale wszystko zależy od rozmieszczenia dekoracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup testy kropelkowe JBL, bo są najlepsze. Paskowe sobie daruj. Co do rybek, to tak, jak pisał Marcin, zakup 8-10 szt. maluchów i z tego zrobisz redukcję.


Filtr. Co prawda nie posiadam kubła, więc niech się mądrzejsi wypowiedzą, ale czy wszystkie kosze z ceramiką to nie lekka przesada? W moim kaseciaku jest 0,7l ceramiki na 250l a parametry ani drgną. Może pozostałe kosze lepiej wykorzystać na filtrację mechaniczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko dot mechanika: dać go po tej samej stronie co kubeł (chodzi mi o zaciąg wody) ?


...zasysy mogą być razem . Ale wyloty daj tak jak Ci Agnieszka napisała czyli naprzeciwko siebie w tym wylot z mechanika lekko ku górze na przednią lub tylną szybę ( będziesz miał jednocześnie napowietrzanie) a wylot z kubełka w dół po skosie aby dmuchał w stronę mechanika. To powinno zapewnić Tobie względną cyrkulację. A całość i tak będzie do korekty po tym jak zaobserwujesz ruch odchodów bo nie zapominaj ,że aranżacja ( kamienie) też mają na to wpływ.:)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.