Skocz do zawartości

Problem z temperaturą.


Fus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z temperaturą w moim nowym zbiorniku. Na szczęście baniak jeszcze nie zasiedlony więc mogę rozwiązać go "na spokojnie". Zauważyłem że temperatura w baniaku oscyluje w okolicy 28-29 stopni. Opiszę może sprzęt żeby było łatwiej.


akwarium: 200L

grzałka: Aquael Gold 200W

oświetlenie: 2 x 30W

kubeł: hw 302

wewn: Aquael fan 3 plus


Pierwsze co przyszło mi do głowy - grzałka.

Grzałka ustawiona była na 26 stopni (myślę nowa nie sprawdzana może za mocno grzeje), zmieniłem ustawienie na 24 stopnie, ale temperatura wody się nie zmieniła nadal 28 stopni.

Postanowiłem wyłączyć grzałkę w ogóle z prądu, odczekane 12h - nadal 28 stopni.

Druga rzecz która przyszła mi do głowy - oświetlenie. Po 10h świecenia temperatura 29 stopni. OK godziny 19:00 wyłączyłem oświetlenie (grzałka nadal odpięta od prądu), dzisiaj godzina 8:00 - 28 stopni. Nie wiem czy możliwe żeby filtry oddawały aż tyle ciepła żeby trzymać temp 28 stopni przy tem w pomieszczeniu 23 stopnie? obecnie prowadzę test z wyłączoną grzałką, wyłączonym oświetleniem i zdjętą pokrywą, zobaczymy co będzie jak wrócę z pracy. Termometr sprawdzałem - sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciu pokrywy będziesz miał dużą różnicę, woda będzie się schładzać poprzez parowanie.

Jeśli grzałka jest sprawna i nie włącza się wtedy kiedy nie powinna to najwięcej energii cieplnej, jako straty, dostarcza Ci oświetlenie. Tu na dłuższą metę może pomóc założenie modułów LED - mniejsza moc, mniej wydzielanej energii cieplnej.

Nie spotkałem się z sytuacją żeby filtry dostarczały tyle ciepła.

Temperatura 28-29 stopni jest do akceptacji dla ryb. Problemy zaczynają się powyżej 30 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry jak pisałem HW 302 i Aquael fan 3 plus, nic innego poza tym co pisałem nie mam. Akwa nie stoi też w pobliżu żadnego źródła ciepła. Odłączę na noc fana 3 jeszcze i sprawdzę rano.

jesli chodzi o temepraturę to mam zwykły termometr akwarystyczny (taki jak rtęciowy). Jak go wkładam do tangi to pokazuje ładnie 26 stopni tyle ile mam ustawione na grzałce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.