Jump to content

Osowiałe Saulosi


arwo
 Share

Recommended Posts

Witam.


Od ponad tygodnia mam w akwarium 128 litrowym osiem sztuk młłodych Saulosi.

W akwarium piach i serpentynit. Rybki pływały energicznie i podpływały do szkła akwarium jak ktoś podchodził.

W sobotę zrobiłem podmianę wody i od tej pory rybki chowają się w różne szczeliny, niektóre z nich ocierają się o powierzchnię albo "wiszą" w rogu akwarium głową w górę.

Karmię je Tropicalem Malawi oraz Spirulina Forte 36.

Zrobiłem testy:

ph 7,5 do 8 ( jbl kropelkowy)

gh 16 (jbl kropelkowy)

kh 7 (jbl kropelkowy)

no2 prawie nie wykrywalne (jbl paskowy)

no3 10 (jbl paskowy).


Co może być przyczyną takiego stanu.

Jeśli piszę w złym dziale to proszę o przeniesienie.


Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

suricade

Jak długo działa akwarium ( kiedy zostało zalane wodą)?

W jaki sposób ją napowietrzasz?

Link to comment
Share on other sites

Akwarium dojrzewało miesiąc.

Po zrobieniu testów wpuściłem rybki.

Napowietrzam tylko poprzez ruch tafli wody.

Link to comment
Share on other sites

Mortis

Tylko, że testy paskowe prawdy nie powiedzą, a te na NO2 i NO3 są najważniejsze i coś czuję że teraz masz szczyt NO2 i NO3 temu rybki są osowiałe.

Link to comment
Share on other sites

A może jakiegoś syfu z podmianą wody wlałeś ? Skoro objawy pojawiły się po podmianie wody to w sumie miało by to sens ...


Wysłane przy użyciu Taptalk

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

W sobotę zrobiłem podmianę wody i od tej pory rybki chowają się w różne szczeliny, niektóre z nich ocierają się o powierzchnię albo "wiszą" w rogu akwarium głową w górę.

Karmię je Tropicalem Malawi oraz Spirulina Forte 36.

Zrobiłem testy:

ph 7,5 do 8 ( jbl kropelkowy)

gh 16 (jbl kropelkowy)

kh 7 (jbl kropelkowy)

no2 prawie nie wykrywalne (jbl paskowy)

no3 10 (jbl paskowy).

Co może być przyczyną takiego stanu.Coś wygląda na pierwszego pacjenta do Kordon Amquela Plus:D


Pierwsze to przestań karmić ryby zupełnie - nawet przez kilka dni i bezwzględnie.

Podstawowa sprawa to brak wiarygodnych testów by w ogóle cokolwiek diagnozować.

Dlatego czepiamy się wszystkiego i działamy po omacku.

Moim zdaniem masz bardzo mało czasu kolego ( nie chcę straszyć) więc radzę jutro zamówić kurierem DPD w akwarystycznym24 a potem zadzwonić do Pani Pauliny by pędzikiem wysłali


Kordon Amquel Plus 118ml https://www.akwarystyczny24.pl/kordon-amquel-plus-118ml-p-4916.html?osCsid=96853380aa8bbd484ea19f0faf732ed6

Test kropelkowy JBL NH4 -

Test kropelkowy JBL NO2

Test kropelkowy JBL NO3

Test na pH też chyba masz zły - u nas obowiązuje ten o zakresie pH 7,4-9 ale to na potem.

Paskowe możesz schować i oszczędzić sobie i nam tych pomiarów nimi - są zbyt niedokładne delikatnie mówiąc.


W zamierzchłych czasach stosowania przez wodociągi chloru odstanie wody było skuteczne ale to było dawno temu.

Teraz jak w wodociągach zaczęto stosować chloraminę i dwutlenek chloru które mają wielodniowe działanie odstanie wody jest zupełnie nie skuteczne i równie niebezpieczne jak lanie prosto z kranu .

Ten Amquel to to co powinieneś stosować stale i od początku.

Link to comment
Share on other sites

A napisz coś o filtracji. Jakie działają filtry i z jakimi złożami?


filtracja filtr zewnetrzny jbl e901, wklady gabka zeolit i ceramika

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
egon44
woda była odstana 24 godziny więc raczej nie

a ile litrów wody użyłeś do podmianki?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.