Jump to content

Tramitichromis intermedius - odnaleziona piekność


Olobolo
 Share

Recommended Posts

Olobolo

Witam ponownie!

Pragnę przedstawić kolejną piękność Malawi:


image_art%252520%2525283%252529.jpg


download.png


download%252520%2525281%252529.png


Wstęp

Tym razem, wszystko zaczęło się na tym forum, kiedy to postanowiłem zebrać informacje o najprawdopodobniej najpiękniejszej rybie Malawi - Otopharynx tetrastigma. Oczywiście nie chcę ujmować niczego takim pięknościom jak Dimidichromis strigatus, Dimidiochromis compressiceps, Buccochromis rhoadesi i innym predatorom. Wszystkie są piękne, ale O. tetrastigma jest wyjątkowy:). Nie o nim ma tu być mowa, więc nie rozwinę dlaczego:). Dlaczego zatem o O. tetrastigma, jak na razie, piszę? Bo w sieci, w większości przypadków, to zdjęcia i filmy O. tetrastigma są nazywane Tramitichromis intermedius... Co jest bzdurą, gdyż są to dwa zupełnie odmienne gatunki. Różnią się nie tylko wyglądem, ale też zachowaniem. Wpisując w google Tramitichromis intermedius, w większości przypadków wyskoczy nam Otopharynx tetrastigma, czasami Lethrinopsy...

Pomimo iż niby wiem jak ta ryba wygląda, zastanawiam się, czy rzeczywiście łatwo je odróżnić... Dlatego postanowiłem, że będzie ona pewniakiem w planowanym akwarium.


Kilka faktów

Rozmiar samca: 14cm w naturze, do 18cm w akwarium

Rozmiar samicy: mniejsza, do 13cm w akwarium

Minimalna długość akwarium: 120cm

Minimalny litraż: 300l

Oczywiście akwarium powinno mieć jak największa powierzchnię dna. Ja planuję 200x100cm (jak rozwiążę kwestie dojścia do tylnej szyby), albo 200x80.


Tramitichromis intermedius jest rybą denną. Przekopuje osad i piach w poszukiwaniu bezkręgowców. W akwarium przyjmują każdy pokarm. Swoim zachowaniem zbliżony jest do rodzaju Lethrinops. Co go od nich odróżnia? Kawałek dolnej szczęki:) oraz pigmentacja - jest szansa, że niedługo T. intermedius będzie znów należał do Lethrinops.

Potrzebuje dużego akwarium, z dużą ilością miejsca do pływania. Zaleca się umieszczenie kamieni, skał. Choć nie występują one w naturalnym środowisku T. intermedius, w akwarium będą służyły za miejsca schronienia. Można sadzić rośliny.

Są bardzo spokojne i nie zaleca się trzymania ich z Mbuna (oczywiście ze spokojnymi Mbuna można). Samce są terytorialistami, więc choć łagodne, powinny być trzymane w układzie haremowym z jednym samcem na kilka samic (jeśli jest to prawda, to jest to kolejna cecha odróżniająca je od Lethrinops - osobiście mam mieszane uczucia co do tego zdania, gdyż z Interetu płyną sprzeczne informacje - chyba lepiej zaufać, że mozna je trzymać np. w układzie 2:3-4). Są podatne na stres. Bardzo rzadko trzymane w akwarium. Zaleca się trzymać je z łagodnymi gatunkami, takimi jak Aulonocara, Placidochromis. Odradza się trzymać go z drapieżnikami (zapewne chodzi o większe).


Wideo:

[ame]

[/ame] - chyba jedyny prawdziwy T. intermedius na YT :)


Żródła:Z tego co mi wiadomo, niestety nikt na forum tej ryby nie ma. Może jednak?

Może ktoś się nią zainteresuje? Są w cenniku TM.

  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

pozner

Patrząc na pierwsze zdjęcie trudno się dziwić, że mylony jest z tetrastigmą, ale odróżnia go kształt czoła. Tetrastigma ma spłaszczone czoło, Tramitochromis ma takie jak u Lethrinopsów.

Ps.

Fajnie, że znalazł się ktoś, kto zbiera w internecie informacje na temat rzadkich rodzajów pyszczaków i składa te informacje w jeden opis, mimo, że to dane nie do końca pewne.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Olobolo

Wiesz, ja to robię dla siebie, bo umieszczam ryby, które chce mieć, a które są rzadkie w akwarystyce. . . A przy okazji chcę aby inni skorzystali. Wiesz ile to czasu mi zajęło? Kilka godzinek włącznie z umieszczeniem posta. Także trochę klikania jest.

Jest jeszcze kilka ryb... Z dwa - trzy gatunki, które chcę dodać. Ale zobaczymy, bo na razie jestem, będę na urlopie do 19go.


A wracając do T. intermedius.... Tajemnicza ryba. Co mnie w niej pociąga to to, ze jest tak często mylona z O. tetrastigma. Chciałbym aby zamiast Lethrinopsow to właśnie T. intermedius był władca dna :) chcę je mieć obie aby w końcu je porównać.

-- dołączony post:

http://cichlidenareal.ru/wiki/index.php?vid=1109


Poddaje się, wysiadam... Zgłupiałem.


Pozner Twój O. tetrastigma jak się ma do tego niby T. intermedius, co wyglada jak O. Tetrastigma a ruskie go nazwali T. intermedius?


Może jest wiele odmian T. intermedius i niektóre rzeczywiście są bardzo podobne do O. tetrastigma.... Ten problem przerasta mnie. Za dużo grzebię. Może po prostu kupić i czekać co z tego wyrośnie . . .


Tak swoją droga... Niezły katalog Sowieci maja ze zdjęciami. Bardzo mi się podoba.

Link to comment
Share on other sites

pozner

Moim zdaniem to jest tetrastigma. Kluczowy w odróżnieniu tych dwóch ryb, moim zdaniem, jest kształt czoła. Nie bez powodu intermediusy zaliczane były do Lethrinopsów. Wydaje mi się, że kolorystycznie też się różnią. Intermediusy są bardziej żółte, mają żółte czoło. To zauważyłem oglądając te zdjęcia. No i ewidentna różnica w umaszczeniu samic.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Olobolo

Kurcze - nie grzebałem! To winna Tan-Mal :)

W nowym cenniku pojawiają się 2 wersje T. intermedius :)

Tramitichromis intermedius "Kambiri Point" - raczej ten ze zdjęć w tym wątku

Tramitichromis intermedius "Senga Bay" - raczej podobny do O. tetrastigma :)


Ja wysiadam :) Zamawiam "Kambiri Point" :) To jest wersja opisana przez Adrianusa Franciscusa Johannesa Marinusa Marię Koningsa :)

Link to comment
Share on other sites

pozner

Nie zdziwiłbym się gdyby Tramitichromis intermedius był krzyżówką np. Otopharynxa tetrastigmy i np. Lethrinopsa albus ;)...w tej "kałuży" wszystko jest możliwe :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.