Skocz do zawartości

Pora na non mbune


mrowa77

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie szukanie toniowca jest za to bardzo istotne. Oczywiście ryby pływają po całym zbiorniku ale różnice w zachowaniu ryb toniowych są znaczne i w zakresie całego dnia życia ryb, więcej niż zauważalne. Copadichromis praktycznie nie buszuje przy dnie pozwala to rybom dennym zachować kawałek swojej przestrzeni praktycznie w ciągu całego dnia. nawet 20-30 cm nad powierzchnią dna odgrywa tu role. Mdoki nie są toniowcami bo przy dnie przebywają bardzo dużo czasu czego o Copadichromis powiedzieć już nie można. Warto więc poszukać toniowca. Nawet gdyby miało to oznaczac zmianę sprzedawcy bo faktycznie u Malawiana i Fuljera na ta chwile są tylko Copadichromis borleyi Kadango a te uważam za mniej odpowiednie ( mocniejsze niż pozostałe ) do Placków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją opinię wyraziłem na podstawie obserwacji, gdyż mam mdoki i mam akwarium o wysokości 50cm. To prawda, że mdoki większość czasu spędzają przy dnie przekopując piasek, ale przy tej wysokości akwarium już teraz, a największe mają ok.10cm., wchodzą w korelację z Copadichromisami i Protomelasami, które faktycznie przy dnie nie przebywają. Co będzie, gdy moje ryby osiągną swoją nominalną wielkość? Przy tej wysokości akwarium trudno jest mówić o rozwarstwieniu ryb (dno, toń) o którym piszesz. Przy 70-80cm. wysokości zgodziłbym się z tobą.

Zaproponowałem tetrastigmy, gdyż pasują kolorystycznie, mają łagodne usposobienie (nie wiem jakie ma Protomelas sp.”johnstoni solo”, swojego Stefana bym nie zaproponował) i przy upodobaniu do grzebania w piasku, lubią pływać w toni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam zachowanie zarówno Copadichromis jak i Mdok i nadal będę się upierał, że te pierwsze praktycznie przy dnie nie przebywają. Jako, że nasze zbiorniki zawsze mają sporo ryb to te subtelne różnice dają rybom sporo. Sam mam 63 cm wysokości i widzę różnice. Copadi praktycznie nie spływa do dna chyba ze podczas karmienia zagoni je tam jedzonko. Dla mnie to gra warta świeczki. Pozwalajaca aby akwarium pozostawało lepiej zagospodarowane. Nie nalezy tego rozumieć, ze ryby będą pływały jak w wojsku :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet 20-30 cm nad powierzchnią dna odgrywa tu role.


W tym wypadku to jest 1/2-3/4 wysokości toni wodnej. Jak mdoki mają tu zachować kawałek swojej przestrzeni? Napisałem, że przy 70-80cm. zgodziłbym się z tobą, twoje 63cm. to w tym wypadku AŻ o 13 więcej. 50cm. to trochę za mało dla non-mbunarium :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 cm to ciut za mało na Utaka ... dla ryb dennych odgrywa to mniejszą rolę. Czy jednak różnice w zachowaniu nic nie dająprzy tych 50 cm raczej bym się kłócił. Mimo wszystko wg mnie lepiej dać 2 gatunki o odmiennych zachowaniach niż 2 osadzone na dnie. Powierzchnia dna dla powiedzmy 8 mdok i 6 innych ryb dennych na pewno tez nie porywa. Czy zamiast toniowca można pomyśleć o rybie bardziej przytulonej do skał ? Zapewne tak. Nie uważam, że yellow jest nieodpowiedni ale już tetrastigma budzi pewne wątpliwości. To ryba, która żyje w naturze podobnie jak Letrino ... choć Ty masz tutaj troszkę inne obserwacje.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to Malawian sprowadza ryby z trzech źródeł + własna hodowla (chyba tylko kilka mbuna). Trzeba by sprawdzić skąd faktycznie te chorujące ryby przyjechały. Zapewne dla niego również będzie to cenna uwaga.

Proponuję więc aby osoby z problemami skontaktowały się i ustaliły co skąd dotarło a może będziemy mądrzejsi.

Proszę o ew uwagi w dziale z chorobami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam, że yellow jest nieodpowiedni ale już tetrastigma budzi pewne wątpliwości. To ryba, która żyje w naturze podobnie jak Letrino ... choć Ty masz tutaj troszkę inne obserwacje.


Tetrastigma lubi, jak mdoka , przekopywać piasek, ale dużo czasu spędza pływając w toni...na prawdę dużo i jest energiczną, ruchliwą rybą.

Tak na marginesie, jedna z dwóch potencjalnych samic staje się chyba samcem, więc póki co robi mi się 2+1 :(

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetrastigma lubi, jak mdoka , przekopywać piasek, ale dużo czasu spędza pływając w toni...na prawdę dużo i jest energiczną, ruchliwą rybą.
Potwierdzam

Tak na marginesie, jedna z dwóch potencjalnych samic staje się chyba samcem, więc póki co robi mi się 2+1

Czyżby ta którą podejrzewałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.