Jump to content

Ctenopharynx nitidus - niedoceniony kameleon


Olobolo
 Share

Recommended Posts

Olobolo

Witam serdecznie

Chciałbym hodować niesamowitą, w mojej ocenie, rybę: Ctenopharynx nitidus.

Jednak zebranie informacji o niej graniczy z cudem.

Zastanawiam się, czy ktoś na forum ją posiada.

Postanowiłem zebrać w tym wątku najciekawsze informacje znalezione w Internecie wraz ze źródłami.


3349cffa5b1633d9.jpg


36f86d0597dd70a3.jpg


Najpierw filmiki pokazujące tą niezwykłą rybę:

[ame]

[/ame]

Tutaj sprostowanie... Autor pomylił Lethrinops albus "Kande Island" z .... Tramitichromis'em.... Co jednak zwraca uwagę, to fakt odbarwiania się z powodu małej potyczki z delikatnym L. albus... Samiec C. nitidus w kilka sekund wygląda jak samica!


[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame] - tutaj widać jego piękno


Niesamowite ubarwienie C. nitidus znajduje odzwierciedlenie w łacińskiej nazwie. Nitidus oznacza lśniący, wypolerowany, elegancki.


Ryba ta jest dostępna w TM.


Fakty:

Rozmiar: samiec do 17 cm, samica do 12 cm

Żyją w małych grupach, czasami tworzą większe grupy w płytkich wodach, ale też nad skałami.

Powinny mieć dużo miejsca do pływania.

Powinno się je trzymać z kilkoma samicami.

W naturze kopią w piachu w poszukiwaniu pokarmu.

W akwarium są wszystkożerne.

Z informacji zebranych w internecie wynika, że jest to ryba trzymająca się dna.

Znalazłem tez gdzieś informację, że samce kopią metrowej średnicy kopce, ale nie mogę znaleźć źródła.


Czy ktoś posiada/posiadał tę rybę i może się podzielić spostrzeżeniami?


Żródła:

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Olobolo

Moja obsada "się robi". Na pewno (czytać: planowane:) będzie O. tetrastigma (po prostu zakochałem się w niej i koniec:), Placidichromis sp. "Jalo reef" (również:), Tramitichromis intermedius, jakiś Copadichromis, może Porotomelas, itd.. i jak dorwę to L. lethrinus. Będzie to spokojna obsada z wyjątkami. Ale fakt, skoro nawet L. albus go pobił, to ciapkowaty ten C. nitidus :) Jak dane mi będzie mieć Ctenopharynx'a, to bardzo się ucieszę.

Link to comment
Share on other sites

harisimi

My też się ucieszymy. Ryba jest bardzo ładna, dostępna ale nie pamiętam aby ktokolwiek w KM ja miał.

Link to comment
Share on other sites

pozner

Wycofałem swojego posta, gdyż uznałem, że jest nie na temat. Ryba bardzo ciekawa, zachęcająca filmami i fotkami do zainteresowania.... skąd ja to znam?...tak się zainteresowałem tetrastigmą. Podstawowe informacje masz, charakterystyka tej ryby nie może przecież znacznie odbiegać od innych pyszczaków. Z opisu wynika, że jest to spokojna ryba, więc idealnymi sąsiadami w akwarium będą właśnie Lethrinopsy, Copadichromisy (niektóre), Placidochromisy,...tetrastigmy :), Yellowy...o Protomelasach zapomnij (za ostre). Kompletujesz swoją obsadę, zrób to w zgodzie ze swoim sercem i wiedzą...czas zweryfikuje twój wybór. Jeśli przewertowałeś Forum, to pewnie zauważyłeś, że te same rodzaje pyszczaków potrafią zachowywać się różnie. Powodem może być wielkość akwarium, obsada, oświetlenie, wystrój i pewnie jeszcze kilka innych zależności...nawet to kiedy trafiły do akwarium. Kup to co Ci się podoba, obserwuj, reaguj...jesteś tu bogiem. Podstawowe informacje już masz.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

MALAWI MBUNA WORLD

Jeżeli Piotrek Mazurek jest autorem zdjęć i jest lub był w posiadaniu tych ryb, to najlepiej zadzwoń do niego i porozmawiaj.

Chłopak jest ze Szczecina.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

harisimi

Otopharynx jest dla non mbuna tym czym Pseudotropheus dla Mbuna ... nitidus u Edka juz dawno został z Otopharynx wydzielony. Jak znajdę czas to poszukam i napiszę dlaczego.

Link to comment
Share on other sites

piotriola

Ctenopharynx = Otopharynx

Napisałem tak ponieważ nazwa ,,Ctenopharynx" jest w mojej książce z 1990 r i zostają zmieniona na Otopharynx, w sieci znajdziesz tą rybę pod dwiema nazwami. ;)

Link to comment
Share on other sites

Olobolo

Dla "ułatwienia" podam, że występuje ona też jako Lethrinops:)


Jednak nie wprowadzajmy zamieszania. Obecnie ta ryba ze zdjeć to Ctenopharynx nitidus.

Jest w fishbase i na liście IUCN.

Ale wiadomo, jak zwykle misz masz nazewnictwowy.

Wlasnie patrzę ze to jest to zródło gdzie napisali ze mężczyźni kopia kopce:)

Dzięki za odnalezienie źrodła.

Dopisuję.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.