Jump to content

Pora na non mbune

mrowa77
 Share

Recommended Posts

mrowa77

Witam , baniaczek już w domu ( 150x50x50 szkło Guardian , wykonany przez firmę Myciok z Mikołowa , robota 1-sza klasa ),pokrywa ze spienionego pcv gotowa , więc nadszedł najpiękniejszy moment wyboru obsady :P . Rybcie będą od Malawiana lub Fuljera ( w zasadzie wychodzi na to samo , a i odległości podobne :P ).Pewnym mieszkańcem zbiorniczka będzie Placidochromis phenochilus Mdoka white lips , bo to główny sprawca zamieszania (jak się domyślacie dzięki artykułowi kolegi "tom77" :P ). Teraz muszę prosić bardziej doświadczonych non mbuniaków o radę , czy zostawić jednogatunkowo czy coś dorzucić ( coś z niebrzydkimi samiczkami ).

krzysiutoja

Witam ja bym zostawił jednogatunkowe , może z czasem dorzuciłbym labidochromis yellow ale to tylko dla urozmaicenia kolorystycznie Pozdrawiam i powodzenia w hodowli

MALAWI MBUNA WORLD

Jestem " pełną gębą" za jednogatunkowym.

O ile mniej problemów - dieta, dominacja itd.

Samopoczucie ryb (i tym samym również właściciela) jest dużo lepsze.

Powodzenia.

harisimi

Ja bym był za wielogatunkowym. Zresztą poza zabawami z odłowem i nielicznymi wyjątkami z ryb hodowlanych ( np. elongatus spot czy demasoni ) zawsze jestem za wielogatunkowym ;). Dla mnie aż się prosi zagospodarować toń a więc kupić coś oderwanego od dna i idealnego dietetycznie. Takim gatunkeim jest często dostępny Protomelas sp. spilonotus Tanzania. Dwa gatunki wystarczą. Można też pokusić sie o mniej idealnego ale akceptowalnego pod względem diety Copadichromis np borleyi Mbenji czy Namalenje.

mrowa77
Ja bym był za wielogatunkowym. Zresztą poza zabawami z odłowem i nielicznymi wyjątkami z ryb hodowlanych ( np. elongatus spot czy demasoni ) zawsze jestem za wielogatunkowym ;). Dla mnie aż się prosi zagospodarować toń a więc kupić coś oderwanego od dna i idealnego dietetycznie. Takim gatunkeim jest często dostępny Protomelas sp. spilonotus Tanzania. Dwa gatunki wystarczą. Można też pokusić sie o mniej idealnego ale akceptowalnego pod względem diety Copadichromis np borleyi Mbenji czy Namalenje.

Tu masz rację , trochę pustawo by było u góry , ale nie wiem czy mają w ofercie wymienione ryby. Po niedzieli zadzwonię i wypytam , a może masz jakąś propozycję z rybek , które ma w ofercie Malawian ?

pozner

Jeśli chodzi o ładne samice w non-mbunie, to jest z tym spory problem. Można tu mówić co najwyżej o w miarę ładnych samicach. Mdoki są tu pozytywnym wyjątkiem. W/g mnie szukanie toniowca w twoim akwarium nie ma większego znaczenia. Odejmując od 50cm. warstwę piasku i kilka centymetrów u góry, zostaje ok.40cm. Przy tym słupie wody mdoki, chcąc nie chcąc, też będą toniowcami. Zaproponuję Ci obsadę, którą poleciłem Tomkowi (tom77) do jego wątku, czyli Placidochromis phenochilus mdoka, Labidochromis caeruleus (yellow) i Otopharynx tetrastigma. Masz tu kolor niebieski, żółty i czerwono-turkusowy. Samice u tetrastigmy też mają akcenty czerwone, a o kolor czerwony u pyszczaków nie jest łatwo.

mrowa77
Jeśli chodzi o ładne samice w non-mbunie, to jest z tym spory problem. Można tu mówić co najwyżej o w miarę ładnych samicach. Mdoki są tu pozytywnym wyjątkiem. W/g mnie szukanie toniowca w twoim akwarium nie ma większego znaczenia. Odejmując od 50cm. warstwę piasku i kilka centymetrów u góry, zostaje ok.40cm. Przy tym słupie wody mdoki, chcąc nie chcąc, też będą toniowcami. Zaproponuję Ci obsadę, którą poleciłem Tomkowi (tom77) do jego wątku, czyli Placidochromis phenochilus mdoka, Labidochromis caeruleus (yellow) i Otopharynx tetrastigma. Masz tu kolor niebieski, żółty i czerwono-turkusowy. Samice u tetrastigmy też mają akcenty czerwone, a o kolor czerwony u pyszczaków nie jest łatwo.

Twój samczyk w galerii jest super , tylko czy dostane go u Malawiana ? Zobaczymy po weekendzie .

tom77

Dzięki za miłe słowa, ale jestem tylko współautorem wymienionego artykułu wraz z harisimi, jjackiem, Krzyśkiem S.

Pewnym mieszkańcem zbiorniczka będzie Placidochromis phenochilus Mdoka white lips

czy coś dorzucić ( coś z niebrzydkimi samiczkami )

z rybek , które ma w ofercie Malawian

1/ Labidochromis caeruleus czyli C1

2/ Protomelas sp.”johnstoni solo” (dla Malawiana to nadal Placidochromis) czyli C4

czyli A3 + C1 + C4 (stadko niebieskich Mdok + dwa minimalne haremy żółty i pasiasty), a dlaczego nie mielibyśmy zaszaleć bez rybek "B";) - kto znajdzie tu brzydkie samice, no kto?

lub dwugatunkowo A3 z C1 lub z C4

PS. Przez jakiś czas miałem A3 i C4 w jednym akwarium i nie miałem wrażenia, że "góra jest pusta".