Jump to content

Wielkość/wzrost ryby


Mortis
 Share

Recommended Posts

Mortis

Panowie po jakim czasie ryby osiągają pełny wzrost. Np; zakupiłem ryby C. Hara wzrostu 3-5 cm i jak długo będę czekał na to kiedy osiągną pełnię wzrostu?

Link to comment
Share on other sites

eljot

Ryby rosną najintensywniej w pierwszym roku, później ich wzrost zwalnia (ryba rośnie całe życie). Tak na oko po 1,5 roku twoje hary powinny mieć ok 4/5 całkowitej długości. IMHO im ryba mniejsza tym szybciej osiąga ten rozmiar. Oczywiście wiele zależy od warunków i karmienia.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

marek_z_81

Jeżeli wydaje Ci się, że Twoje ryby rosną za wolno to zwiększ dawkę karmy lub karm częściej. Jeżeli zaczną się robić grube to znaczy że przesadziłeś i racje należy trochę zmniejszyć.

Link to comment
Share on other sites

Mortis

Nie wydaje mi siê by wolno rosły, tylko pytanie postawiłem dla własnej wiedzy. Byłem ciekaw jak długo osiągają maksymalny wzrost.

Link to comment
Share on other sites

misiek-1984

Jak dla mnie to i tak za wolno hehe Moja cała obsada to młodzież i już nie mogę się doczekać, aż dorosną i pokażą swoje prawdziwe piękno.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Miałem C. Harę ponad rok w swoim akwarium i nie dorastała ona do pięt (wzrostem) do C. Hary, którą widywałem u Pana Marcina w Malawianie. Śmiem twierdzić, że potrzeba dobrych dwóch lat aby ryba osiągnęła wymiary zbliżone do tych podawanych na forach.

Niedawno też widziałem Red Redy w sklepie w Rzeszowie. Myślałem, że moje były już duże... Osobniki, które widziałem miały około 5 lat według sprzedawcy i wierz mi, że nie widziałem takiej ryby u siebie w akwarium nawet po 2 latach. Może pół z tego miały moje redy. Oczywiście wpływ na to zapewne ma dieta i wielkość zbiornika ale mimo wszystko uważam, że 2 lata to minimum.

Link to comment
Share on other sites

Mortis
Jeżeli wydaje Ci się, że Twoje ryby rosną za wolno to zwiększ dawkę karmy lub karm częściej. Jeżeli zaczną się robić grube to znaczy że przesadziłeś i racje należy trochę zmniejszyć.


Kurde Marku, Twoja wypowiedź zasiała u mnie ziarenko niepewności

Link to comment
Share on other sites

marek_z_81

Mi wydawało się że moje ryby pomału rosną i zwiększyłem porcję. Teraz wzrost jest zadowalający. Samiec hary jest już wielkości samicy saulosi. Niestety coś za coś, samcowi saulosi się zdeka przytyło.

Link to comment
Share on other sites

Mortis

To będę karmił i obserwował. Może coś drgnie i będę miał odnośnik czy za mało nie dostawały karmy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.