Jump to content

Saulosi i dziwne zachowanie


Scoby
 Share

Recommended Posts

Mam takie pytanko, od niedawna jestem dumnym posiadaczem stada Saulosi i ich zachowanie wzbudziło moją ciekawość. Mianowicie ryby w ciągu dnia swobodnie pływają po akwa i co ważne podpływają pod tafle wody (sporadycznie ale bez stresu) natomiast jak rzuce im jedzonko (płatki spiruliny z Tropicala) to zachowują się jakby sie go bały i jedzą dopiero po tym jak zacznie tonąć. Czy to normalnie zachowanie ?


Wysłane przy użyciu Taptalk

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

Przyczyna takiego zachowania może tkwić całkiem gdzie indziej. Zaobserwuj czy one się boją podpływać do jedzenia w momencie gdy jesteś przy akwa. Ty kojarzysz to z podawaniem jedzenia a może tak być ,że jak Ciebie widzą to się po prostu boją. Sypniesz , odejdziesz to podpływają. Zaobserwuj czy tak jest. Zaobserwuj też czy chowają się jak podchodzisz do szkła a będziesz miał odpowiedź:) Moje kiedyś pływały za mną jak szedłem wzdłuż akwa albo jak po szybie wodziłem palcem po szkle:) Potem się czegoś wystraszyły i jak mnie w dzień widziały to się chowały. Następnie im to minęło;) A przyczyny mogą być różne i chyba w innym temacie już o tym wielu z nas tu pisało. A takie obserwacje pokazują nam całe piękno ryb i ich zachowań;)

Link to comment
Share on other sites

No właśnie ciekawostka to to że boją się tylko jak coś "naruszy" tafle wody, ale pewnie masz rację że im przejdzie, poprostu dziwne , że ryby nie potrafią się przemuc nawet dla jedzonka ;)


Wysłane przy użyciu Taptalk

Link to comment
Share on other sites

egon44
No właśnie ciekawostka to to że boją się tylko jak coś "naruszy" tafle wody, ale pewnie masz rację że im przejdzie, poprostu dziwne , że ryby nie potrafią się przemuc nawet dla jedzonka ;)


Wysłane przy użyciu Taptalk


Sam mam saulosi i też miałem taki przypadek,spróbuj 1 dzień ich nie karmić,zobaczysz u mnie pomogło a na dodatek teraz jak karmię to wsadzam rękę z pokarmem i jedzą mi z ręki,po prostu daj im czasu i powinno być ok ;)

Link to comment
Share on other sites

Moje sauloski boją się dynamicznych ruchów. Jak szybko podejdę do akwa albo machnę ręką to się chowają a jak wolno to pływają za palcem. Mam biurko obok akwarium i jak siedzę przy kompie to potrafią 2h wisieć przy bocznej szybie i patrzeć na mnie żebrając o jedzenie :)

Link to comment
Share on other sites

No i wszystko wruciło do normy teraz jak rzuce jedzonko to jest kocioł ;)


Wysłane przy użyciu Taptalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.