Jump to content

U nowego ryby padają - leć po wodę do zoologa?


deccorativo
 Share

Recommended Posts

Mortis

A jak to właściwie wygląda sprawa z tymi bakteriami typu prodibio biodigest? Bakterie te potrzebują tlenu do przeżycia, a w takiej ampułce tlenu chyba niema, to jak one przeżyją by wspomóc środowisko w akwarium?

Link to comment
Share on other sites

eljot

Dr Hovanec porusza kwestię niedowierzania akwarystów, że bakterie w rzeczywistości mogą tak długo przeżyć w zamkniętej butelce bez tlenu i bez pożywienia - bardzo częsty argument sceptyków starterów. Wg niego jest to jednak błąd spowodowany przypisywaniu bakteriom "ludzkich" cech. Bakterie potrafią przeżywać w takich warunkach bardzo długo (przez to przetrwały w swoich formach miliardy lat). Po prostu, większość bakterii, gdy nie mają warunków do funkcjonowania, przechodzą w stan "spoczynku" - w formę przetrwalników.


Jednak dr Hovanec zaznacza, że nie dotyczy to bakterii nitryfikacyjnych - one nie tworzą takich form, a mimo to, potrafią przetrwać bardzo długie okresy w niesprzyjających warunkach. Wyjaśnia on, że dzieje się tak, ponieważ bakterie nitryfikacyjne w takiej sytuacji drastycznie spowalniają swoje funkcje życiowe i produkują substancje, które chronią komórkę przed zniszczeniem i w takim stanie cierpliwie czekają na poprawę warunków. Im dłużej przebywają w nieprzyjaznych warunkach, tym głębszy ich stan uśpienia i tym dłużej zajmuje im powrót do normalnej pracy w przypadku poprawy parametrów środowiska, w którym się znajdują. Bakterie giną tylko kiedy ich ściana komórkowa zostanie zniszczona, co spowoduje wyciek substancji zawartych w niej, lub gdy taką ścianę przeniknie jakaś substancja trująca. Wychodzi więc na to, że bakterie nitryfikacyjne wcale nie są takie delikatne jak ogólnie się sądzi. Chyba każdy zgodzi się, że są to bardzo przydatne informacje, które zawsze pozostawały tajemnicą i były przedmiotem jedynie spekulacji i domysłów.

Cytat z

http://4szyby.blogspot.com/2010/06/mity-i-fakty-na-tropie-bakterii.html

  • Dziękuję 4
Link to comment
Share on other sites

Mortis

To wychodzi na to, że bakterie są w stanie przeżyć w filtrze nawet gdy ten nie chodzi powiedzmy 48 godz z powodu awarii, należy tylko zdjąć pokrywę by nie zaszły tam niebezpieczne związki chemiczne, które mogłyby zaszkodzić bakteriom.

Link to comment
Share on other sites

eljot
które mogłyby zaszkodzić bakteriom.

Nie tyle bakteriom co rybom gdy włączysz filtr bez przepłukania (w brudnym zachodzą procesy gnilne).

Link to comment
Share on other sites

Mortis

To mając filtr mechaniczny, który będzie wciąż filtrował wodę w akwarium, która będzie natleniona i zdolna do płukania by podczas awarii filtra nie zachodziły procesy gnilne.


Z drugiej strony gąbki, wkłady biologiczne możemy płakać w wodzie, która została przygotowana do podmiany. Skoro w wodzie, którą wymieniamy z akwarium i która jest jałowa pod względem bakterii to nie zaszkodzi bakteriom, które znajdują się w gąbkch. Do tej pory było przekonanie, że czyszcząc wkłady w zwykłej wodzie wypłuczemy bakterie. Równie dobrze bakterie te wypłuczemy w wodzie, którą ściągneliśmy z akwarium.

Link to comment
Share on other sites

eljot
Do tej pory było przekonanie, że czyszcząc wkłady w zwykłej wodzie wypłuczemy bakterie. Równie dobrze bakterie te wypłuczemy w wodzie, którą ściągneliśmy z akwarium.
Część wypłuczesz zawsze ale chodzi o to, że chlorem/chloraminom (jeszcze używanymi w kranówie) bakterie wybijesz, dlatego zaleca się czyszczenie biologów w wodzie z akwa.
Link to comment
Share on other sites

Mortis

To w takim razie woda od kolegi czy z zoologia ma jakiś dobroczynny wpływ na niedojrzałe akwarium. Nie posiada chloraminy, chloru więc nie będzie zabijać bakterii. Bo taka szybka, ratunkowa podmiana może delikatnie zaszkodzić wybijając bakterie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.